Chcete mať krásnu pokožku a vlasy? Doplňte kremík v strave

Chcete mať krásnu pokožku a vlasy? Doplňte kremík v strave

Krásna pokožka a zdravé vlasy sú snom mnohých z nás. Často hľadáme zázračné kozmetické produkty, ktoré nám pomôžu dosiahnuť tento cieľ, ale zabúdame na význam výživy. Vedeli ste, že kremík hrá kľúčovú úlohu v zdraví našej pokožky a vlasov? 

V tomto článku sa dozviete, ako môžete doplniť kremík vo svojej strave a získať tak prirodzený lesk a vitalitu.

Čo je to kremík?

Kremík je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zloženia Zeme a tvorí viac ako štvrtinu zemskej kôry. Tento minerál sa nachádza v rôznych bežných materiáloch vrátane väčšiny hornín, ílov a pieskov. 

Jeho rozmanité formy siahajú od drahých kameňov, ako je smaragd, až po praktické materiály, ako je kremeň a sklo. Kremík je nielen základom prírody, ale aj dôležitou zložkou v rôznych priemyselných aplikáciách. Napríklad zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe betónu a používa sa ako protihrudkujúca látka v mnohých potravinárskych výrobkoch.

Aké sú výhody kremíka?

Zdravie kostí

Zatiaľ čo vápnik a vitamín D sú všeobecne uznávané pre svoju úlohu pri posilňovaní kostí, kremík sa v tejto oblasti tiež ukazuje ako dôležitý, ale nedocenený minerál. Kľúčová štúdia z roku 2013 v časopise International Journal of Endocrinology objasnila významný prínos kremíka pre zdravie kostí. Tento výskum naznačuje, že oxid kremičitý je nevyhnutný pre hustotu a pevnosť kostných minerálov. Zdá sa, že oxid kremičitý pomáha iniciovať proces mineralizácie kostí, čo je ukladanie kostných kryštálov, ktoré dodávajú kostiam tuhosť a odolnosť voči zlomeninám.

Vlasy

Pri skúmaní toho, ako kremík prispieva k rastu vlasov, je nevyhnutné pozrieť sa na základy, počnúc od samého koreňa. Prehľad z roku 2016 ukázal, že kremík je kľúčový pri prenose dôležitých živín priamo do pokožky hlavy a vlasových folikulov. Tento minerál je viac než len doplnok; je to životne dôležitá zložka, ktorá vyživuje celý proces rastu vlasov.

Úloha kremíka v starostlivosti o vlasy je mnohostranná. Hoci nebolo dokázané, že by zvrátil vypadávanie vlasov, jeho sila spočíva v posilňovaní pružnosti vlasov a predchádzaní ich lámavosti. Táto výhoda je mimoriadne dôležitá pre ľudí s jemnými alebo rednúcimi vlasmi. V štúdii z roku 2007 vedci pozorovali 48 žien s jemnými vlasmi, ktoré počas deviatich mesiacov denne užívali 10 mg kremíka. Štúdia presvedčivo ukázala, že u týchto žien sa výrazne zvýšila pevnosť a odolnosť vlasov.

Minerál krásy

Kremík si právom vyslúžil prezývku „minerál krásy“ vďaka svojmu vplyvu na zlepšenie vzhľadu. Štúdia z roku 2005, ktorej sa zúčastnilo 50 žien so slnkom poškodenou pokožkou, odhalila, že pravidelné užívanie doplnku s kremíkom výrazne zlepšilo ich vlasy, pokožku a nechty počas 20 týždňov.

Tvorba kolagénu

Jednou z výrazných výhod kremíka je jeho schopnosť stimulovať tvorbu kolagénu, najrozšírenejšieho proteínu v ľudskom tele. Kolagén je nevyhnutný na udržanie pružnosti a pevnosti pokožky. Ako sa uvádza v štúdii z roku 2014, naše telo žiaľ s pribúdajúcim vekom produkuje menej kolagénu, čo vedie k bežným príznakom starnutia, ako sú vrásky a ovisnutá pokožka.

Kremík pôsobí proti týmto účinkom tým, že zvyšuje hladinu kolagénu. V tej istej štúdii z roku 2005 sa zistilo, že účastníci po užívaní 10 mg kremíka denne zaznamenali výrazné zlepšenie štruktúry pokožky, čo viedlo k hladšej a mladistvejšej pleti.

Zdravie nechtov

Kremík zohráva kľúčovú úlohu aj v zdraví nechtov, pretože poskytuje kyselinu ortosilicovú, dôležitú zlúčeninu na posilnenie nechtov. Štúdia z roku 2005 zdôraznila, že táto zlúčenina výrazne znížila lámavosť nechtov u účastníkov. Tým sa nielen zlepšuje vzhľad nechtov, ale aj ich trvanlivosť a celkové zdravie.

Koľko kremíka je potrebné denne užívať?

Neexistuje presne stanovená odporúčaná denná dávka kremíka, keďže kremík nie je považovaný za esenciálny minerál pre ľudský organizmus. Avšak priemerný denný príjem kremíka z bežnej stravy sa pohybuje medzi 20 až 50 mg. Niektoré štúdie naznačujú, že táto hladina príjmu môže byť prospešná pre zdravie kostí, kože, vlasov a nechtov.

Napriek svojmu bezpečnostnému profilu nie je kremík vhodný pre každého. Existujú špecifické skupiny, ktoré by sa mali kremíku vyhýbať kvôli možným zdravotným rizikám:

Deti: Niektoré doplnky stravy s obsahom kremíka, najmä tie, ktoré sa získavajú z rastliny prasličky roľnej, obsahujú stopové množstvá nikotínu. Preto je kremík nevhodný pre deti.

Tehotné ženy: Neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že doplnky stravy s obsahom kremíka sú počas tehotenstva bezpečné. Preto je lepšie sa im vyhnúť, aby sa zabezpečilo zdravie matky aj vyvíjajúceho sa plodu.

Osoby s ochorením obličiek: Ľudia trpiaci ochorením obličiek čelia vyššiemu riziku hromadenia oxidu kremičitého v krvi. Toto hromadenie môže potenciálne viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.

V ktorých jedlách sa nachádza kremík?

Obilniny a celozrnné produkty

Celozrnné obilniny sú jedným z najbohatších zdrojov kremíka. Ovos, jačmeň, proso, pšeničné otruby a hnedá ryža obsahujú vysoké množstvo tohto minerálu. Kremík sa nachádza hlavne vo vonkajších vrstvách zŕn, preto je konzumácia celozrnných produktov oveľa výhodnejšia ako rafinovaných obilnín, z ktorých sú tieto vrstvy odstránené. Celozrnný chlieb, cereálie a cestoviny tak môžu prispieť k zvýšeniu príjmu kremíka.

Zelenina

Rôzne druhy zeleniny sú bohaté na kremík, najmä koreňová zelenina. Mrkva, reďkovka, červená repa a zeler obsahujú významné množstvá tohto minerálu. Listová zelenina ako špenát, pór a šalát tiež prispieva k jeho príjmu. Konzumácia surovej alebo mierne tepelne upravenej zeleniny môže zachovať vyšší obsah kremíka, keďže tento minerál môže byť stratený pri nadmernom varení.

Ovocie

Ovocie s jedlou šupkou je ďalším zdrojom kremíka. Jablká, hrušky, hrozno, čerešne a jahody obsahujú kremík najmä v šupke. Preto je vhodné konzumovať tieto plody nelúpané, pokiaľ je to možné a bezpečné. Citrusové plody ako pomaranče a grapefruity tiež obsahujú určité množstvá kremíka.

Orechy a semená

Orechy ako mandle, lieskové orechy a vlašské orechy sú bohaté na kremík. Semená, vrátane slnečnicových, sezamových a ľanových semien, tiež prispievajú k príjmu tohto minerálu. Tieto potraviny sú nielen zdrojom kremíka, ale aj zdravých tukov, bielkovín a ďalších minerálov.

Strukoviny

Strukoviny ako fazuľa, šošovica, hrach a cícer obsahujú kremík a sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy. Okrem kremíka poskytujú vysoký obsah bielkovín a vlákniny, čo podporuje tráviace zdravie a pocit sýtosti.

Bylinky a koreniny

Niektoré bylinky a koreniny sú mimoriadne bohaté na kremík. Praslička roľná a žihľava sú známe svojím vysokým obsahom tohto minerálu a často sa používajú v bylinných čajoch a doplnkoch stravy. 

Minerálne vody

Niektoré minerálne vody prirodzene obsahujú vysoké hladiny rozpustného kremíka vo forme kyseliny kremičitej. Pravidelná konzumácia takýchto minerálnych vôd môže prispieť k zvýšeniu príjmu kremíka, najmä u osôb, ktoré nemajú dostatočný príjem tohto minerálu zo stravy.

Môže kremík spôsobovať nežiaduce účinky?

Kremík môže spôsobovať nežiaduce účinky, najmä ak je konzumovaný vo vysokých dávkach alebo pri dlhodobom vystavení. Doplnky stravy obsahujúce kremík môžu viesť ku gastrointestinálnym problémom, ako sú nevoľnosť, hnačka, nadúvanie či bolesti brucha. Okrem toho môže kremík interagovať s niektorými liekmi, čo môže ovplyvniť ich účinnosť, napríklad znižovať absorpciu určitých minerálov alebo liekov pri súčasnom užívaní.

Pri pracovnom vystavení kremíku, najmä vo forme kremičitanového prachu v priemyselných odvetviach ako stavebníctvo alebo výroba skla, môže dlhodobé dýchanie tohto prachu viesť k vážnym zdravotným problémom. Jedným z najzávažnejších dôsledkov je silikóza, pľúcna fibróza spôsobujúca zjazvenie pľúcnej tkaniny je potenciálne život ohrozujúca. Okrem toho je vystavenie respirabilným kremičitanovým prachom spojené so zvýšeným rizikom rakoviny pľúc.

Príliš vysoký príjem kremíka z potravy alebo doplnkov môže viesť k toxicite, vrátane poškodenia obličiek. Nesprávne dávkovanie doplnkov s kremíkom bez lekárskeho dozoru môže tiež spôsobiť nevyvážený príjem minerálov a narušiť normálne telesné funkcie. Okrem toho môže pri priamom kontakte s kremíkom alebo jeho zlúčeninami dôjsť k alergickým reakciám, ako je svrbenie, vyrážky či opuchy.

Aby sa minimalizovalo riziko nežiaduceho účinku, je vhodné pred začatím užívania doplnkov obsahujúcich kremík absolvovať konzultáciu s lekárom alebo odborníkom na výživu. Osoby pracujúce v prostredí s vysokým rizikom vdychovania kremičitanového prachu by mali používať vhodné ochranné pomôcky a dodržiavať bezpečnostné predpisy. Dodržiavanie odporúčaných dávok kremíka tiež pomáha znižovať riziko negatívnych účinkov.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…