Ako si vybrať kvalitnú serrapeptázu? Poradíme Vám

Ako si vybrať kvalitnú serrapeptázu? Poradíme Vám

Serrapeptáza je proteolytický enzým (schopný rozkladať bielkoviny) pochádzajúci z baktérií prirodzene sa vyskytujúcich v tráviacom trakte lariev priadky morušovej, ktorá je známa schopnosťou produkovať hodváb. Serrapeptáza zohráva kľúčovú úlohu v rozpúšťaní priadkiných zámotkov (ochranných kukiel), a tým umožňuje ich opustenie. Ukazuje sa, že je veľmi účinná ako doplnok v oblasti kĺbovej výživy. Prečo by ste mali do jej kúpy investovať aj vy?

Serrapeptáza je proteolytický enzým cenený pre svoje pozitívne účinky na ľudské zdravie. Produkujú ju baktérie rodu Serratia, nachádzajúce sa v črevách priadky morušovej. Samotný enzým je produkovaný niekoľkými druhmi tejto baktérie (indica, marcescens, plymuthica, piscatorum), pričom vo svete výživy je najviac využívaná serrapeptáza produkovaná serratiou marcescens [1]Pozostáva z reťazca 470 aminokyselín a vo svojej štruktúre obsahuje atómy zinku, ktorý ešte viac umocňuje jeho enzymatickú aktivitu [2]. Vzhľadom k skutočnosti, že k jej rozkladu dochádza v kyslom prostredí žalúdka, je nutné ju prijímať vo forme acidorezistentných kapsúl, ktoré odolávajú účinkom kyseliny chlorovodíkovej, a tak sa bezpečne dostane do tenkého čreva, kde dôjde k jej vstrebaniu. Z tohto dôvodu je najlepšie načasovať jej príjem buď minimálne 30 minút pred jedlom, alebo 2 hodiny po jedle. Samotné všestranné využitie serrapeptázy dokázali desiatky štúdií.

Napríklad, v štúdii pozostávajúcej z dvoch skupín dobrovoľníkov po operácii čeľuste, kde jedna skupina po operácii užívala serrapeptázu a druhá nie, prvá skupina pociťovala oveľa slabšie bolesti než druhá skupina.  Len pre porovnanie, na dosiahnutie rovnakého protibolestivého efektu stačilo 15 miligramov serrapeptázy, kým v prípade paracetamolu bolo nutné prijať až 1000 miligramov [3]Ďalšie štúdie opakovane preukázali, že enzymatická aktivita serrapeptázy umožňuje rozkladať iné enzýmy, ako napríklad bradykinín, histamín či serotonín, ktoré zodpovedajú za opuch jednotlivých tkanív [4]. Ide o práve tie chemické zlúčeniny, ktoré sa dostávajú k slovu vtedy, keď sa, napríklad, popŕhlite na žihľave, či keď vás uštipne dotieravý hmyz.

Serrapeptáza je tiež známa vďaka svojmu pôsobeniu na vrstvu hlienu, ktorú napomáha rozložiť a jednoduchým spôsobom odstrániť zo sliznice. U osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest užívajúcich 30 miligramov enzýmu denne po dobu 4 týždňov došlo k významnému úbytku množstva hlienu, ako aj frekvencie kašľa, resp. vykašliavania hlienu. Podobný efekt sa podarilo dosiahnuť aj v prípade sekrétu z nosovej dutiny [5].

A AKO SI TEDA VYBRAŤ KVALITNÝ PREPARÁT?

  • voľte tablety alebo kapsuly - najvyššiu účinnosť má serrapeptáza v enterosolventných tabletách či kapsulách, pretože iba v tejto forme bezpečne prejde žalúdkom, kde odolá účinku kyseliny chlorovodíkovej a následne sa vstrebe v tenkom čreve do krvného obehu
  • sledujte počet obsiahnutých medzinárodných jednotiek - enzymatická aktivita serrapeptázy sa uvádza v niekoľkých medzinárodných jednotkách, najčastejšie IU, SPU a SU. Certifikovaní výrobcovia najčastejšie používajú IU (International Agreed Units of Activity), ktorá sa používa viac ako 35 rokov. SPU a SU (Serrapeptase Unit) sú novšími jednotkami, ktoré používajú predajcovia produktov, nie samotní výrobcovia suroviny a v porovnaní s IU nie sú medzinárodne registrované ani akceptované ako oficiálne merné jednotky. Vo všeobecnosti platí, že čím viac jednotiek produkt má, tým lepšie
  • prítomnosť certifikátu kvality - COA (Certificate of Analysis) potvrdzuje kvalitu a čistotu pôvodnej suroviny. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) a GMP (Good Manufacturing Practice) hovoria o tom, že výrobca dohliada na kvalitu a dôsledne dodržiava legislatívne predpisy

Serrapeptázu odporúčame všetkým aktívne športujúcim ľuďom, tým, ktorí sa potýkajú s častými zraneniami alebo podstúpili chirurgický zákrok, osobám trpiacim bolesťami alebo opuchmi kĺbov či svalov, a v neposlednom rade aj seniorom. Užívanie tohto enzýmu sa vo všeobecnosti neodporúča iba deťom do 3 rokov veku, tehotným a dojčiacim ženám. V súčasnej dobe legislatíva nepovoľuje predaj Serrapeptázy na Slovensku ani v Česku. Svojimi benefitmi najpodobnejšou, schválenou alternatívou je produkt Nattokináza. 


ZDROJE

  1. MATSUMOTO, K. a kol. Purification and characterization of four proteases from a clinical isolate of Serratia marcescens kums 3958. Journal of Bacteriology. Ročník 159, číslo 1, 1984.
  2. NAKAHAMA, K. a kol. Cloning and sequencing of Serratia protease gene. Nucleic Acids Research. Ročník 14, číslo 14, 1986.
  3. AL KHATEEB, TH. a kol. Effect of the proteolytic enzyme serrapeptase on swelling, pain and trismus after surgical extraction of mandibular third molars. Internal Journal of Maxillofacial Surgery. Ročník 37, číslo 3, 2008.
  4. MALSHE PC. A preliminary trial of serratiopeptidase in patients with carpal tunnel Syndrome. Journal of Association of Physicians in India. Ročník 48, číslo 11, 2000.
  5. NAKAMURA, S. a kol. Effect of the proteolytic enzyme serrapeptase in patients with chronic airway disease. Respirology. Ročník 8, číslo 3, 2003.

 

Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…