Ako sa nespáliť pri kúpe proteínu? Pozor na spiking!

Ako sa nespáliť pri kúpe proteínu? Pozor na spiking!

Pri výbere proteínu je jedným z najdôležitejších faktorov to, koľko bielkovín na 100 gramov či v jednej odmerke konkrétny výživový doplnok obsahuje. Čím vyššia je hodnota, tým je jednoduchšie dosiahnuť cieľové makrá, a tým kvalitnejší daný proteín je. No, ako sa dozviete aj z tohto článku, nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad môže zdať a, bohužiaľ, aj v tomto smere sa nájdu špekulanti, ktorí chcú vytrieskať z minima maximum, a to niekedy priam doslova. 

ZAČIATKY

Pred ôsmimi rokmi sa na populárnej diskusnej platforme Reddit objavilo vlákno, v ktorom jeden z užívateľov ponúkal bezplatné testovanie proteínových doplnkov za účelom stanovenia skutočného obsahu bielkovín, a tým zhodnotenia, či deklarované údaje výrobcu sú skutočne pravdivé. Teda, či si zákazník kupuje kvalitu alebo iba mačku vo vreci. Na to, že išlo o aktivitu konkrétneho jednotlivca, spôsobilo to poriadny rozruch. Okrem toho, že sa tejto iniciatívy zúčastnilo niekoľko desiatok užívateľov, výsledky boli pomerne zaujímavé - rozdiel medzi deklarovaným a skutočným obsahom bielkovín sa pohyboval v rozpätí od 75 do 90 percent, no našli sa aj “premianti” v podobe jednej nemenovanej značky, ktorí dopadli priam katastrofálne. Kompletné výsledky nájdete tu

 

Výsledky vzbudili rozruch a rozčarovanie najmä vo fitness komunite, ktorá začala zasypávať Reddit tisíckami príspevkov cielenými najmä proti jednotlivým výrobcom, pričom tí najhorší dokonca museli s výrobou úplne skončiť - tlak zákazníkov a nevyberavé podnikateľské postupy ich dobehli v podobe krachu. Pýtate sa, ako je možné predávať väčšie množstvo bielkovín, než sa ich v danom produkte reálne nachádza a žiadna inšpekcia na to nikdy neprišla? Tento proces sa nazýva “protein spiking” alebo “amino spiking” a práve jemu budú patriť nasledujúce riadky.   

 

PROTEIN SPIKING, AMINO SPIKING

Protein spiking (alebo amino spiking - ide o jeden a ten istý jav) ide o nekalý výrobný postup, keď výrobca proteínu umelo zvýši obsah bielkovín pridaním voľných aminokyselín. Vďaka tomu obíde akúkoľvek kontrolu potravinovej inšpekcie a v porovnaní s pridaním plnohodnotného proteínu ide o jednoduchší a predovšetkým lacnejší spôsob. Štandardná kontrola obsahu bielkovín v akomkoľvek produkte spočíva v stanovení obsahu dusíkatých látok v aminokyselinách, základných stavebných jednotkách bielkovín. A tu nastáva problém - de facto stanovujeme obsah aminokyselín, a nie samotných bielkovín. Čo to znamená v praxi? Povedzme, že by sme chceli otestovať, napríklad 10 gramov lyzínu (aminokyselina). Napriek tomu, že nejde o kompletnú bielkovinu, test nám povie, že máme pred sebou 10 gramov bielkovín. 

 

Ďalším problémom je skutočnosť, že nie všetky aminokyseliny majú rovnaké vlastnosti. Z 20 proteinogénnych aminokyselín (tých, ktoré tvoria bielkoviny) je 9 esenciálnych (telo si ich nedokáže vytvoriť a je odkázané na ich príjem zo stravy) a 11 neesenciálnych (vytvorí si samé). Ak si niektorý z proteínov prešiel procesom protein spikingu, boli do neho pridané prevažne neesenciálne či neproteinogénne aminokyseliny (najmä glycín, taurín, kreatín), pretože znižujú výrobné náklady. No pre koncového užívateľa to predstavuje veľký problém, pretože vo výsledku nielen že kúpil menej bielkovín, ale získal neplnohodnotný produkt. To nahnevá, však?

 

Samozrejme, aj spomínané glycín, taurín či kreatín telo potrebuje a využije ich. No tu hovoríme o tom, že ak si za proteínový suplement zaplatíte X eur, očakávate, že v ňom nájdete presne Y bielkovín ako deklaruje jeho výrobca, pričom tých Y bielkovín bude obsahovať všetky potrebné aminokyseliny. Prečo by ste mali vyhadzovať peniaze do vzduchu? Otázka preto znie: ako zistíme, že proteín prešiel spikingom?

 

ČÍTAJTE ZLOŽENIE

Ako príklad uvádzame etiketu jedného z proteínov, ktoré sa s úspechom predávajú v zahraničných eshopoch. Zámerne neuvádzame značku a prosíme vás, aby v prípade, ak ste spoznali o aký produkt ide, ste v záujme zachovania anonymity jeho názov do komentárov neuvádzali, ďakujeme. 

 

Tento výrobca uvádza, že v jednej odmerke nájdeme 26 gramov bielkovín, 7 gramov sacharidov a 2 gramy tuku, čo z neho na prvý pohľad robia kvalitný produkt. Teraz sa pozrime na konkrétne zloženie: ako prvý je uvedený protein blend (bielkovinová zmes), pozostávajúci z mliečneho proteínového koncentrátu, srvátkového koncentrátu, micelárneho kazeínu, atď. Tým, že sú jednotlivé zložky bielkovinovej zmesi iba vymenované, nevieme, čo tvorí jej prevažnú časť. Taktiež chýba informácia o aminokyselinovom profile - akú máme istotu, že sa v ňom nachádza dostatočné množstvo všetkých potrebných aminokyselín? 

 

Samozrejme, podobný problém nachádzame aj pri bežných potravinách. Schválne, vezmite si niekedy do rúk ľubovoľný ochutený jogurt, nápoj, prípadne iný výrobok. Možno zistíte, že jahodový jogurt nemá v sebe ani jednu jahodu (maximálne pridanú arómu) a že pomarančový džús má od pomaranča ďaleko rovnako ako KĽDR od demokratického zriadenia. 

 

Vráťme sa späť k predmetnej etikete. To, že má proteín uvedenú ako prvú bielkovinovú zmes, je logické, a to by sme aj očakávali. Nasleduje maltodextrín, ktorý sa pridáva ako ochucovadlo, sladidlo.  Ako ďalší prichádza na rad taurín. Ten predstavuje voľnú formu aminokyseliny, ktorá síce pri dusíkovom texte bude vo výsledku rezonovať ako proteín, no telo z nej nebude mať rovnaký úžitok. Určité množstvo taurínu denne naše telo potrebuje a ho aj patrične využije, no v prípade, že ho skonzumujeme nadbytočné množstvo, telo ho premení na sacharidy (procesom nazvaným glukoneogenéza). To znamená, že neorientovaný zákazník síce zaplatil za bielkoviny, ale namiesto nich dostane sacharidy, najlacnejšie makronutrienty.  

 

Poďme ďalej. Na etikete sa uvádza, že daný proteín obsahuje v jednej dávke 7 gramov sacharidov. Spomínaný maltodrexín je však tiež sacharid, aj keď v kategórii umelé sladidlo. V tomto výrobku sa ho v jednej dávke môže nachádzať približne 5 gramov, čo v konečnom súčte predstavuje inú hodnotu, akú deklaruje výrobca. Ďalej nachádzame zmienku o tauríne - hoci presné množstvo z etikety vyčítať nevieme, potravinové normy ho umožňujú do jednej dávky obsiahnuť v 5 gramoch, čím sa dostávame na úroveň 21 gramov (26 - 5) skutočných bielkovín prítomných v proteíne. Ďalšie štúdium etikety nás oboznámi s obsahom  glycínu, ktorá sa vo veľkoobchode dá kúpiť za malý peniaz a s ním poriadne “napakovať” konkrétny suplement, čím sa opäť znížia náklady výrobcu. 

 

Suma sumárum, v skutočnosti si zákazník zakúpil iba 60% deklarovaného obsahu bielkovín, ktoré sú doplnené prebytočným obsahom sacharidov a neesenciálnych aminokyselín. Samozrejme, podobne prikrášlených alternatív nájdeme na trhu viac - okrem taurínu sa ako náhrady využívajú aj kreatín, arginín, metionín či aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA).   

 

Pre porovnanie ako príklad uvádzame náš srvátkový proteín WPC 80. Všimnite si jasný a najmä stručný zoznam jasne definovaných ingrediencií, nehovoriac o presne špecifikovanom aminokyselinovom profile. Nechceme si hladkať ego, no na druhej strane sa so vztýčenou hlavou môžeme pozrieť ráno do zrkadla a stáť si za tým, že sme uprednostnili kvalitu a našich zákazníkov pred ziskuchtivou nenažranosťou. 

 

SLEDUJTE CENU

Kvalitný proteínový doplnok výživy si vyžaduje pokročilú výrobnú technológiu, dodržanie všetkých potrebných procesov a postupov a erudovaných pracovníkov, ktorí vedia, ako príslušné ingrediencie spracovať do finálnej podoby. Preto, ak narazíte na internete na bezkonkurenčne výhodné ponuky s výrazne nižšou cenou ako u konkurencie, spozornite. Verte, že napokon to budú výrobcovia, ktorí ušetria, a nie vy. Nie vždy platí, že ,,menej je viac”, v tomto prípade skôr platí: ,,nie ste takí chudobní, aby ste si kupovali lacný proteín”.   

 

VEGÁNI

Vegánske proteíny tvoria už niekoľko rokov stabilnú súčasť ponuky väčšiny výrobcov (a predajcov) doplnkov výživy. V tomto prípade je ale oveľa zložitejšie rozoznať, či je príslušný produkt obeťou spikingu, alebo nie. Ako orientačné kritérium sa vám môže hodiť sledovanie obsahu esenciálnych a rozvetvených (BCAA) aminokyselín. Kvalitný proteín by mal obsahovať 3 gramy leucínu v jednej dávke. Naše produkty okrem spomenutého navyše disponujú aj certifikátom SK-BIO-003, ktoré získajú iba tí, ktorí dohliadajú nielen na kvalitu výroby, ale tiež na ekologické postupy bez použitia pesticídov či herbicídov. 

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…