10 najlacnejších kvalitných zdrojov bielkovín: poznáte ich všetky?

10 najlacnejších kvalitných zdrojov bielkovín: poznáte ich všetky?

O tom, že bielkoviny sú dôležité pre silu a svalový rast, vedia už malé deti. Ľudia sa ale veľmi často (a mylne) domnievajú, že zdravá strava = drahá strava, čo nie je vôbec pravdou. Len si spomeňte, koľko ste naposledy zaplatili vo vašom obľúbenom podniku v piatkový večer, prípadne za cigarety, ktorý je tak náročné sa vzdať. Tento článok ale nemá byť vašou kritikou, ale pomocou pre tých z vás, ktorí chcete jesť zdravo a zároveň nevybieliť účet po niekoľkých nákupoch. Nájdete v ňom 10 potravín, ktorých cena za 100 gramov kvalitnej bielkovín je najnižšia aktuálne dostupná. Ospravedlňte, prosím, prípadné drobné regionálne rozdiely cien, tie naše pochádzajú z 21. decembra 2022.

10. VAJCIA 

4.29€ / 10 ks veľkosti L, 12 g bielkovín / 100 g produktu, 5.1€ / 100 g bielkovín

Vajcia sú mnohými ľuďmi odpisované vzhľadom k vysokému obsahu cholesterolu. Avšak, vajcia obsahujú najvyváženejšie bielkoviny a aminokyseliny spomedzi prírodných zdrojov. Obsahujú nielen bielkoviny, ale aj vitamíny a minerály. A nezabudnite, že žĺtok sa nevyhadzuje - ten cholesterol tam nie je pre zábavu, ale má svoje opodstatnenie. 

9. KURACIE PRSIA 

7.49€ / kg, 21.8 g bielkovín / 100 g produktu, 3.43€ / 100 g bielkovín

Kuracie prsia sa vyznačujú nízkym obsahom tuku a kalórií. Na druhej strane, sú viac než známe vysokým obsahom bielkovín. Vo všeobecnosti ide o fantastický zdroj kvalitných živín. Neexistuje viac sprofanované fitness jedlo než to, ktorého obsahom sú kuracie prsia v akejkoľvek podobe.

8. BRAVČOVÉ PLECE

5.69€ / kg, 17 g bielkovín / 100 g produktu, 3.34€ / 100 g bielkovín

Najpopulárnejšími druhmi mäsa u aktívnych ľudí sú kuracie a hovädzie. Bravčové mäso je v úzadí, no i ono môže byť pomerne dobrým a cenovo dostupným zdrojom, ktoré toho pritom poskytuje veľa. Okrem toho, že dodáva strave vítanú pestrosť a spomínané bielkoviny, obsahuje aj aminokyseliny, draslík a zdravé tuky. Hoci sa o ňom povráva, že je tučné, niektoré druhy, ako je panenka či práve plece, majú o polovicu tukov menej ako najchudší druh hovädzieho mäsa.

7. SUŠENÝ BIELOK

24.9€ / kg, 80 g bielkovín / 100 g produktu, 3.11€ / 100 g bielkovín

Sušený bielok dodáva pomalšie stráviteľné bielkoviny živočíšneho pôvodu pre nárast svalovej hmoty. Má kvalitné aminokyselinové spektrum so zastúpením sírnych aminokyselín. Egg protein sa však nehodí na urýchlenie regenerácie po športe, pretože sušený bielok je pomaly stráviteľným typom bielkoviny. Hodí sa tiež do viaczložkových proteínov  - pred spánkom.

6. TVAROH

5.16€ / kg, 17 g bielkovín / 100 g produktu, 3.03€ / 100 g bielkovín

Tvaroh je už dávno veľkým obľúbencom medzi športovcami či ľuďmi, ktorí sa snažia sledovať svoju váhu. Vďaka obsahu bielkovín, vápnika, vitamínov B a relatívne nízkemu obsahu tuku je skutočne potravinou, ktorá by nemala chýbať v našom jedálničku. Okrem toho, že je veľmi dobre stráviteľný, má v sebe aj veľa užitočných látok, vrátane vitamínov a minerálov. Tvaroh normalizuje proces krvotvorby, nervového systému a metabolizmu. Ideálny je na večeru, pretože podporuje dobré zdravie a spánok. 

5. KURACIE SRDCE

3.99€ / kg, 15 g bielkovín / 100 g produktu, 2.66€ / 100 g bielkovín

Kuracie srdce je najmenším vedľajším produktom pochádzajúcim z kuracieho mäsa. Napriek svojej hmotnosti (30 gramov) má vysokú výživovú hodnotu. Je veľmi dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov skupiny B, zinku, železa, ako aj kobaltu, medi a fosforu. Kuracie srdce obsahuje tiež lyzín, ktorý zlepšuje syntézu enzýmov a hormónov, navyše so silným antivírusovým účinkom. Už malá porcia kuracích sŕdc dokáže pokryť dennú dávku spomínaných nutrientov. 

4. WPC 80 WHEY KONCENTRÁT

19.99€ / kg, 76 g bielkovín / 100 g produktu, 2.61€ / 100 g bielkovín

WPC80 (srvátkový proteínový koncentrát, whey protein concentrate) je proteín s min. 80%-tným podielom bielkovín v sušine. Srvátka je komplexnou látkou, ktorá sa získava z mlieka. Je zložená z proteínov, laktózy, minerálov, imunoglobulínov a stopových množstiev tuku. Z proteínu WPC80 Instant si dokážete pripraviť jednoduchý, rýchly a chutný nápoj plný vzácnych bielkovín, môžete si nim zároveň aj ochutiť jogurty, tvarohy, mliečne nápoje alebo ho pridať do varenia a zvýšite tak pomer vzácnych bielkovín vo svojich pokrmoch alebo nápojoch.

3. MLIEKO

0.89€ / kg, 3.4 g bielkovín / 100 g produktu, 2.61€ / 100 g bielkovín

Mlieko má veľmi vysoký obsah vitamínov, minerálov, kvalitných živočíšnych bielkovín a zdravých tukov. Okrem toho, ide o jeden z najlepších prírodných zdrojov vápnika. To, ktorý druh mlieka preferujete, je na vás, do nášho rebríčka sme zaradili tradičné kravské polotučné mlieko s 1.5% obsahom tuku. 

2. KURACIA PEČEŇ

3.49€ / kg, 17.7 g bielkovín / 100 g produktu, 1.97€ / 100 g bielkovín

Odborníci so zameraním sa na výživu v uplynulých rokoch skôr zatracovali konzumáciu vnútorností, pretože sa v nich hromadia škodlivé látky. V súčasnosti je toto tvrdenie už obsolentné a naopak, pečeň alebo, ak chcete, pečienka, z ktoréhokoľvek zvieraťa sa považuje nielen za delikatesu, ale aj superpotravinu. Konkrétne, kuracia pečeň obsahuje veľké množstvo železa, kyseliny listovej a zinku, takže je vhodná najmä pre tých, ktorí vo svojom jedálničku nemajú mäso. 

1. BRAVČOVÁ PEČEŇ

2.55€ / kg, 20 g bielkovín / 100 g produktu, 1.27€ / 100 g bielkovín

Platí to isté, čo v prípade kuracej pečene, avšak bravčová má ešte o nejaký ten gram bielkoviny navyše.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…