L-arginín: Všetko, čo potrebujete vedieť + jeho najväčšie výhody

L-arginín: Všetko, čo potrebujete vedieť + jeho najväčšie výhody

L-arginín, aminokyselina, ktorá je stavebným prvkom bielkovín, si získala značnú pozornosť pre svoju úlohu v rôznych telesných funkciách a potenciálne prínosy pre zdravie.

V tomto článku sa zaoberáme vedeckými poznatkami o L-arginíne, skúmame jeho zdroje, fyziologický význam a nespočetné množstvo výhod, ktoré ponúka. 

Čo je L-arginín?

L-arginín možno nie je všeobecne známy, ale zohráva kľúčovú úlohu vo fungovaní nášho tela. Nie je klasifikovaný ako esenciálna aminokyselina, pretože si ho telo dokáže vyrobiť. S pribúdajúcim vekom sa však jeho produkcia znižuje, preto je nevyhnutné ho dopĺňať prostredníctvom stravy alebo iných zdrojov. Táto aminokyselina je životne dôležitá pre rôzne telesné funkcie, ale u starších ľudí sa často nachádza v nízkom množstve.

Ľudia sa často obracajú na doplnky s L-arginínom, aby zlepšili prietok krvi a krvný obeh. V tele sa L-arginín mení na oxid dusnatý. Táto premena spôsobuje rozšírenie ciev, čím sa zlepšuje prietok krvi. Prínosy tohto procesu sú rozsiahle a zlepšujú napríklad zdravie srdca aj mozgu.

Ako L-arginín spolupracuje s oxidom dusnatým?

Ak sa hlbšie ponoríme do vedeckých poznatkov, úloha L-arginínu ako prekurzora oxidu dusnatého je zásadná. Oxid dusnatý, prirodzený reaktívny plyn produkovaný rastlinami a živočíchmi, je nevyhnutný na udržanie voľného krvného obehu. Syntetizuje sa z L-arginínu a je rozhodujúci pre endotelové bunky, ktoré vystielajú všetky cievy.

Rozšírením ciev zabezpečuje oxid dusnatý silný krvný obeh a znižuje riziko srdcových ochorení. Pomáha udržiavať normálny krvný tlak tým, že uvoľňuje svaly ciev, čím im umožňuje rozšíriť sa a uľahčiť prietok krvi. Okrem toho zabraňuje tvorbe zrazenín a plaku. S pribúdajúcim vekom sa naša schopnosť produkovať oxid dusnatý znižuje, ale zvýšenie príjmu L-arginínu môže pomôcť tento pokles zmierniť.

Benefity L-arginínu

Zdravie srdca

L-arginín je známy pre svoje významné prínosy pre zdravie srdca. Pomáha znižovať zápal a zlepšuje celkovú funkciu kardiovaskulárneho systému. Pre osoby s vysokým rizikom ischemickej choroby srdca môžu byť doplnky stravy s L-arginínom proaktívnym opatrením na odvrátenie infarktu alebo mozgovej príhody.

Tento doplnok pomáha rôznymi spôsobmi posilňovať zdravie srdca. Potenciálne môže zabrániť vysokému krvnému tlaku, hoci výsledky štúdií sa líšia. Zlepšuje prietok krvi u osôb s upchatými tepnami, čo je stav známy ako ischemická choroba srdca. Okrem toho znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov a zmierňuje príznaky kongestívneho zlyhania srdca. Okrem toho L-arginín môže znížiť hladinu cukru v krvi nalačno.

L-arginín sa bežne používa na liečbu bolestí na hrudníku známych ako angina pectoris, a to vďaka svojej úlohe pri tvorbe oxidu dusnatého. Táto látka pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, ktoré by mohli blokovať prietok krvi. Štúdie naznačujú, že užívanie dvoch až troch gramov L-arginínu denne môže zlepšiť toleranciu nitrátov u ľudí s anginou pectoris.

Takisto sa L-arginín ukázal ako sľubný pri bezpečnom zvyšovaní výkonnosti pri cvičení, najmä u osôb s nízkou vytrvalosťou a problémami s krvným obehom alebo s ochorením srdca v anamnéze.

Zápal a starnutie

L-arginín zohráva dôležitú úlohu v boji proti zápalom a pri posilňovaní imunitných funkcií, ktoré sú kľúčové v boji proti účinkom starnutia. Okrem iných antioxidačných mechanizmov má silné schopnosti zachytávať voľné radikály vďaka vplyvu na enzým superoxiddismutázu (SOD). Často sa používa spolu s antioxidantmi, ako je vitamín C a omega-3 rybí olej, na spomalenie starnutia a prevenciu rôznych chronických ochorení.

L-arginín tiež pozitívne ovplyvňuje aj centrálny nervový systém a imunitné funkcie. V mozgu pôsobí oxid dusnatý, na ktorý má L-arginín vplyv, ako neurotransmiter a zároveň ako ochranný prostriedok proti vonkajším hrozbám.

Taktiež priaznivo pôsobí na detoxikáciu organizmu. Pomáha znižovať hladinu amoniaku v krvi, čo je obzvlášť užitočné pre osoby s metabolickými problémami a poškodením močovej trubice, ktorou sa amoniak vylučuje z tela. Vysoká hladina amoniaku je vedľajším produktom rozkladu bielkovín a môže spôsobiť nekrózu tkaniva, ktorá vedie k deštrukcii buniek a zápalom.

Imunitný systém

Úloha L-arginínu sa rozširuje nielen na zdravie svalov a kĺbov, ale aj na posilnenie imunitného systému. Nižšie hladiny cirkulujúceho L-arginínu sa často pozorujú u osôb, ktoré čelia chorobám, úrazom alebo rakovine, čo poukazuje na jeho význam pre funkciu imunitného systému. Lymfocyty a T-bunky, dôležité zložky imunitnej obrany, sa pri účinnej ochrane organizmu spoliehajú na arginín.

Jeho použitie je rôznorodé, od doplnkov stravy s omega-3 rybím olejom až po zaradenie do lokálnych mastí na ošetrenie rán. L-arginín podporuje prietok krvi, znižuje bolesť a zápal a zvyšuje syntézu kolagénu prostredníctvom produkcie L-prolínu, čím napomáha rýchlej regenerácii a udržaniu pevného zdravia.

Krvný tlak

Doplnky s L-arginínom by mohli priniesť úľavu tým, ktorí bojujú s vysokým krvným tlakom. Táto zlúčenina funguje tak, že pomáha pri produkcii oxidu dusnatého, ktorý je kľúčovým prvkom pre uvoľnenie buniek krvných ciev a reguláciu krvného tlaku. Táto interakcia môže viesť k zdravším hodnotám krvného tlaku.

Pozoruhodné je, že komplexný prehľad z roku 2016 skúmal sedem štúdií a dospel k záveru, že perorálne aj intravenózne podávanie L-arginínu znižuje systolický a diastolický krvný tlak. Konkrétne sa u dospelých s diagnostikovanou hypertenziou pozorovalo zníženie až o 5,4 mm/Hg, resp. 3,1 mm/Hg. Tieto dôkazy naznačujú sľubnú úlohu L-arginínu v oblasti kardiovaskulárneho zdravia.

Hladina cukru v krvi

Prínosy L-arginínu sa vzťahujú aj na reguláciu hladiny cukru v krvi, najmä u osôb s cukrovkou. Zlepšením metabolizmu glukózy a zvýšením citlivosti na inzulín L-arginín podporuje schopnosť organizmu využívať inzulín. Inzulín je hormón zodpovedný za presun cukru z krvného obehu do buniek, kde sa premieňa na energiu.

Mechanizmus zahŕňa úlohu L-arginínu pri zvyšovaní produkcie oxidu dusnatého. Zvýšená dostupnosť tejto molekuly môže zlepšiť výkonnosť buniek vylučujúcich inzulín, čo umožňuje efektívnejšie využitie cukru v tele. Tento proces je nevyhnutný na udržanie energetickej hladiny a prevenciu prudkého zvýšenia hladiny cukru v krvi.

Erektilná dysfunkcia

Pre jednotlivcov, ktorí trpia erektilnou dysfunkciou (ED), by mohol L-arginín zmeniť pravidlá hry. Pôsobí tak, že sa mení na oxid dusnatý, zlúčeninu, ktorá je kľúčová pre zlepšenie krvného obehu. Tento zvýšený prietok krvi nielenže dodáva viac kyslíka do celého tela, ale pomáha aj pri uvoľňovaní hladkého svalstva, čo je nevyhnutné na dosiahnutie erekcie. Pri užívaní spolu s liekmi na ED, ako sú inhibítory PDE5, sa preukázalo, že L-arginín výrazne posilňuje sexuálne funkcie.

Športový výkon

Výhody L-arginínu však presahujú oblasť sexuálneho zdravia. Môže tiež zvýšiť športový výkon zvýšením hladiny oxidu dusnatého, ktorý zlepšuje prietok krvi a okysličenie svalov. Štúdia z roku 2017, ktorej sa zúčastnilo 56 futbalistov, poukázala na jeho potenciál; u tých, ktorí užívali 2 gramy L-arginínu denne počas 45 dní, sa v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo výrazne zlepšil športový výkon

Okrem toho ďalšia štúdia s 9 mužmi zistila, že konzumácia nápoja so 6 gramami L-arginínu hodinu pred intenzívnym cvičením viedla k zvýšeniu hladiny oxidu dusnatého v krvi a predĺženiu trvania cvičenia.

Taktiež sa preukázalo, že predlžuje čas vyčerpania a zlepšuje toleranciu pri vysoko intenzívnom tréningu. Táto aminokyselina má tiež zásadný význam pri kulturistike a zvyšovaní svalovej hmoty. Zvyšovaním plazmatickej hladiny inzulínu a ovplyvňovaním hormonálnych dráh podporuje svalovú silu a regeneráciu - dokonca aj počas odpočinku.

Má užívanie L-arginínu riziká?

L-arginín je síce prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina a často sa považuje za bezpečnú, ale má aj ďalšie aspekty a potenciálne vedľajšie účinky, ktoré nemožno ignorovať. Je obzvlášť dôležité, aby boli opatrní jedinci s určitými už existujúcimi zdravotnými problémami

Ak máte v anamnéze ochorenie srdca, nízky krvný tlak, cukrovku, problémy s obličkami alebo v súčasnosti bojujete s aktívnym vírusom, ako je napríklad herpes alebo pásový opar, je veľmi dôležité, aby ste sa pred začatím suplementácie L-arginínom poradili so svojím lekárom.

Nedávne štúdie vyvolali obavy o bezpečnosť užívania doplnkov s L-arginínom po infarkte. Výskum naznačuje, že u osôb s infarktom v anamnéze by užívanie takýchto doplnkov mohlo viesť k ďalším komplikáciám. Preto ak ste v minulosti mali problémy so srdcom, dôrazne sa odporúča vyhýbať sa doplnkom s L-arginínom.

Mnoho ľudí sa pýta: Je bezpečné užívať L-arginín každý deň? Zatiaľ čo prijímanie L-arginínu prostredníctvom prirodzených potravinových zdrojov nepredstavuje žiadnu škodu, scenár sa mení, keď sa uvažuje o každodennom užívaní doplnkov, najmä vo vysokých dávkach

Takéto postupy môžu skomplikovať existujúce zdravotné ťažkosti, najmä ak užívate aj lieky alebo rôzne doplnky. Je nevyhnutné, aby ste sa so svojím lekárom porozprávali o najvýhodnejšej dávke pre vašu konkrétnu situáciu a pochopili možné nežiaduce reakcie na základe vašej zdravotnej anamnézy a aktuálneho stavu.

U tých, ktorí sú vo všeobecnosti zdraví, by užívanie dennej dávky približne jedného gramu L-arginínu mohlo aj tak viesť ku krátkodobým vedľajším účinkom. Tieto vedľajšie účinky môžu zahŕňať bolesti brucha, nadúvanie, hnačku, výskyt dny, zhoršenie alergií alebo astmy a dokonca zníženie krvného tlaku. Každý z týchto stavov by mohol výrazne ovplyvniť vaše každodenné aktivity a celkový zdravotný stav.

Navyše existuje možnosť alergických reakcií s možným zvýšeným opuchom pľúc a dýchacích ciest. Preto je obzvlášť dôležité, aby ľudia s existujúcimi alergiami alebo astmou užívali L-arginín so zvýšenou opatrnosťou.

Potraviny s vysokým obsahom L-arginínu

Morčacie mäso: Morčacie prsia sú skvelým zdrojom arginínu. Len jedny varené prsia obsahujú 16 gramov arginínu. To však nie je všetko. Morčacie mäso je bohaté aj na vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre výživovo bohaté jedlo.

Bravčová panenka: Bravčová panenka sa môže pochváliť 14 gramami arginínu na jedno rebro. Má nielen vysoký obsah bielkovín, ale je aj jedným z najchudších kusov bravčového mäsa. 

Kuracie mäso: Tento obľúbený zdroj bielkovín je na treťom mieste z hľadiska obsahu arginínu. Jedny kuracie prsia poskytujú takmer 9 gramov arginínu a pokrývajú 70 % dennej potreby bielkovín. Je to všestranné jedlo, ktoré možno pripraviť na rôzne zdraviu prospešné spôsoby.

Tekvicové semienka: Neprehliadnite ani rastlinné zdroje arginínu. Šálka tekvicových semienok ponúka takmer 7 gramov. Tieto drobné semienka sú tiež plné železa a zinku. Posypte si nimi šalát alebo si ich primiešajte do desiaty.

Arašidy: Ďalšou skvelou voľbou sú arašidy, ktoré obsahujú 4,6 gramu arginínu na šálku. Keďže majú vysoký obsah tuku, je lepšie si ich vychutnávať s mierou. Rozdeľte si šálku arašidov na niekoľko štvrťšálkových porcií počas týždňa, aby ste vyvážili ich príjem. Arašidy poskytujú aj základné živiny, ako sú vitamíny B-3 a E, foláty a niacín.

Spirulina: Táto modrozelená riasa sa môže zdať netradičná, ale je zdrojom mnohých živín. Hoci sa zvyčajne používa v menších množstvách, plná šálka spiruliny obsahuje 4,6 gramu arginínu. Je tiež bohatá na vápnik, železo, draslík a niacín, takže je vynikajúcim doplnkom do smoothies.

Šošovica: Šošovica je kvalitným rastlinným zdrojom vlákniny a bielkovín a ponúka aj arginín - približne 1,3 gramu na šálku. Okrem toho spĺňa 63 % dennej potreby vlákniny, čím podporuje zdravie tráviaceho traktu a prospieva kardiovaskulárnemu systému.

Ako dávkovať L-arginín?

Pri zvažovaní pridania doplnkov L-arginínu do stravy je veľmi dôležité vedieť, aké množstvo je potrebné užívať, aby ste dosiahli optimálny prínos. Výskum ukázal, že L-arginín je vo všeobecnosti dobre tolerovaný v dávkach do 9 gramov denne. Zaujímavé je, že štúdie tiež zistili, že tieto doplnky možno bezpečne konzumovať v rôznych množstvách - od 1,5 gramu až po 24 gramov denne - počas obdobia trvajúceho až 18 mesiacov.

Pre každodenných užívateľov je praktické dodržiavať pokyny na dávkovanie uvedené na etikete výrobku. Je však dôležité vedieť, že dávkovanie môže byť potrebné upraviť na základe individuálnych faktorov, ako je vek, špecifické zdravotné podmienky a zamýšľaný účel doplnku.

Aby ste sa uistili, že užívate správne množstvo pre vaše potreby, je neoceniteľný rozhovor s vaším lekárom. Ten vám môže ponúknuť individuálne usmernenie o tom, koľko L-arginínu by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, čím vám pomôže bezpečne a účinne dosiahnuť požadované zdravotné výsledky.

Potenciálne interakcie s liekmi

L-arginín môže ovplyvňovať účinnosť rôznych liekov. Jednou z takýchto skupín sú antihypertenzíva. Kombinácia L-arginínu s týmito liekmi by vzhľadom na jeho potenciál znižovať krvný tlak mohla viesť k hypotenzii, teda stavu, keď krvný tlak klesne na nebezpečne nízke hodnoty.

Ďalšia obava sa týka diuretík, najmä draslík šetriacich typov. Pri ich užívaní s L-arginínom existuje zvýšené riziko vzniku hyperkaliémie, čo je nadmerná hladina draslíka v krvi, ktorá môže byť škodlivá.

Riziko predstavujú aj lieky na riedenie krvi v kombinácii s L-arginínom. Tento doplnok môže zosilniť účinky antikoagulancií, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť nadmerného krvácania alebo tvorby modrín, čo by mohlo byť problematické.

Nitráty, ktoré sa často používajú pri liečbe srdcových ochorení, ako je angína pektoris, pôsobia tak, že rozširujú cievy. Keďže L-arginín sa mení na oxid dusnatý, ktorý má podobný účinok na rozšírenie ciev, jeho užívanie s nitrátmi môže tento účinok zosilniť.

Pokiaľ ide o lieky na cukrovku vrátane inzulínu, L-arginín môže znížiť hladinu cukru v krvi. Táto interakcia by mohla viesť k hypoglykémii, stavu charakterizovanému nebezpečne nízkou hladinou glukózy v krvi.

Okrem liekov môže L-arginín interagovať aj s niektorými doplnkami stravy alebo bylinkami. Tieto interakcie sú obzvlášť výrazné s látkami, ktoré prirodzene znižujú krvný tlak, ako je niacín alebo žihľava. Podobne aj doplnky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi - ako cesnak, zázvor alebo ginkgo - a tie, ktoré znižujú hladinu glukózy v krvi, ako škorica, chróm alebo horký melón, by sa mali s L-arginínom používať opatrne.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…