Kofeín vs. prírodné stimulanty: Čo bude pre vás lepšia voľba?

Kofeín vs. prírodné stimulanty: Čo bude pre vás lepšia voľba?

Stimulanty sú súčasťou ľudského života už po stáročia a v modernej dobe sa ich význam ešte zvýšil. Pomáhajú nám zvládať náročné pracovné dni, zlepšujú sústredenie pri štúdiu alebo práci, podporujú výkon pri športe či pomáhajú prekonať popoludňajší útlm. Prirodzene sa vynára otázka, či je jedinou a najlepšou možnosťou známy kofeín. 

V tomto článku sa preto pozrieme na to, ako kofeín pôsobí, aké má výhody, riziká a prečo by ste možno chceli vyskúšať aj prírodné stimulanty. Dozviete sa, aké sú ich účinky, prečo môžu byť atraktívnou voľbou a kedy je lepšie siahnuť po jednej či druhej možnosti. 

Kofeín: Kráľ stimulantov

Kofeín je pravdepodobne najznámejší stimulant na svete a ľudstvo ho objavilo už pred tisíckami rokov. Ľudia objavili jeho účinky už pri pití čaju v Číne či kávy v arabských krajinách. Postupne sa rozšíril do celého sveta a dnes ho nájdeme v bežných nápojoch, ako je káva, čierny a zelený čaj či v energetických nápojoch. 

V oblasti športu a fitness je kofeín často súčasťou pre-workout doplnkov, a v niektorých prípadoch ho ľudia užívajú dokonca vo forme tabliet či kapsúl na zabezpečenie stabilnej dávky.

Ako kofeín pôsobí na organizmus

Kofeín primárne funguje tak, že blokuje účinok adenozínu, ktorý v tele navodzuje pocity únavy a ospalosti. Tým, že kofeín obsadí receptory adenozínu, nedochádza k signálu „potreby oddychu“, a my cítime energiu a bdelosť. 

Zároveň povzbudzuje centrálnu nervovú sústavu a zvyšuje tvorbu adrenalínu, vďaka čomu sa zlepší naša pozornosť, zrýchlia reakcie a dočasne stúpne celková výkonnosť. Tieto vlastnosti z neho robia ideálnu „prvú voľbu“ pre mnohých ľudí, ktorí potrebujú rýchlo dobiť baterky.

Aké sú výhody kofeínu?

Rýchly nástup energie

Jednou z najznámejších výhod kofeínu je jeho schopnosť rýchlo dodať energiu. Keď sa kofeín dostane do tela, blokuje receptory adenozínu zodpovedné za pocity únavy, čo spôsobí, že sa cítite bdelejší a výkonnejší. Tento efekt môže nastať už 15–45 minút po jeho konzumácii.

Štúdia z roku 2003 testovala hypotézu, že kofeín odďaľuje únavu blokovaním adenozínových receptorov v centrálnom nervovom systéme (CNS). Zistilo sa, že kofeín zvyšuje pohybovú aktivitu a predlžuje čas behu do únavy, pravdepodobne prostredníctvom jeho antagonistických účinkov na receptory adenozínu A1/A2.

V tejto štúdii sa skúmali účinky rôznych spôsobov podávania kofeínu (napr. energetické nápoje, káva) na bdelosť, náladu a kognitívne funkcie. Zistilo sa, že kofeín zlepšuje bdelosť a reakčný čas do 2,5 hodiny po konzumácii, pričom jeho účinok pretrváva až 5 hodín.

Zvýšenie pozornosti a sústredenia

Kofeín je tiež obľúbený pre svoj pozitívny vplyv na kognitívne funkcie. Zlepšuje schopnosť sústrediť sa, udržiavať pozornosť a môže prispieť k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu mysleniu. Práve preto mnoho ľudí siahne po šálke kávy, keď potrebujú rýchlo „nakopnúť“ pri práci, štúdiu či pri náročných projektoch.

Tento prehľad literatúry z roku 2021 poukazuje na úlohu kofeínu ako stimulantu centrálneho nervového systému. Rozoberá tri kľúčové mechanizmy účinku, ktoré prispievajú k jeho psychostimulačným účinkom vrátane zvýšenia rýchlosti spracovania a pamäti. Hoci sa v prehľade zistili zmiešané výsledky týkajúce sa pozornosti, dôsledne sa preukázali pozitívne účinky kofeínu na krátkodobú a dlhodobú pamäť a rýchlosť spracovania u dospelých a starších ľudí.

V randomizovanej placebom kontrolovanej štúdii z roku 2021 sa porovnávali kognitívne účinky matcha (zeleného čaju) a kofeínu. Zistilo sa, že jednorazová dávka kofeínu zlepšila funkciu pozornosti počas stresových podmienok. Okrem toho nepretržitý príjem matcha (ktorý obsahuje kofeín) zlepšil pozornosť aj pracovný výkon v podmienkach psychologického stresu v porovnaní so samotným kofeínom.

Zlepšenie reakčného času

Vďaka svojej stimulácii centrálnej nervovej sústavy kofeín dokáže zlepšiť aj reakčný čas. To môže byť dôležité nielen pre športovcov, ktorí potrebujú pohotovo reagovať, ale aj pri každodenných činnostiach, kde rýchla a pohotová reakcia zohráva kľúčovú úlohu.

Štúdia z roku 2021 skúmala účinky kofeínu (5 mg/kg) na reakčný čas u vysoko trénovaných športovcov po čiastočnej spánkovej deprivácii alebo normálnom spánku. Výsledky ukázali významné zlepšenie jednoduchého reakčného času (SRT) aj reakčného času s dvoma možnosťami (2CRT) po užití kofeínu. Zlepšenie sa pohybovalo od 7 % do 12 %, čo dokazuje pozitívny vplyv kofeínu na výkonnosť v reakčnom čase.

V štúdii skúmajúcej účinky voľne konzumovaných kofeínových nápojov sa u účastníkov preukázala lepšia bdelosť a rýchlejší jednoduchý reakčný čas v porovnaní s konzumáciou výrobkov bez kofeínu. U osôb, ktoré konzumovali kofeín vo väčšej miere, sa prejavil väčší prínos.

Podpora športového výkonu

Kofeín je jedným z najštudovanejších ergogénnych (výkonnosť podporujúcich) doplnkov. Ukazuje sa, že môže zlepšiť fyzickú výkonnosť, zvyšovať vytrvalosť a pomôcť športovcom lepšie zvládať náročné tréningy. V mnohých športoch sa preto kofeín stal bežnou súčasťou predtréningových doplnkov.

Metaanalýza 46 randomizovaných placebom kontrolovaných štúdií z roku 2020 zistila, že kofeín (3-6 mg/kg) zlepšil vytrvalostný výkon v časovom teste o 2,3-2,9 % s malou až strednou veľkosťou účinku pri cyklistike, behu a plávaní.

To sa zhoduje so zisteniami z longitudinálnej štúdie z roku 2019, v ktorej 3 mg/kg/deň kofeínu zvýšili maximálny cyklistický výkon o ~4 % počas prírastkových testov po dobu 15 dní, hoci potom sa účinok znížil v dôsledku tolerancie.

Prehľad Medzinárodnej spoločnosti pre športovú výživu z roku 2021 ďalej potvrdil prínos kofeínu pre svalovú vytrvalosť, šprint a tréning odporu, pričom účinnosť vykazujú dávky už od 2 mg/kg.

Mierne zvýšenie metabolizmu

Niektoré výskumy naznačujú, že kofeín môže zvýšiť metabolizmus a podieľať sa na väčšom spaľovaní kalórií. Aj keď tento efekt nepatrí medzi najsilnejšie faktory pri chudnutí, ľuďom s aktívnym životným štýlom môže mierne pomôcť v boji proti prebytočným tukom.

Metaanalýza 94 štúdií z roku 2022 zistila, že požitie kofeínu spôsobuje malé, ale významné zvýšenie metabolizmu tukov (veľkosť účinku 0,39), pričom krvné biomarkery, ako sú voľné mastné kyseliny, vykazujú silnejšie reakcie (veľkosť účinku 0,55) ako merania výmeny plynov v celom tele.

Podpora bdelosti počas dlhých ciest alebo nočných zmien

Pre vodičov kamiónov, letových dispečerov či pracovníkov nočných zmien môže byť kofeín kľúčom k tomu, aby si udržali vysokú úroveň bdelosti a sústredenia. Z tohto dôvodu mnoho ľudí siahne po energetických nápojoch alebo káve, aby znížili riziko nepozornosti a únavy.

V systematickom prehľade z roku 2010 sa dospelo k záveru, že kofeín znižuje počet chýb u pracovníkov pracujúcich na zmeny, hoci v žiadnej štúdii sa priamo nemerala prevencia úrazov. 

Kontrolované experimenty so spánkovou depriváciou dokazujú účinnosť kofeínu: 200 mg dávky každé 2 hodiny udržali bdelosť a manuálnu zručnosť počas 77 hodín bez spánku, pričom prekonali skupiny s placebom.

Pozor na nevýhody a limity kofeínu

Rýchly vznik tolerancie

Jedným z hlavných problémov pri dlhodobom užívaní kofeínu je jeho schopnosť vytvárať toleranciu. To znamená, že ak si zvyknete na určitú dávku, časom začne pôsobiť slabšie a vy budete musieť prijímať čoraz väčšie množstvo kofeínu, aby ste dosiahli rovnaký efekt. Táto potreba zvyšovania dávok môže viesť až k nadmernej konzumácii kofeínu, ktorá môže negatívne ovplyvniť váš organizmus.

Dvojito zaslepená štúdia v rámci subjektu z roku 2009, ktorej sa zúčastnilo 16 pravidelných užívateľov kofeínu, preukázala, že chronické podávanie kofeínu (400 mg/deň počas ≥ 14 dní) viedlo k tolerancii subjektívnych účinkov, ako je bdelosť a energia, zatiaľ čo fyziologické merania, ako je rýchlosť prietoku krvi mozgom a vzorce EEG, stále vykazovali akútne reakcie na kofeín.

Nespavosť a narušenie spánkového režimu

Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu, čo môže byť síce výhodou počas dňa, no zároveň to môže komplikovať zaspávanie v noci. Precitlivenosť na kofeín alebo príjem vysokej dávky pred spaním často vedie k nespavosti, nepokojnému spánku či dokonca k častejšiemu prebúdzaniu počas noci. Narušený spánok potom negatívne ovplyvňuje celkovú regeneráciu organizmu, znižuje výkonnosť a môže prispievať k dlhodobej únave.

Napríklad štúdia z roku 2013, v ktorej sa podávalo 400 mg kofeínu 0, 3 alebo 6 hodín pred spaním, preukázala skrátenie celkového času spánku o 1,1 až 1,2 hodiny, predĺženie latencie spánku až o 24 minút a zvýšenie počtu nočných prebudení vo všetkých časových bodoch v porovnaní s placebom.

Abstinenčné príznaky a závislosť

Aj keď kofeín nie je považovaný za taký návykový ako niektoré iné látky, jeho dlhodobé užívanie môže viesť k vzniku návyku, kedy vám pri vysadení môžu hroziť abstinenčné príznaky. Typicky sa prejavujú bolesťami hlavy, únavou, podráždenosťou a ťažkosťami so sústredením. Trvanie a intenzita týchto príznakov sa líši, no môžu byť dosť nepríjemné, aby vás motivovali siahnuť po ďalšej dávke kofeínu.

Nepríjemné vedľajšie účinky

Konzumácia vyšších dávok kofeínu dokáže spôsobiť celý rad nepríjemných prejavov, ako je búšenie srdca, zrýchlený pulz, nervozita, trasenie rúk či dokonca stavy úzkosti. Ľudia náchylní na úzkostné poruchy alebo s vyššou citlivosťou nervovej sústavy môžu byť na tieto prejavy obzvlášť vnímaví. Tieto stavy môžu negatívne ovplyvniť nielen vašu psychickú pohodu, ale aj bežné denné fungovanie.

Systematický prehľad z roku 2022 poukázal na dvojakú povahu suplementácie kofeínom v športe a uviedol, že zatiaľ čo nízke až stredné dávky (3-6 mg/kg) často zvyšujú výkonnosť, vyššie dávky zvyšujú riziko tachykardie, tremoru a gastrointestinálnych ťažkostí.

„Crash“ efekt

Kofeín je známy svojím rýchlym nástupom účinku, no mnohí ľudia po odoznení tejto stimulácie pociťujú takzvaný „crash“ – prudký pokles energie a výkonnosti, neraz sprevádzaný únavou a ospalosťou. Tento jav môže byť nepríjemný najmä vtedy, ak potrebujete ešte dlhšiu dobu podávať stabilný výkon, no „palivo“ vám došlo.

Interakcie s inými látkami a liekmi

Kofeín môže ovplyvňovať účinok niektorých liekov či doplnkov výživy. Preto, ak užívate rôzne liečivá (napríklad na srdcovo-cievne ochorenia či na úzkosti), je vhodné konzultovať väčší príjem kofeínu s lekárom. Taktiež kombinácia kofeínu s inými stimulantmi (napríklad so synefrínom) môže zosilňovať účinok na kardiovaskulárny systém a prinášať väčšie riziká.

Nízka výživová hodnota

Aj keď káva či čaj môžu obsahovať niektoré prospešné antioxidanty, samotný kofeín ako látka neprináša žiadne živiny v podobe vitamínov, minerálov či bielkovín. Ak sa ľudia spoliehajú na kofeín ako na hlavnú „energiu“ počas dňa a zanedbávajú kvalitnú výživu či dostatočný oddych, telo môže trpieť na nedostatok iných potrebných látok a regenerácia môže byť dlhodobo nepostačujúca.

Porovnanie: Kofeín vs. Prírodné stimulanty

Rýchlosť účinku

Kofeín sa do krvného obehu dostáva pomerne rýchlo a jeho efekt sa môže prejaviť už v priebehu 15–45 minút. Vďaka tomu je ideálny na situácie, keď potrebujete okamžitý a viditeľný nával energie – či už ste unavení počas dlhého pracovného dňa, alebo potrebujete „nakopnúť“ pred športovým výkonom.

Prírodné stimulanty (napríklad adaptogény, nootropiká či bylinky) pôsobia väčšinou miernejšie a ich nástup nie je taký prudký. Guarana či yerba maté síce obsahujú kofeín, ale v kombinácii s inými látkami, ktoré spomalia jeho uvoľňovanie, čím je energia rozložená na dlhšie časové obdobie. Pri látkach ako Rhodiola rosea, ashwagandha alebo ženšen sa navyše často vyžaduje dlhodobejšie užívanie, kým sa naplno prejavia ich účinky.

Trvanie účinku

Kofeín môže byť pre telo „rýchlym“ riešením, no jeho účinok zvyčajne netrvá príliš dlho a môže ho sprevádzať náhly pokles energie, známy ako „crash“. Telo síce dostane rýchlu podporu, ale táto podpora nezriedka po niekoľkých hodinách rapídne klesne, najmä ak dávka kofeínu bola vysoká.

Naopak, prírodné stimulanty často poskytujú dlhodobejšiu a stabilnejšiu podporu. Nevyskytujú sa pri nich také výkyvy v hladine energie, keďže stimulácia je v porovnaní s kofeínom miernejšia a uvoľňuje sa postupne. Navyše, adaptogénne a nootropické účinky sa môžu prejavovať aj v oblasti zvládania stresu a odolnosti voči únave, čo môže priaznivo pôsobiť celý deň.

Riziko vedľajších účinkov

Pri vysokých či častých dávkach kofeínu sa môžu objaviť nežiaduce sprievodné javy, ako búšenie srdca, nervozita, nespavosť, trasenie rúk či dokonca úzkosť. Najmä pri ľuďoch, ktorí sú citlivejší na stimuláciu nervového systému, môže kofeín vyvolávať nepríjemné pocity.

Prírodné stimulanty sa vo všeobecnosti vyznačujú nižším rizikom vedľajších účinkov, hoci každý človek môže reagovať individuálne. Väčšina adaptogénov (napríklad ashwagandha či Rhodiola rosea) je dobre tolerovaná a môže mať dokonca upokojujúce pôsobenie na nervový systém popri miernom zvýšení energie a výdrže.

Vznik tolerancie

Organizmus si na kofeín zvyká pomerne rýchlo. Pri dlhodobom, každodennom užívaní tej istej dávky kofeínu sa účinok môže znižovať, čo niektorých ľudí vedie k zvyšovaniu dávok, aby dosiahli rovnaký pocit bdelosti a stimulácie. S tým však rastie riziko negatívnych dôsledkov, ako je nespavosť, podráždenosť či zvýšený krvný tlak.

Prírodné stimulanty spravidla netvoria tak rýchlo alebo takú výraznú toleranciu. Vďaka tomu si môžete dlhodobo udržať ich priaznivé účinky bez potreby neustáleho navyšovania dávok. Niektoré bylinky a extrakty (napríklad ginkgo biloba či bacopa monnieri) dokonca zlepšujú svoje dlhodobé účinky pravidelným užívaním.

Vplyv na spánok a nervový systém

Kofeín výrazne ovplyvňuje spánok – môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním, narušiť hĺbku spánku alebo zvýšiť nervozitu. Najmä ak sa prijíma vo väčšom množstve alebo v neskorých hodinách, spánkový režim je často zasiahnutý, čo sa následne odrazí na dennej únave a regenerácii.

Prírodné stimulanty môžu, paradoxne, okrem mierneho nabudenia cez deň dokonca prispieť k lepšej schopnosti uvoľniť sa večer (v závislosti od konkrétnej bylinky). Mnohé adaptogény pracujú s hormonálnou a nervovou rovnováhou tela. Napríklad ashwagandha pomáha telu lepšie sa vyrovnať so stresom a môže tým podporiť kvalitný spánok, hoci zároveň neblokuje pocit bdelosti počas dňa.

Aké sú najznámejšie prírodné stimulanty?

Adaptogény: Rhodiola rosea, Ashwagandha, Ženšen

Adaptogény sú látky, ktoré pomáhajú telu lepšie zvládať stres a prispôsobovať sa rôznym záťažovým situáciám. Hoci sa považujú za povzbudzujúce, ich účinok je často miernejší a dlhodobejší než rýchle nabudenie, ktoré poskytuje kofeín.“.

Rhodiola rosea (rozchodnica ružová)

Rhodiola je známa svojou schopnosťou znižovať únavu a zlepšovať duševný výkon. Pomáha zvyšovať odolnosť voči stresu, pričom môže pozitívne ovplyvňovať náladu a zlepšovať koncentráciu. 

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín hodnotil špecifický extrakt z rhodioly štandardizovaný na rozavíny a salidrozid a uviedol jeho potenciál na zníženie duševnej únavy pri strese, hoci zdôraznil potrebu štúdií s použitím presného štandardizovaného zloženia.

Ashwagandha

Táto rastlina má dlhú tradíciu v ajurvédskej medicíne, kde sa využíva na podporu fyzickej a duševnej rovnováhy. Ashwagandha je známa schopnosťou znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu, čím môže zároveň zlepšovať kvalitu spánku a celkovú odolnosť organizmu. Hoci môže mierne povzbudzovať, nerobí to tak agresívne ako kofeín.

V kľúčovej dvojito zaslepenej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii z roku 2019 sa skúmali účinky extraktu z koreňa ashwagandhy (125 mg alebo 300 mg dvakrát denne) počas ôsmich týždňov u 58 dospelých osôb vystavených stresu. 

V oboch skupinách sa preukázalo významné zníženie skóre vnímaného stresu (PSS), pričom v skupine s dávkou 600 mg/deň sa dosiahlo zníženie kortizolu o 32 % v porovnaní s placebom, zatiaľ čo v skupine s dávkou 250 mg/deň sa zaznamenalo zníženie o 16,5 %. Kvalita spánku sa výrazne zlepšila v oboch skupinách, čo naznačuje dávkovo závislý prínos pre výsledky súvisiace so stresom.

Ženšen (Panax ginseng)

Ženšen sa považuje za jeden z najznámejších adaptogénov. Pomáha zvyšovať energetickú hladinu, odolnosť voči stresu a môže podporovať kognitívne funkcie. Východné kultúry ho používajú po stáročia ako univerzálny prostriedok na posilnenie tela i mysle.

Štúdia na 112 účastníkoch starších ako 40 rokov zistila zlepšenie reakčného času a abstraktného myslenia po 8 týždňoch užívania 400 mg ženšenového extraktu denne, hoci pamäť a koncentrácia zostali nezmenené.

Nootropiká: Bacopa monnieri, Ginkgo biloba

Nootropiká sú látky, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie kognitívnych funkcií, ako sú pamäť, koncentrácia či kreativita. Niektoré z nich navyše dokážu stimulovať telo a myseľ, avšak bez prudkého nástupu a „crashu“ typického pre kofeín.

Bacopa monnieri

Bacopa je bylinka, ktorá sa v ajurvéde používa na zlepšenie pamäti, schopnosti učiť sa a celkové posilnenie mozgových funkcií. Hoci nevyvoláva výrazné nabudenie energie, môže dlhodobo podporovať sústredenie a duševnú výkonnosť.

V samostatnej 12-týždňovej štúdii (300 mg/deň) sa u zdravej staršej populácie preukázalo zlepšenie oneskoreného vybavovania slov a zníženie skóre úzkosti a depresie spolu so zlepšením výkonu v Stroopovom teste - meradle kognitívnej flexibility a pozornosti.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba napomáha lepšiemu prekrveniu mozgu a môže tak prispievať k zvýšeniu pozornosti a duševnej bdelosti. Často sa využíva na podporu pamäti a kognitívnych schopností, najmä u ľudí, ktorí potrebujú dlhodobú koncentráciu a chcú predchádzať pocitu vyhorenia.

Metaanalýza 20 klinických štúdií z roku 2022 zistila, že vysoké dávky extraktu z ginkgo biloba (≥ 240 mg/deň) podávané počas 24 týždňov alebo dlhšie zlepšili skóre SKT a ADAS-Cog, čo naznačuje lepší kognitívny výkon

Integračný prehľad 25 štúdií z roku 2024 potvrdil tieto výsledky a zaznamenal zlepšenie pozornosti a pamäti, najmä v kombinácii s inhibítormi cholínesterázy.

L-theanín

L-theanín je aminokyselina, ktorú prirodzene nájdeme v zelenom čaji. Je známa tým, že zmierňuje stres, podporuje uvoľnenie a zlepšuje kvalitu spánku, no súčasne môže pôsobiť jemne stimulujúco. Veľmi obľúbená je kombinácia kofeín + L-theanín, ktorá ponúka rýchly nával energie bez prílišného nervového napätia a nepríjemnej nervozity.

Prehľad z roku 2019 zdôraznil jeho antioxidačné vlastnosti a potenciál znižovať zápalové markery, čo naznačuje širšie využitie pri metabolických a neurologických poruchách.

U osôb s miernou kognitívnou poruchou zlepšila kombinácia extraktu zo zeleného čaju (s obsahom L-theanínu) pamäť a selektívnu pozornosť, najmä u ľudí s nižším východiskovým kognitívnym skóre.

Guarana, Yerba maté, Zelený čaj

Tieto prírodné stimulanty sú výnimočné tým, že obsahujú kofeín (alebo látky podobné kofeínu), avšak v kombinácii s ďalšími zložkami, ktoré spomaľujú jeho uvoľňovanie a zmierňujú vedľajšie účinky.

Guarana

Guarana obsahuje guaranín, ktorý je chemicky veľmi podobný kofeínu, ale v kombinácii s inými látkami pôsobí pomalšie. Jej efekt môže trvať dlhšie a vníma sa ako „vyrovnanejší“ nárast energie, často bez náhleho „crashu“.

Predĺžený energetický účinok, ktorý sa pripisuje guarane - často opisovanej ako stabilnejšia alternatíva kofeínu - môže vyplývať zo synergických interakcií medzi jej metylxantínmi a polyfenolmi, ktoré modulujú kinetiku absorpcie. To sa zhoduje so subjektívnymi správami o znížení „crash“ účinkov, hoci priame porovnávacie farmakokinetické štúdie sú stále obmedzené.

Yerba maté

Tento juhoamerický čaj sa stáva čoraz populárnejším aj v našich končinách. Obsahuje kofeín, ale aj iné stimulanty a antioxidanty, vďaka čomu prináša dlhšie a miernejšie povzbudenie. Mnohí ľudia preferujú yerba maté pred kávou práve kvôli menšej tendencii vyvolávať nervozitu.

Yerba maté obsahuje kofeín spolu so zlúčeninami, ako sú chlorogénové kyseliny a deriváty kyseliny dikafeochínovej, ktoré prispievajú k jej antioxidačnej schopnosti. Štandardizované metódy merania tejto antioxidačnej aktivity - ako napríklad DPPH test - dokazujú jej účinnosť, pričom etanolové extrakty vykazujú antioxidačné ekvivalenty porovnateľné s kyselinou askorbovou aTroloxom. Tieto antioxidanty môžu zmierniť oxidačný stres, čím ponúkajú dvojitý prínos, a to zvýšenie energie a ochranu buniek. 

Na rozdiel od kávy kombinácia kofeínu s ďalšími metylxantínmi (teobromín a teofylín) v yerba maté pravdepodobne prispieva k vyváženejšiemu stimulačnému účinku a znižuje pravdepodobnosť nervozity.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje nižšie množstvo kofeínu ako káva, no ponúka aj antioxidanty a L-theanín. Táto kombinácia zabezpečuje jemné nabudenie, ktoré trvá dlhšie, a zároveň môže priaznivo vplývať na duševnú pohodu.

Podľa čoho si vybrať?

Vaše ciele

Zamyslite sa nad tým, čo presne potrebujete dosiahnuť. Ak hľadáte okamžité povzbudenie, napríklad pred dôležitým mítingom či tréningom, kofeínová forma môže byť najrýchlejším riešením. Ak je vaším cieľom dlhodobá vitalita, zlepšenie odolnosti voči stresu a stabilná podpora energie počas celého dňa, prírodné stimulanty sú pravdepodobne vhodnejšou voľbou.

Citlivosť na stimulanty

Každý z nás reaguje na stimulujúce látky inak. Niektorí ľudia môžu vypiť dve silné espressá po sebe a stále sa cítia pokojne, zatiaľ čo iní majú problém zaspať aj po jednej šálke kávy ráno. Ak patríte k ľuďom so zvýšenou citlivosťou na kofeín, prírodné stimulanty vám môžu poskytnúť jemnejší, ale dostatočný efekt bez nepríjemných  prejavov nervozity či úzkosti.

Životný štýl a režim

Zvážte, kedy a ako potrebujete stimuláciu. Ak pracujete na nočných zmenách, prípadne máte tréningy v skorých ranných hodinách, silný kofeínový prípravok vás vie nakopnúť, ale môže narušiť spánkový režim. 

V takom prípade sa môžu javiť adaptogény alebo nootropiká vhodnejšie, pretože často pomáhajú zvládať stres a môžu prispieť k lepšiemu spánku. Kto naopak funguje v bežnom dennom režime a musí podávať krátkodobo vysoké výkony, ten môže siahať po kofeíne cielenou formou.

Možnosť kombinácie – synergia

Kofeín nemusí vždy pôsobiť ako samostatná látka. Populárnou kombináciou je napríklad kofeín a L-theanín, kedy L-theanín zmierňuje nervozitu a vedľajšie účinky kofeínu, zatiaľ čo ponecháva jeho stimulujúci efekt. Rovnako prírodné stimulanty môžu fungovať ako nepretržitý „background support“, a v prípade potreby môžete dočasne „pridať“ kofeín, aby ste získali synergiu medzi oboma prístupmi.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…