Syndróm dráždivého čreva: Ako sa stravovať a čo pomáha pre zmiernenie príznakov?

Syndróm dráždivého čreva: Ako sa stravovať a čo pomáha pre zmiernenie príznakov?

Život so syndrómom dráždivého čreva (IBS) je náročný, pretože postihuje milióny ľudí na celom svete a môže výrazne ovplyvniť ich každodenný život. Hoci presná príčina IBS zostáva nejasná, k jej vzniku a zhoršeniu príznakov môžu prispieť rôzne faktory vrátane stravy, stresu a zdravia čriev.

V tomto článku sa budeme venovať úlohe stravy pri zvládaní IBS a rozoberieme stravovacie postupy založené na dôkazoch, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť celkovú kvalitu života.

Čo je syndróm dráždivého čreva?

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je bežná gastrointestinálna porucha, ktorá postihuje hrubé črevo. Vyznačuje sa skupinou príznakov, ktoré môžu mať rôznu závažnosť a trvanie, ale vo všeobecnosti zahŕňajú bolesti brucha, nadúvanie a zmeny črevných návykov.

Presná príčina IBS nie je úplne objasnená, ale predpokladá sa, že ide o zložitú súhru faktorov vrátane abnormálnych svalových kontrakcií v črevách, zvýšenej citlivosti čriev, zápalu a porúch v komunikácii medzi črevom a mozgom.

IBS je chronické ochorenie a jeho príznaky môžu časom prichádzať a odchádzať. Môže výrazne ovplyvniť kvalitu života človeka, viesť k emocionálnemu stresu a úzkosti súvisiacej s návykmi na toaletu a každodennými činnosťami.

Má toto stravovanie vedecký základ?

Nízkofodmapová diéta je jedným z najčastejšie skúmaných a odporúčaných spôsobov stravovania pri IBS. Zahŕňa zníženie množstva fermentovateľných sacharidov (FODMAP), ktoré môžu u niektorých jedincov s IBS vyvolávať gastrointestinálne príznaky. Viaceré štúdie preukázali, že diéta s nízkym obsahom FODMAP môže výrazne zlepšiť príznaky IBS, ako je nadúvanie, bolesť brucha a zmena črevných návykov. 

Niektorí jedinci s IBS môžu pociťovať zlepšenie príznakov pri dodržiavaní bezlepkovej diéty, najmä ak majú neceliakálnu citlivosť na lepok (NCGS) alebo neznášanlivosť pšenice. Prínos však nie je pozorovaný u všetkých pacientov s IBS a mechanizmus tohto zlepšenia nie je úplne objasnený. 

Stredomorská diéta, ktorá kladie dôraz na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, chudé bielkoviny a zdravé tuky, síce nie je špeciálne navrhnutá pre IBS, ale spája sa so zlepšením zdravia tráviaceho traktu. Niektoré štúdie naznačujú, že dodržiavanie stredomorskej stravy môže pomôcť zmierniť príznaky IBS.

Čo jesť?

Keďže príznaky IBS sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť, je dôležité spolupracovať s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo registrovaným dietológom a vytvoriť individuálny stravovací plán. Existujú však aj všeobecné odporúčania.

V prvom rade musíte identifikovať potraviny, ktoré spúšťajú nepriaznivé príznaky. Vezmite si potravinový denník, aby ste mohli sledovať svoje príznaky a identifikovať potenciálne spúšťacie potraviny, ktoré zhoršujú príznaky IBS. Medzi bežné spúšťacie faktory patria niektoré potraviny s vysokým obsahom FODMAP (fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly), korenené jedlá, kofeín, alkohol a potraviny s vysokým obsahom tuku.

Ak máte podozrenie, že FODMAP vyvolávajú príznaky IBS, zvážte dodržiavanie nízkofodmapovej diéty pod vedením registrovaného dietológa. Táto diéta zahŕňa obmedzenie určitých sacharidov, ktoré sa v tenkom čreve zle vstrebávajú a môžu viesť k plynatosti, nadúvaniu a iným tráviacim problémom.

Namiesto veľkých jedál skúste jesť menšie, častejšie počas dňa. Pomôže to zabrániť preťaženiu tráviaceho systému a znížiť riziko vyvolania príznakov. Taktiež pite veľa vody počas dňa, aby ste zostali hydratovaní, pretože dehydratácia môže zhoršiť zápchu a iné príznaky IBS.

Potraviny bohaté na rozpustnú vlákninu môžu pomôcť pri pravidelnosti čriev. Medzi dobré zdroje patrí ovos, banány, jablká, mrkva a sladké zemiaky. Príjem vlákniny zvyšujte postupne, aby ste sa vyhli náhlym zmenám, ktoré môžu zhoršiť príznaky. Okrem toho si vyberajte chudé bielkoviny, ako je hydina, ryby, tofu a vajcia, ktoré sú všeobecne dobre znášané osobami s IBS.

Čomu je potrebné sa vyhnúť?

FODMAP (fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly) sú skupinou sacharidov, ktoré sa v tenkom čreve zle vstrebávajú a môžu spôsobovať plynatosť, nadúvanie a iné tráviace ťažkosti. Medzi potraviny s vysokým obsahom FODMAP, ktoré treba obmedziť alebo sa im vyhýbať, patrí cibuľa, cesnak, pšenica, niektoré druhy ovocia (napr. jablká, hrušky), niektoré druhy zeleniny (napr. brokolica, karfiol) a niektoré strukoviny.

Mliečne výrobky môžu byť tiež problematické. Zvážte zníženie alebo vylúčenie mliečnych výrobkov s vysokým obsahom laktózy, ako sú mlieko, zmrzlina a niektoré mäkké syry. Bezlaktózové alebo nízkolaktózové alternatívy môžu byť lepšie tolerované. Problémom zvyknú byť aj korenisté potravin. Preto zvážte obmedzenie alebo vyhýbanie sa štipľavým papričkám, čili a iným pikantným jedlám.

Kofeín môže pôsobiť na tráviaci trakt ako stimulant a u niektorých ľudí môže zhoršiť príznaky. Obmedzte alebo sa vyhnite káve, čaju a iným nápojom s obsahom kofeínu. Niektoré umelé sladidlá, napríklad sorbitol a manitol, môžu mať laxatívne účinky a zhoršovať príznaky. Skontrolujte etikety potravín, či neobsahujú cukrové alkoholy, a ak vyvolávajú príznaky, vyhnite sa im.

Suplementácia pri diéte

Probiotické doplnky môžu pomôcť podporiť zdravý črevný mikrobióm a môžu zmierniť niektoré príznaky IBS, najmä tie, ktoré súvisia s nadúvaním, plynatosťou a nepravidelnou stolicou. Hľadajte probiotické kmene, ktoré boli skúmané v súvislosti s IBS, napríklad Bifidobacterium infantis a Lactobacillus plantarum.

Niektorí ľudia s IBS môžu mať problémy s trávením určitých potravín, čo vedie k tráviacim ťažkostiam. Doplnky tráviacich enzýmov môžu pomôcť pri rozklade sacharidov, tukov a bielkovín, čím sa môžu zmierniť príznaky, ako je nadúvanie a plynatosť.

L-glutamín je aminokyselina, ktorá sa podieľa na udržiavaní zdravia črevnej sliznice. Niektoré štúdie naznačujú, že suplementácia L-glutamínom môže pomôcť zlepšiť funkciu črevnej bariéry a znížiť črevný zápal pri IBS. U ľudí s IBS, ktorí dodržiavajú reštriktívne diéty alebo majú problémy s gastrointestinálnou malabsorpciou, môže vzniknúť riziko nedostatku vitamínu B12. V prípade nedostatku môže byť potrebná suplementácia.

Pomôcť môže aj psyllium husk. Ide o doplnok rozpustnej vlákniny, ktorý môže pomôcť regulovať pohyb čriev a zlepšiť konzistenciu stolice. Môže byť prospešný pre osoby s IBS, u ktorých prevládajú príznaky zápchy. Niektorí jedinci s IBS môžu mať aj nedostatok vitamínu D, čo môže mať vplyv na zdravie čriev a imunitnú funkciu. Ak sa zistí nedostatok, môže sa odporučiť doplnenie vitamínu D.

Riziká diéty

Riziká spojené s liečbou IBS prostredníctvom diéty nie sú spojené so samotnou diétou, ale skôr s možnými nedostatkami vo výžive alebo s nedostatočným príjmom, ak človek príliš obmedzí svoju stravu bez správneho vedenia. Ak sa niekto vyhýba určitým skupinám potravín alebo obmedzuje svoju stravu bez primeranej náhrady, môže mu chýbať príjem základných živín, čo môže viesť k nedostatku živín.

Niektoré diéty alebo eliminačné plány pre IBS môžu byť náročné na dlhodobé dodržiavanie, čo môže viesť k frustrácii a ťažkostiam s dodržiavaním stravovacích odporúčaní. Neustále obavy o výber potravín a zvládanie príznakov IBS môžu tiež viesť k úzkosti a stresu, čo môže zhoršiť príznaky IBS.

Reštriktívne diéty môžu niekedy viesť k sociálnej izolácii, pretože jedinci sa môžu vyhýbať spoločenským stretnutiam alebo jedlu vonku zo strachu, že sa u nich prejavia príznaky. Okrem toho vylúčenie určitých potravín zo stravy môže viesť k nezamýšľaným dôsledkom, ako je zmena črevnej mikroflóry a zmeny črevných návykov. 

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…