Nie je to len korenie. Kurkuma a jej zázračné účinky pre telo

Nie je to len korenie. Kurkuma a jej zázračné účinky pre telo

Kurkuma so svojím žiarivým zlatým odtieňom nie je len korením, ale aj pokladom chuti, farby a zdravotných výhod. Toto korenie, ktoré sa získava z koreňa ázijskej rastliny podobnej zázvoru, zdobí kuchyne už stáročia a dodáva pokrmom svoju výraznú chuť.

Jej vplyv však siaha ďaleko za kulinársku oblasť. Kurkuma sa v Číne aj Indii používa v tradičných liečebných postupoch, ako je ajurvéda, a je uctievaná pre svoj liečebný potenciál.

Dôležité bioaktívne zlúčeniny

Kurkuma, korenie známe a často vychvaľované pre svoje zdravotné účinky, obsahuje bioaktívne zlúčeniny s významnými liečivými vlastnosťami. Kľúčová zložka kurkumín, ktorá je zodpovedná za mnohé z jej vychvaľovaných výhod, sa však v surovej kurkume nenachádza. Keďže obsah kurkumínu sa pohybuje okolo 3 % hmotnosti celej kurkumy, je náročné využiť jeho liečebný potenciál len z kurkumy ako kulinárskeho korenia.

Štúdie skúmajúce zdravotný potenciál tejto byliny sa väčšinou opierajú o výťažky z kurkumy bohaté na kurkumín, ktorých dávka často presahuje 1 gram denne. Dosiahnutie týchto hodnôt len konzumáciou stravy je však náročné, takže výživové doplnky sú v tomto prípade efektívnejšie.

Tu sa však skrýva prekážka: kurkumín sa zle vstrebáva do krvného obehu. Na dosiahnutie jeho plnej účinnosti je potrebná zvýšená biologická dostupnosť, teda rýchlosť, akou ho telo absorbuje. Jedno z riešení je čierne korenie, ktoré obsahuje piperín, prírodnú látku známu tým, že zvyšuje vstrebávanie kurkumínu o 2000 %.

Doplnky stravy kombinujúce kurkumín s piperínom sa ukazujú ako mimoriadne účinné, pretože využívajú synergiu medzi týmito zlúčeninami. Okrem toho, vzhľadom na rozpustnosť kurkumínu v tukoch, spojenie jeho suplementácie s jedlom s vysokým obsahom tuku podporuje lepšie rozkladanie a rozpúšťanie.

Protizápalové a antioxidačné vlastnosti

Jednou z najvýraznejších vlastností kurkumínu je jeho úloha prírodného protizápalového prostriedku. Zápal, dôležitá imunitná reakcia, môže byť chronickým problémom, ktorý môže vyvolať alebo zhoršiť rôzne zdravotné ťažkosti, ako sú srdcové choroby, rakovina, Alzheimerova choroba a ďalšie. Kurkumín dokáže bojovať s chronickým zápalom, čo je prísľubom ako preventívne a doplnkové opatrenie pri zvládaní týchto ochorení.

Ďalším aspektom, v ktorom kurkumín vyniká, je jeho schopnosť posilňovať antioxidačnú obranu organizmu. Oxidačné poškodenie, ktoré je podozrivým faktorom starnutia a rôznych chorôb, zahŕňa voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly, ktoré ničia životne dôležité organické látky. Antioxidačná sila kurkumínu s jeho jedinečnou chemickou štruktúrou je silným neutralizátorom voľných radikálov a chráni telo pred ich škodlivými účinkami.

Štúdie na zvieratách a bunkách navyše naznačujú, že kurkumín môže nielen pôsobiť proti voľným radikálom, ale aj stimulovať pôsobenie iných antioxidantov, hoci na definitívne potvrdenie týchto výhod sú nevyhnutné štúdie na ľuďoch.

Podpora zdravia neurónov

Vplyv kurkumínu zasahuje aj do kognitívnej sféry a ovplyvňuje neurotrofický faktor odvodený od mozgu (BDNF), proteín nevyhnutný pre zdravie neurónov. Klesajúce hladiny BDNF sa často spájajú s rôznymi mozgovými poruchami, ako sú depresia a Alzheimerova choroba. Štúdie na zvieratách síce poukazujú na potenciál kurkumínu zvyšovať hladinu BDNF a potenciálne predchádzať ochoreniam mozgu, ale na pochopenie všetkých dôsledkov je nevyhnutný ďalší výskum na ľuďoch.

Zdravé srdce

Okrem toho by kurkumín mohol prispieť k zdraviu srdca tým, že zmierňuje endotelovú dysfunkciu, ktorá je kľúčovým faktorom pri progresii srdcových ochorení. Jeho potenciál znižovať zápal a oxidáciu, potvrdený štúdiami, ktoré ukazujú účinnosť porovnateľnú s cvičením pri zlepšovaní zdravia srdca, zdôrazňuje jeho mnohostranný prínos.

Doplnok proti depresii

V oblasti duševného zdravia sa kurkumín ukazuje ako sľubný spojenec v boji proti depresii. Klinické štúdie preukázali jeho účinnosť porovnateľnú s niektorými antidepresívami, čo sa pravdepodobne pripisuje jeho schopnosti zvyšovať hladinu BDNF, neurotransmiterov, ako sú serotonín a dopamín, a zvrátiť niektoré zmeny v mozgu spojené s depresiou.

Koľko kurkumy by ste mali denne prijať?

Štúdie odporúčajú príjem od 500 do 2 000 mg denne, často vo forme koncentrovaného extraktu s vyšším obsahom kurkumínu, ako je prirodzene obsiahnutý v potravinách. Zaujímavý fakt: zatiaľ čo priemerná indická strava poskytuje 2 000 - 2 500 mg kurkumy denne, obsah kurkumínu v nej je len okolo 60 - 100 mg

Napriek tomu môže byť aj používanie kurkumy ako korenia prospešné. Zaujímavá štúdia so staršími dospelými ľuďmi poukázala na zlepšenie pozornosti, pamäti, jazyka a výkonných funkcií pri dlhodobej konzumácii kurkumínu.

Hoci neexistuje oficiálny konsenzus o dávkovaní kurkumy, výskumy poukazujú na sľubné výsledky pri užívaní určitých množstiev:

  • Pri osteoartróze: 500 - 1 500 mg denne počas 3 mesiacov.

  • Na svrbiacu pokožku: 500 mg trikrát denne počas 2 mesiacov.

  • Na ulceróznu kolitídu: 100 - 10 000 mg výťažku z kurkumy denne.

Napriek tomu je tu upozornenie: pri dlhodobom užívaní vysokých dávok chýba adekvátne potvrdenie bezpečnosti. Svetová zdravotnícka organizácia navrhuje ako prijateľnú dennú dávku 1,4 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Pozor na možné interakcie s liekmi

Zatiaľ čo kurkuma v prírodnej forme sa bežne používa v kulinárskej praxi po celom svete, koncentrované doplnky kurkumy, najmä tie bohaté na kurkumín, si vyžadujú opatrnosť kvôli možným interakciám s niektorými liekmi.

V oblasti úľavy od bolesti existuje možný vplyv doplnkov kurkumy na lieky, ako je indometacín, aspirín, ibuprofén alebo paracetamol. Doplnky výživy s obsahom kurkumy by mohli potenciálne znížiť účinnosť týchto bežne používaných liekov proti bolesti. 

Kto by si mal dať pozor?

V prípade osôb podstupujúcich chemoterapiu by sa k užívaniu doplnkov kurkumy malo pristupovať obozretne. Niektoré chemoterapeutiká, vrátane kamptotecínu, mechloretamínu, doxorubicínu a cyklofosfamidu, môžu nepriaznivo interagovať s kurkumou, čo si vyžaduje diskusiu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Okrem toho osoby užívajúce lieky na zriedenie krvi by mali byť pri konzumácii kurkumy alebo kurkumínových doplnkov opatrné vzhľadom na zvýšené riziko krvácania spojené s ich užívaním.

U užívateľov imunosupresívnych liekov, najmä u osôb užívajúcich takrolimus, sa môžu vyskytnúť zvýšené nežiaduce účinky pri kontakte so značným množstvom kurkumínu, čo zdôrazňuje dôležitosť konzultácie so zdravotníckymi pracovníkmi pred doplnením liečby.

Je možné sa kurkumou predávkovať?

Hoci existujú obavy týkajúce sa nadmerného príjmu kurkumy, sú pomerne zriedkavé. Výskum naznačuje, že denné dávky doplnkov stravy nižšie ako 8 000 mg sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné; vysoké dávky však môžu vykazovať toxicitu pre bunky. Na určenie ideálneho dávkovania pri suplementácii kurkumy je nevyhnutný ďalší výskum.

Existujú nežiaduce účinky?

Napriek mnohým zdravotným výhodám môže suplementácia kurkumou v zriedkavých prípadoch viesť k vedľajším účinkom, ako sú kožné vyrážky, gastrointestinálne ťažkosti, nevoľnosť alebo bolesti hlavy. Kľúčom k efektívnemu využívaniu výhod kurkumy a minimalizácii možných rizík je uvedomelý a striedmy prístup k jej konzumácii. 

 

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…