Potrebujete sa sústrediť, no káva vám neprospieva? Vyskúšajte L-theanín

Potrebujete sa sústrediť, no káva vám neprospieva? Vyskúšajte L-theanín

V rýchlom svete, v ktorom žijeme, môže byť náročné nájsť chvíle pokoja. Vstúpte do hry s L-theanínom, prírodnou zlúčeninou, ktorá sa nachádza v čajových lístkoch a je dostupná ako doplnok stravy. 

L-theanín, ktorý dokáže zmierniť stres, zlepšiť kvalitu spánku a posilniť kognitívne funkcie, sa stáva jemným, ale silným spojencom našej pohody. Pridajte sa k nám, aby sme sa ponorili do sveta L-theanínu, preskúmali jeho mnohé aspekty a odhalili, ako môže byť táto aminokyselina vstupenkou do pokojnejšieho, zdravšieho a vyrovnanejšieho života.

Čo je L-Theanín?

L-theanín, jedinečná nebielkovinová aminokyselina, ktorá sa nachádza v čajovníku, je kľúčom k celému radu potenciálnych zdravotných výhod. Táto zaujímavá zlúčenina pochádzajúca z čajovníka (Camellia sinensis L.), zdroja zeleného a čierneho čaju, dodáva vášmu každodennému čaju lahodnú karamelovú chuť, vďaka čomu nielen upokojuje chuťové poháriky, ale je aj potenciálnym elixírom pre vašu pohodu.

Zaujímavé je, že L-theanín sa nenachádza len v čajových lístkoch; možno ho využiť aj ako doplnok stravy, ktorý ponúka pohodlný spôsob, ako získať prístup k jeho početným výhodám.

Výhody L-Theanínu

Boj proti stresu

Najznámejšou vlastnosťou L-theanínu je jeho mimoriadna schopnosť odbúravať stres a zmierňovať úzkosť. Tento účinok vyplýva z jeho interakcie s centrálnym nervovým systémom, kde jemne ovplyvňuje určité dráhy a receptory v mozgu. Znížením uvoľňovania glutamátu, vzrušivého neurotransmitera zodpovedného za spúšťanie stresových signálov, L-theanín pomáha obnoviť pokoj vo chvíľach úzkosti.

Okrem toho L-theanín zvyšuje produkciu kyseliny γ-aminomaslovej (GABA), inhibičného neurotransmitera, ktorý tieto stresové signály brzdí. Tento obojstranný prístup z neho robí účinný nástroj na riešenie úzkosti, najmä u jedincov s úzkostnými poruchami.

Okrem toho L-theanín zvyšuje uvoľňovanie dopamínu, zlúčeniny sprostredkujúcej úzkosť, a zároveň podporuje mozgové vlny s frekvenciou alfa, ktoré sú spojené s relaxáciou. Takže keď sa životná záťaž stupňuje, L-theanín môže byť vaším tajným spojencom.

Štúdie naznačili, že denné dávky L-theanínu v rozmedzí od 200 do 400 miligramov môžu pomôcť znížiť stres a úzkosť, čo z neho robí cenný nástroj pre tých, ktorí čelia stresovým situáciám.

Podpora spánku

Upokojujúce účinky L-theanínu presahujú rámec zmiernenia úzkosti. Táto všestranná zlúčenina môže byť tiež kľúčom k pokojnému spánku. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 30 dospelých osôb, ukázala, že u tých, ktorí užívali 200 mg L-theanínu denne, sa v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo rýchlejšie dostavil spánok, znížili sa poruchy spánku a menej sa využívali lieky na spanie.

Ďalšia štúdia, do ktorej sa zapojilo 160 účastníkov, skúmala potenciál L-theanínu a podobných doplnkov pri zlepšovaní kvality spánku a priniesla sľubné výsledky. Pre tých, ktorí majú problémy so spánkom, by L-theanín mohol byť vítaným doplnkom ich nočnej rutiny.

Zvýšenie výkonu mozgu

Zo schopností L-theanínu môže profitovať aj mozog. Výskum naznačuje, že doplnky stravy s obsahom L-theanínu môžu zlepšiť pamäť a sústredenie, čím sa zvyšuje schopnosť mozgu zapamätať si informácie a sústrediť sa.

V štúdii, ktorej sa zúčastnili dospelí Japonci vo veku 50 až 69 rokov, sa po podaní jednorazovej dávky 100,6 mg L-theanínu zlepšil reakčný čas a pracovná pamäť v kognitívnych testoch. Podobne v štúdii na 32 zdravých mladých dospelých sa dávkami L-theanínu od 100 do 400 mg výrazne zlepšila pozornosť a spracovanie informácií.

Neuroprotektívne vlastnosti L-theanínu z neho robia aj potenciálneho ochrancu pred poškodením mozgu súvisiacim s vekom a kognitívnymi stavmi, ako je Parkinsonova choroba. Pravidelná konzumácia zeleného čaju, ktorý sa môže pochváliť vysokým obsahom L-theanínu, môže prispieť k zníženiu rizika demencie.

Lepšia nálada

Okrem úzkosti a spánku sa L-theanín sľubne prejavuje aj pri zmierňovaní príznakov depresie. Ovplyvňovaním neurotransmiterov, ako je dopamín, má potenciál zlepšiť náladu a znížiť depresívne príznaky.

V malej štúdii, do ktorej boli zapojení jedinci s veľkou depresívnou poruchou, sa zistilo, že suplementácia 250 mg L-theanínu počas ôsmich týždňov výrazne znížila príznaky depresie a úzkosti. Zlepšila sa aj verbálna pamäť a čas reakcie.

Rovnaký výskum naznačuje aj potenciál L-theanínu pri zvládaní stavov, ako je schizofrénia a schizoafektívna porucha, ale pred jeho užívaním pri duševných poruchách je nevyhnutné poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Kontrola krvného tlaku

Štúdia zistila, že L-theanín môže zmierniť zvýšenie krvného tlaku, ktoré sa často vyskytuje počas psychicky náročných úloh. Pozoruhodné je, že kofeín mal trochu podobný, aj keď menej výrazný účinok.

Zvyšovanie imunity prirodzeným spôsobom

Výskum uverejnený v časopise Beverages naznačuje, že L-theanín by mohol znížiť výskyt infekcií horných dýchacích ciest - čo je upokojujúca správa najmä v období chrípky.

Ďalšia sľubná štúdia naznačuje, že antioxidanty obsiahnuté v zelenom čaji spolu s L-theanínom môžu účinne chrániť pred chrípkou. Okrem toho sa L-theanín ukázal ako sľubný pri zmierňovaní zápalov v črevnom trakte, ale na potvrdenie a rozšírenie týchto zistení je potrebný ďalší výskum.

Správna cesta s L-theanínom

Teraz, keď sme odhalili výhody L-theanínu, poďme sa oboznámiť s tým, ako ho začleniť do každodennej rutiny. L-theanín je dostupný v rôznych formách vrátane tabliet, tekutín, kapsúl a práškov. Dávku L-theanínu si môžete dopriať aj prostredníctvom špecifických zelených alebo čiernych čajov.

L-theanín môžete užívať samostatne alebo v kombinácii s inými upokojujúcimi látkami, ako je napríklad horčík. Je známe, že tento minerál dopĺňa L-theanín pri zvládaní stresu. L-theanín je flexibilný z hľadiska načasovania; môžete ho konzumovať ráno na posilnenie reakcie na stres alebo večer na podporu pokojného spánku.

Ako dávkovať L-theanín a na čo si dať pozor?

Pokiaľ ide o dávkovanie, v štúdiách sa zvyčajne používali dávky od 100 do 400 mg denne, pričom neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky. Obsah L-theanínu v čajoch sa môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je zdroj a spôsob varenia.

Je L-theanín bezpečný? Pre väčšinu ľudí jednoznačne áno. Vo všeobecnosti je dobre znášaný, bez výrazných zdravotných rizík alebo vedľajších účinkov. Opatrnosť sa však odporúča tehotným alebo dojčiacim osobám a osobám s nízkym krvným tlakom, pretože L-theanín môže znižovať hladinu krvného tlaku.

Potenciálne interakcie

Ak užívate lieky na liečbu krvného tlaku, dávajte pozor na možné interakcie s L-theanínom, pretože môže ešte viac znížiť krvný tlak. Podobne, vzhľadom na svoje upokojujúce a spánok podporujúce vlastnosti, môže L-theanín interagovať s niektorými sedatívnymi liekmi.

A tu je dôležitá rada: vyhnite sa kombinácii doplnkov stravy s L-theanínom s ich náprotivkami s D-theanínom, pretože to môže brániť vstrebávaniu. Pred zavedením nového doplnku sa vždy poraďte so svojím lekárom, najmä ak už užívate lieky. 

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…