Bojujte proti stresu a únave s pomocou rastliny Rhodiola rosea

Bojujte proti stresu a únave s pomocou rastliny Rhodiola rosea

Spoznajte podmanivý príbeh rastliny Rhodiola rosea, zaujímavej byliny opradenej stáročiami tradičnej múdrosti a modernými vedeckými štúdiami. Odhaľte jej rozmanité terapeutické vlastnosti, od znižovania stresu až po bunkovú moduláciu, a ponorte sa do fascinujúceho sveta tohto botanického zázraku.

Čo je Rhodiola rosea a ako funguje v tele?

Rhodiola rosea, patriaca do rodu Rhodiola z čeľade Crassulaceae, je rastlina známa svojimi liečivými vlastnosťami, predovšetkým ako prostriedok proti únave a adaptogénna zlúčenina. Jej používanie siaha až do tradičnej medicíny, kde bola cenená pre svoju schopnosť bojovať proti únave a stresu.

Koreň Rhodiola rosea obsahuje niekoľko bioaktívnych zlúčenín, pričom sa predpokladá, že jej účinky poháňajú najmä rosavín a salidrozid. Zvyčajne sa doplnky stravy s obsahom rodioly konzumujú vo forme prášku z koreňa alebo štandardizovaných extraktov s obsahom 1-5 % salidrozidov. Hoci sú tieto doplnky bežne vyhľadávané pre ich účinky na zmiernenie stresu a únavy, môžu sa pochváliť aj antidepresívnymi, protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami.

Okrem povesti prípravku na zmiernenie psychického stresu a úzkosti sa v laboratórnych štúdiách preukázalo, že rodiola interaguje so signalizáciou reakcie buniek na stres, čo naznačuje potenciálny prínos na bunkovej aj systémovej úrovni. Napriek jej širokému používaniu zostávajú presné mechanizmy, ktorými rhodiola pôsobí na ľudí a ktoré znižujú stres, stále trochu nejasné.

Jeden z navrhovaných mechanizmov sa točí okolo schopnosti rodioly modulovať uvoľňovanie kortizolu počas stresových situácií, čím potenciálne zmierňuje fyziologické účinky stresu. Presné cesty, ktorými to rhodiola dosahuje, sa však stále odhaľujú, čo poukazuje na zložitosť jej pôsobenia v organizme.

Aké sú výhody tejto rastliny?

Zníženie stresu

Rhodiola je známa ako adaptogén a je uznávaná pre svoju schopnosť zvyšovať odolnosť organizmu voči stresorom. Výskum naznačuje, že rhodiola môže zohrávať kľúčovú úlohu pri riešení príznakov vyhorenia, ktoré sú dôsledkom dlhodobého stresu. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 118 osôb so stresom vyvolaným vyhorením, odhalila sľubné výsledky. Podávanie 400 mg rhodioly denne počas 12 týždňov ukázalo výrazné zlepšenie stresu a depresie, ktoré sú bežnými prejavmi vyhorenia

Pozoruhodné je, že tieto výhody sa prejavili už v prvom týždni a pretrvávali počas celého obdobia štúdie. Tento priekopnícky výskum zdôrazňuje potenciál rhodioly pri zvládaní vyhorenia a vyžaduje si ďalšie skúmanie.

Boj proti únave

Únava, ktorá často pramení zo stresu, úzkosti alebo porúch spánku, môže výrazne ovplyvniť fyzickú a duševnú pohodu človeka. Predpokladá sa, že rhodiola vďaka svojim adaptogénnym vlastnostiam účinne bojuje proti únave. Túto myšlienku potvrdila štúdia, ktorej sa zúčastnilo 100 osôb s príznakmi chronickej únavy. 

Počas 8-týždňového užívania 400 mg rhodioly denne účastníci zaznamenali výrazné zlepšenie symptómov stresu, úrovne únavy, kvality života, nálady a koncentrácie. Pozoruhodné je, že tieto zlepšenia boli badateľné už v priebehu jedného týždňa od začiatku liečby a pokračovali počas celého trvania štúdie.

Potenciálne zníženie symptómov depresie

Depresia, rozšírené, ale závažné ochorenie, narúša emócie a správanie, ktoré často pramení z nerovnováhy neurotransmiterov, chemických poslov v mozgu. Tradičná liečba zahŕňa antidepresíva zamerané na obnovenie týchto chemických nerovnováh.

Výskum naznačuje, že Rhodiola rosea by mohla mať antidepresívne vlastnosti, ktoré pomáhajú obnoviť rovnováhu neurotransmiterov. V porovnávacej štúdii bolo 57 osobám s diagnózou depresie náhodne pridelených buď Rhodiola rosea, antidepresívum sertralín, alebo placebo počas 12 týždňov.

Hoci Rhodiola rosea aj sertralín preukázali zníženie depresívnych symptómov, sertralín vykazoval výraznejší účinok. Rhodiola rosea však vynikala menším počtom vedľajších účinkov a lepšou znášanlivosťou medzi účastníkmi.

Zlepšenie funkcií mozgu

Okrem potenciálu pri riešení depresie je Rhodiola rosea sľubná aj z hľadiska zlepšenia funkcie mozgu. Popri základných faktoroch životného štýlu, ako je cvičenie, výživa a dostatočný spánok, môžu ku kognitívnemu zdraviu prispieť aj niektoré doplnky stravy, ako je rhodiola.

Z prehľadu 36 štúdií na zvieratách vyplynulo, že Rhodiola rosea môže zlepšiť funkciu učenia a pamäti. Okrem toho sa zistilo, že jednorazová dávka rhodioly zlepšuje pamäť a má antidepresívne účinky u myší, čo naznačuje jej potenciál ako kognitívneho prostriedku a stabilizátora nálady u ľudí.

Okrem toho výskumné prehľady zdôraznili terapeutický potenciál pri zmierňovaní rôznych ochorení súvisiacich s vekom. Výskumníci sa však zasadzujú za ďalšie skúmanie s cieľom preklenúť priepasť medzi experimentálnymi zisteniami a klinickými aplikáciami, čím sa otvorí cesta ku komplexnejšiemu pochopeniu a využitiu tohto rastlinného lieku.

Možná podpora športového výkonu

Rhodiola rosea je v oblasti výkonu pri cvičení predmetom optimizmu aj skepticizmu. Niektoré štúdie naznačujú, že táto bylina môže byť prísľubom pri znižovaní fyzickej a psychickej únavy, zvyšovaní antioxidačnej aktivity a dokonca aj pri zlepšovaní svalovej sily a výkonu. 

Napríklad v zaujímavej štúdii na zvieratách, v ktorej sa zúčastnili potkany, sa pri podávaní extraktu z Rhodiola rosea v kombinácii s Rhaponticum carthamoides ukázali sľubné výsledky pri zvyšovaní svalovej výkonnosti po odporovom cvičení. Podobne výskum, ktorého sa zúčastnili mladí, fyzicky aktívni muži, ukázal, že požitie rhodioly skrátilo reakčný čas a posilnilo antioxidačnú aktivitu. Okrem toho sa zistilo, že znižuje vnímanú námahu počas fyzickej aktivity, vďaka čomu sa cvičenie zdá byť menej namáhavé.

Napriek tomu, nie všetky výskumy sú v súlade s takými optimistickými výsledkami. Niektoré štúdie nezistili významné účinky suplementácie rodioly na kritické faktory, ako je príjem kyslíka, svalový výkon alebo posilnenie imunitného systému, najmä v súvislosti s maratónskymi športovcami. 

Pomoc pri cukrovke

Predbežný výskum v oblasti liečby cukrovky naznačuje zaujímavé možnosti. Cukrovka, ktorá sa vyznačuje zhoršenou funkciou inzulínu a zvýšenou hladinou cukru v krvi, je ochorenie, ktorým trpia milióny ľudí na celom svete. Bežná liečba zvyčajne zahŕňa inzulínové injekcie alebo lieky na zvýšenie citlivosti na inzulín a reguláciu hladiny glukózy v krvi. Nové dôkazy zo štúdií na zvieratách však naznačujú, že Rhodiola rosea môže ponúknuť doplnkový prístup k liečbe cukrovky.

Konkrétne štúdie vykonané na potkanoch ukázali, že zlúčenina salidrozidu, ktorá sa nachádza v rhodiole, vykazuje ochranné účinky proti cukrovke a diabetickej nefropatii, čo je stav charakterizovaný sekundárnym poškodením obličiek v dôsledku cukrovky. Hoci tieto zistenia pochádzajú zo zvieracích modelov a nemožno ich priamo extrapolovať na ľudí, slúžia ako presvedčivý podnet na ďalšie skúmanie potenciálnej terapeutickej úlohy rhodioly pri liečbe cukrovky.

Vzhľadom na zložitosť cukrovky a individuálny charakter zdravotnej starostlivosti sa ľuďom, ktorí uvažujú o doplnkoch s obsahom rodioly na liečbu cukrovky, dôrazne odporúča, aby sa obrátili na zdravotníckych pracovníkov, ako sú dietológovia alebo lekári.

Poruchy príjmu potravy vyvolané stresom

Rhodiola rosea si získala pozornosť aj pre svoje potenciálne zdravotné prínosy v boji proti poruchám príjmu potravy vyvolaným stresom a pri znižovaní úzkosti. Výskum sa zameral na kľúčovú zložku tejto rastliny, salidrozid, ktorá sa ukázala ako sľubná pri zmierňovaní záchvatov prejedania a stavov súvisiacich so stresom.

V štúdii uverejnenej v časopise Physiology & Behavior sa u potkanov, ktorým sa podával suchý extrakt z Rhodiola rosea s obsahom 3,12 % salidrozidu, znížilo alebo úplne vylúčilo záchvatové prejedanie. Navyše potkany vykazovali nižšie hladiny stresových hormónov v krvi, ktoré sa podieľajú na záchvatovom prejedaní, čo naznačuje potenciálny mechanizmus, prostredníctvom ktorého Rhodiola rosea pôsobí.

Podobne sa vo výskume uverejnenom v časopise Journal of Psychopharmacology zistilo, že Rhodiola rosea môže zmierniť anorexiu vyvolanú stresom u potkanov, čo poskytuje ďalší dôkaz o jej antistresových vlastnostiach.

Pomoc pri úzkosti

Uprostred dnešného rušného životného štýlu, ktorý sa vyznačuje neustálym pripojením na sociálne siete a zvýšenými požiadavkami, sa úzkosť stala rozšíreným problémom. Rhodiola rosea sa vďaka svojmu zloženiu bohatému na antioxidanty ukazuje ako prirodzený spojenec v boji proti tomuto modernému trápeniu.

Antioxidanty, ako sú vitamíny A, C a E, ktoré sa hojne nachádzajú v rastlinách a ovocí, slúžia ako obrancovia proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Zaradením rhodioly do svojho jedálnička využijete tieto antioxidanty proti škodlivým účinkom stresu a úzkosti na organizmus.

Štúdia, na ktorú upozornil časopis Indian Journal of Psychiatry, zdôraznila účinnosť antioxidantov pri zmierňovaní príznakov stresu a úzkosti u osôb s generalizovanou úzkostnou poruchou a depresiou. 

Pozoruhodné je, že účastníci vykazovali pred štúdiou nižšie hladiny antioxidantov, čo naznačuje potenciálnu súvislosť medzi nedostatkom antioxidantov a psychickým stresom. Po doplnení antioxidantov však mnohí účastníci hlásili výrazné zníženie pocitu úzkosti a depresie, čo poukazuje na terapeutický potenciál Rhodiola rosea pri podpore duševnej pohody.

Ako užívať rhodiolu?

Odporúčané dávkovanie sa pohybuje v rozmedzí 100 až 200 mg na jednu dávku, pričom by mala obsahovať približne 3 % rosavínu a 0,8 až 1 % salidrozidu.

Pre optimálnu absorpciu sa odporúča užívať rhodiolu nalačno. Najlepšie je však vyhnúť sa konzumácii pred spaním kvôli jej mierne povzbudzujúcim účinkom. Pre tých, ktorí uprednostňujú alternatívne formy suplementácie, sú k dispozícii aj tinktúry, čo sú tekuté extrakty.

Výskum naznačuje, že rodiola môže poskytnúť úľavu od príznakov stresu, únavy a dokonca aj depresie. Štúdie naznačujú, že pri riešení týchto problémov môže byť účinná denná dávka 400-600 mg, ktorá sa užíva buď naraz, alebo rozdelená počas dňa.

Okrem toho sa u ľudí, ktorí chcú zvýšiť športový výkon, ukázali sľubné výsledky pri nižších dávkach 200 až 300 mg denne. Predpokladá sa, že adaptogénne vlastnosti rodioly prispievajú k jej schopnosti bojovať proti fyzickej a psychickej únave, čím potenciálne zlepšuje celkový výkon.

Spôsobuje Rhodiola rosea vedľajšie účinky?

Napriek potenciálnym prínosom je nevyhnutné zvážiť riziká a vedľajšie účinky spojené s Rhodiola rosea. Našťastie, väčšina výskumov naznačuje, že akékoľvek nežiaduce účinky sú zvyčajne mierneho charakteru. Tieto vedľajšie účinky môžu zahŕňať závraty, sucho v ústach, poruchy spánku a nervozitu.

Najmä nervozita môže byť problémom pre jedincov náchylných na úzkosť, najmä pri konzumácii vyšších dávok doplnku. Vzhľadom na mierne stimulačné vlastnosti sa Rhodiola rosea vo všeobecnosti neodporúča pre osoby s bipolárnou poruchou alebo pre osoby, ktoré už užívajú iné stimulanty.

Výskum dlhodobých účinkov rodioly je zatiaľ trochu obmedzený, väčšina štúdií sa zameriava predovšetkým na krátkodobé výsledky u ľudí. Preto sa z opatrnosti odporúča obmedziť jej užívanie na kratšiu dobu, zvyčajne v rozmedzí 6 až 12 týždňov, kým sa neobjavia ďalšie objasnenia týkajúce sa jej dlhodobého užívania.

Hoci mnohé štúdie potvrdzujú bezpečnosť a účinnosť rodioly, najmä pri zmierňovaní stresovej reakcie organizmu, existuje výrazná medzera v jej testovaní týkajúca sa tehotných žien. Preto ak čakáte dieťa, zapojenie sa do diskusie s lekárom o vhodnosti rodioly sa stáva nevyhnutnosťou.

Je lepšia rhodiola alebo ashwagandha?

V oblasti tradičnej medicíny vynikajú dve silné byliny: Rhodiola rosea a ashwagandha. Tieto rastlinné zázraky si získali pozornosť pre svoju schopnosť pomáhať telu v boji proti stresu a podporovať celkovú pohodu. Čo ich však odlišuje?

Ashwagandha je v centre pozornosti pre znižovanie stresu a zlepšovanie nálady spolu s podporou sexuálneho zdravia. Na druhej strane, Rhodiola rosea je známa tým, že zvyšuje fyzickú odolnosť, bojuje proti únave a zmierňuje depresiu.

Pokiaľ ide o ich účinky na organizmus, ashwagandha má tendenciu prinášať pocit pokoja, hoci u niektorých jedincov môže ponúknuť aj zvýšenie energie. Rhodiola, naopak, zvyčajne pôsobí viac energizujúco, bojuje proti únave vyvolanej stresom a zvyšuje mentálne sústredenie.

Tajomstvo spočíva v ich účinných látkach: ashwagandha sa môže pochváliť withanolidmi, zatiaľ čo rhodiola obsahuje rosavín a salidrozid.

Okrem toho každá bylina prináša jedinečné výhody. Ashwagandha žiari v oblasti sexuálneho zdravia a regulácie hormónov, zatiaľ čo rhodiola má prvenstvo v oblasti kognitívnych funkcií, mentálnej jasnosti a energetického metabolizmu. Z geografického hľadiska je ashwagandha domovom v Indii, na Blízkom východe a v niektorých častiach Afriky, zatiaľ čo rhodiole sa darí v chladných oblastiach Európy a Ázie.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…