Bazový sirup, ocot aj čaj: Aké sú výnimočné účinky bazy čiernej?

Bazový sirup, ocot aj čaj: Aké sú výnimočné účinky bazy čiernej?

Baza čierna je jeden z najrozšírenejších krov strednej Európy, a aj na Slovensku predstavuje jeden z tých početnejších druhov. Už stáročia sú známe jej blahodárne účinky na ľudské telo a rovnako obsahuje aj veľa vitamínu C, vlákniny a antioxidantov. V akej forme je jej užívanie najprospešnejšie?

 

Baza čierna je dva až osem metrov vysoký ker so silným rozvetvením, s listami rastúcimi na dlhých stopkách, zapáchajúcimi bielymi až žltobielymi kvetmi a plodmi v podobe čiernymi šťavnatých kôstkovíc, ktoré obsahujú veľké množstvo čiernofialovej šťavy.1 Predstavuje jeden z najpočetnejších druhov krov strednej Európy, vrátane Slovenska. Okrem toho na ňu môžete naraziť aj v regióne Malej Ázie, Kaukazu, západnej Sibíri a severnej Afrike.  Jej výhodou je robustnosť a nenáročnosť - baza je odolná voči mrazu, darí sa jej v polotieni, na lesných čistinkách aj okrajoch ciest, rumoviskách aj rúbaniskách. 

 

Už pred mnohými storočiami existoval v pohanských kultúrach mýtus o kríku života a smrti, ktorý predstavovala práve baza čierna. Pripisovali sa jej vlastnosti, ktoré prispievali k predchádzaniu nešťastiam a chorobám - ker a kvety mali viazať negatívne sily, choroby a nešťastie. Kelti sa klaňali rozkvitnutým kvetom a hladili kôru, pretože verili, že ak by došlo k jeho poškodeniu, všetko zlo by sa tak uvoľnilo do okolia. Baza sa ani nevysádzala - verilo sa, že bohovia ju zasadia tam, kde je to práve potrebné. Samozrejmosťou bol objav liečivých vlastností bazy - používala sa pri bolestiach zubov, na popáleniny, pri uhryznutí zverou či na zastavenie krvácania z nosa. V našich končinách sa zbierajú a sušia na jar kvety, na jeseň listy a plody.  Čo teda robí bazu natoľko výnimočnou? 

  • VYSOKÝ OBSAH VITAMÍNU C - 100 gramov bazy obsahuje 52 miligramov vitamínu C, čo predstavuje 57% jeho odporúčanej dennej dávky
  • VEĽA VLÁKNINY - 100 gramov bazy obsahuje 10 gramov vlákniny, teda približne tretinu odporúčanej dennej dávky
  • ANTIOXIDANTY - kvercetín, kaempferol, izorhamnetín a antokyanatány; látky chrániace bunky pred nežiadúcim pôsobením voľných radikálov2
  • OCHRANA PRED NEŽIADÚCIMI ÚČINKAMI UV ŽIARENIA - síce len na úrovni faktora SPF 10, ale predsa3
  • POSILŇUJE IMUNITU 


LISTY

Obsahujú živicu, glykozidy (sambunigrín a sambucín) a značné množstvo vápnika. Používajú sa vo forbe zábalov - pri zmiernení prejavov reumatizmu či bolestiach kĺbov. Čaj z listov má detoxikačný účinok.  

 

KVETY

Obsahujú silice, slizy, triesloviny, glykozidy (sambunigrín a rutín), organické kyseliny (jablčnú, octovú, valérovú) a vitamín C. Zo všetkých častí rastliny majú pre bežného laiku najširšie spektrum použitia. Dlhodobo sú známe pozitívne účinky pri zmiernení prejavov ochorení dýchacích ciest - stimuluje potenie, čím podporuje znižovanie telesnej teploty, uvoľňuje hlieny, uľahčuje vykašliavanie a dýchanie.6 Kvety majú aj detoxikačný účinok. Pozitívne vlastnosti kvetov ocenia aj hypertonici, nakoľko prispievajú k znižovaniu hodnôt krvného tlaku a priaznivo pôsobia na činnosť srdca a ciev.7 Nesladený čaj z kvetov je tiež skvelým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach. Môže sa používať aj v starostlivosti o citlivú pleť.

 

PLODY

Obsahujú cukry, kyselinu jablčnú, triesloviny, pektín, v čerstvom stave vitamín C, v šupke a v semenách vitamín A a vitamíny B-komplexu. Šťava lisovaná z plodov má intenzívnu tmavočervenú farbu, a preto sa používala na farbenie látok. V čerstvom stave majú laxatívny účinok a sušené, naopak, priaznivo pôsobia proti hnačke. Okrem toho podporuje metabolizmus a je tak veľkým pomocníkom pri redukcii telesnej hmotnosti. 

 

Na záver prikladáme najpopulárnejšie recepty s bazou:

  • ČAJ - 2 polievkové lyžice sušených kvetov prelejeme 0.5 l vriacej vody a necháme 10 min lúhovať, precedíme a podávame buď nesladený, alebo sladený, najlepšie medom
  • OCOT - 1 kilogram sušených kvetov zalejeme 1 litrom octu a necháme lúhovať po dobu 8 dní na teplom mieste, následne ho precedíme buď cez plátno, alebo kávový filter
  • MARMELÁDA - strapce s bobuľami osprchujeme studenou vodou vo veľkom sitku, následne varíme vo veľkom hrnci po dobu 10 minút bez pridávania vody (bobule varom popraskajú a pustia veľké množstvo šťavy) a na každý liter šťavy pridáme 300 gramov kryštálového cukru a malé vrecúško želírovacieho prípravku. Krátko povaríme, naložíme do fliaš, ktoré na hodinu otočíme hore dnom. Dobrú chuť!

 

ZDROJE

  1. Ulbricht C, Basch E, Cheung L, et al. An evidence-based systematic review of elderberry and elderflower (Sambucus nigra) by the Natural Standard Research Collaboration. J Diet Suppl. 2014;11(1):80-120.
  2. Małgorzata D, Aleksandra P, Monika T, Ireneusz K. A New Black Elderberry Dye Enriched in Antioxidants Designed for Healthy Sweets Production. Antioxidants (Basel). 2019;8(8):257.
  3. Jarzycka A, Lewińska A, Gancarz R, Wilk KA. Assessment of extracts of Helichrysum arenarium, Crataegus monogyna, Sambucus nigra in photoprotective UVA and UVB; photostability in cosmetic emulsions. J Photochem Photobiol B. 2013;128:50-57.
  4. Salvador ÂC, Król E, Lemos VC, et al. Effect of Elderberry (Sambucus nigra L.) Extract Supplementation in STZ-Induced Diabetic Rats Fed with a High-Fat Diet. Int J Mol Sci. 2016;18(1):13.
  5. Mahmoudi M, Ebrahimzadeh MA, Dooshan A, Arimi A, Ghasemi N, Fathiazad F. Antidepressant activities of Sambucus ebulus and Sambucus nigra. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2014;18(22):3350-3353.
  6. Porter RS, Bode RF. A Review of the Antiviral Properties of Black Elder (Sambucus nigra L.) Products. Phytother Res. 2017;31(4):533-554.
  7. Vlachojannis JE, Cameron M, Chrubasik S. A systematic review on the sambuci fructus effect and efficacy profiles. Phytother Res. 2010;24(1):1-8.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…