Viete, čo sa skrýva za tajomným názvom coleus forskohlii?

Viete, čo sa skrýva za tajomným názvom coleus forskohlii?

Coleus forskohlii, názov, ktorý môže na prvý pohľad znieť záhadne, označuje živú listnatú rastlinu s bohatou históriou. Táto rastlina pochádza zo subtropických oblastí Indie, Thajska a Nepálu a už po stáročia je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej ajurvédskej medicíny. 

Táto bioaktívna zložka si získala pozornosť pre svoje potenciálne zdravotné výhody vrátane podpory kardiovaskulárnych, dýchacích a metabolických funkcií. Zaujímavá kombinácia vizuálnej príťažlivosti a liečivých vlastností robí z Coleus forskohlii fascinujúci predmet pre botanických nadšencov aj pre ľudí, ktorí sa chcú starať o svoje zdravie. Pridajte sa k nám, aby sme prenikli do tajomstiev tejto záhadnej rastliny a preskúmali jej tradičné využitie aj moderné vedecké výskumy, ktoré sa snažia odhaliť jej plný potenciál.

Čo je to forskolin?

Forskolin je prírodná zlúčenina získavaná z rastliny Coleus forskohlii, známej aj ako Plectranthus barbatus. Táto zlúčenina má v tradičnej medicíne bohatú históriu a je známa pod rôznymi názvami vrátane indického Coleus, borforsínu a Coleus barbatus.

Kultúry v Brazílii, východnej a strednej Afrike, Indii a iných ázijských oblastiach používajú Coleus forskohlii už po stáročia. Je obzvlášť známy ako dôležitá súčasť ajurvédskej medicíny. Táto starobylá zdravotnícka prax sa zameriava na udržiavanie zdravia celého tela.

Tradičné použitie forskolinu je rozsiahle. Uplatňoval sa pri liečbe srdcových problémov a porúch trávenia. Používali ho tiež pri hojení poškodení kože, ako sú popáleniny alebo rezné rany, a lieči kožné ochorenia, ako sú ekzémy a psoriáza. Okrem toho sa používal pri infekciách močových ciest, astme a ďalších ochoreniach.

V súčasnosti sa forskolin naďalej teší značnému záujmu vedeckých kruhov. Tento záujem je do veľkej miery spôsobený jeho úlohou pri aktivácii akumulácie cAMP. cAMP, alebo cyklický adenozínmonofosfát, je kľúčový v našich biologických procesoch. Slúži ako „druhý posol", ktorý interpretuje signály od „prvých poslov", ako sú hormóny. 

Títo prví poslovia spúšťajú bunkové aktivity. Potom do hry vstupuje cAMP, ktorý pomáha bunkám dekódovať tieto signály a reagovať na ne. To je dôležité pre riadenie procesov, ako je metabolizmus glukózy v krvi a tukov. Vplyv forskolinu na cAMP teda nielen zdôrazňuje jeho tradičné výhody, ale podčiarkujej aj jeho potenciál v modernom lekárskom výskume.

Pomáha forskolin pri redukcii hmotnosti?

V posledných rokoch sa forskolin stal populárnym doplnkom, ktorý je široko propagovaný pre svoje potenciálne výhody pri regulácii hmotnosti. Napriek jeho rastúcej popularite a rozšíreným marketingovým tvrdeniam zostáva počet vysokokvalitných výskumov na ľuďoch, ktoré tieto tvrdenia potvrdzujú, pomerne malý.

Predpokladá sa, že forskolin pôsobí tak, že stimuluje produkciu špecifických enzýmov, najmä lipázy a adenylátcyklázy. Tieto enzýmy sú nevyhnutné, pretože pomáhajú mobilizovať mastné kyseliny z buniek, kde sa potom môžu spaľovať na energiu. Tento proces je kľúčový pre každého, kto chce účinne znížiť hladinu telesného tuku.

Jedna štúdia z roku 2015 sa zamerala konkrétne na skupinu osôb klasifikovaných ako osoby s nadváhou alebo obezitou. Každému účastníkovi sa podávalo buď 250 miligramov forskolinu s 10 % koncentráciou extraktu, alebo placebo, pričom sa zároveň dodržiavala diéta s obmedzeným príjmom kalórií.

Na záver tohto výskumu boli pozorované pozoruhodné výsledky v oboch skupinách - s forskolínom aj s placebom. U účastníkov oboch skupín došlo k zníženiu pomeru pásu k bokom a k zlepšeniu hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL), ktorý sa často označuje ako „dobrý” cholesterol vzhľadom na jeho priaznivé vlastnosti v oblasti kardiovaskulárneho zdravia. Zaujímavé je, že skupina, ktorá dostávala doplnok forskolin, vykazovala ďalšie zdravotné výhody vrátane nižšej hladiny inzulínu a lepšej odolnosti voči inzulínu.

Ďalšia štúdia sa zamerala na mužskú skupinu, konkrétne na 30 mužov s nadváhou alebo obezitou. Títo účastníci boli náhodne rozdelení tak, aby dostávali buď rovnakú dávku forskolinu dvakrát denne, alebo placebo počas 12 týždňov. Na konci štúdie sa v skupine užívajúcej forskolín preukázalo významné zníženie telesného tuku v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo

Je však veľmi dôležité poznamenať, že medzi oboma skupinami neboli významné rozdiely v celkových zmenách telesnej hmotnosti, čo naznačuje, že vplyv forskolinu sa môže týkať skôr zloženia tela ako samotného úbytku hmotnosti.

Ďalší výskum skúmajúci vplyv forskolinu na úbytok hmotnosti u žien zistil, že rovnaká dávka forskolinu neviedla k významnému úbytku hmotnosti v porovnaní s placebom. Tento výsledok naznačuje možný rozdiel v reakcii na doplnok forskolin medzi pohlaviami, čo by mohlo byť dôležitým faktorom pre budúce štúdie a praktické využitie forskolinu v diéte a regulácii hmotnosti.

Celkovo tieto štúdie naznačujú, že hoci forskolín sám o sebe nemusí slúžiť ako zázračné riešenie na chudnutie, má potenciál zohrávať podpornú úlohu pri zlepšovaní zloženia tela a zlepšovaní rôznych parametrov metabolického zdravia v kombinácii so zmenami stravy a životného štýlu. Napriek tomu sa vedecká komunita zhoduje, že na potvrdenie týchto predbežných zistení a jasnejšie pochopenie mechanizmov a účinnosti forskolinu pri regulácii hmotnosti sú potrebné rozsiahlejšie a dôkladnejšie štúdie.

Výhody forskolinu

Vysoký krvný tlak

Okrem regulácie telesnej hmotnosti sa forskolin využíva aj pre jeho kardiovaskulárne účinky, najmä pri vysokom krvnom tlaku. Ako staroveký liek sa tradične používal pri srdcových ochoreniach, ako je napríklad hypertenzia. Štúdia v Indii preukázala, že extrakt z Coleus forskohlii účinne znížil krvný tlak u viac ako 75 % účastníkov. Táto účinnosť nielenže podporuje jeho používanie v tradičnej medicíne, ale zdôrazňuje aj jeho úlohu pri zlepšovaní zdravia srdca v súčasnosti.

Pre tých, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom, môže byť zaradenie forskolinu prospešné. Odporúča sa, aby sa jeho užívanie sprevádzalo úpravou stravy, napríklad znížením príjmu potravín s vysokým obsahom sodíka a alkoholu, a zároveň zvýšením konzumácie potravín, o ktorých je známe, že znižujú krvný tlak, napríklad tých, ktoré sa nachádzajú v stredomorskej strave. Pridanie potravín bohatých na draslík a pochutnávanie si na tmavej čokoláde a čaji môže tiež podporiť reguláciu krvného tlaku.

Zníženie cukru v krvi

Štúdia z roku 2014 skúmala vplyv forskolinu na glykémiu a oxidačný stres u potkanov. Výskum publikovaný v časopise International Journal of Medical Sciences priniesol zaujímavé poznatky. Počas osemtýždňového obdobia sa u potkanov, ktoré dostávali pravidelné dávky forskolinu, znížila hladina glukózy v krvi nalačno. Toto predbežné zistenie naznačuje, že forskolin by mohol potenciálne pomôcť pacientom s cukrovkou a prediabetom pri regulácii hladiny cukru v krvi. Výsledky si však vyžadujú ďalšie štúdie, ktoré by jednoznačne preukázali, aký účinný môže byť forskolin na tento účel.

Je zaujímavé, že napriek niektorým tvrdeniam o jeho antioxidačných vlastnostiach štúdia nezistila žiadnu významnú antioxidačnú aktivitu forskolinu. To spochybňuje niektoré prevládajúce názory o tejto zlúčenine. Napriek tomu dôkazy naznačujú, že forskolin by mohol byť stále prospešný pri udržiavaní normálnej hladiny cukru v krvi.

Astmatické záchvaty

Forskolin sa skúmal aj z hľadiska jeho účinnosti pri liečbe astmy, respiračného ochorenia charakterizovaného zápalom a opuchom dýchacích ciest. Jedna štúdia poukázala na schopnosť forskolinu predchádzať astmatickým záchvatom, pričom sa ukázalo, že je účinnejší ako bežne používaná kyselina kromogliková. U účastníkov užívajúcich forskolin sa vyskytlo výrazne menej astmatických záchvatov v porovnaní s účastníkmi užívajúcimi tradičné lieky.

Ďalší výskum, ktorý porovnával forskolin s beklometazónom, steroidným inhalačným liekom, nezistil medzi nimi významný rozdiel v účinnosti. To poukazuje na to, že forskolin by mohol byť potenciálne bezpečnou a prirodzenou alternatívou na liečbu astmy.

Glaukóm

Glaukóm ovplyvňuje predovšetkým vnútroočný tlak alebo tlak tekutiny v oku. Účinná regulácia tohto tlaku je kľúčová najmä pre pacientov trpiacich primárnym glaukómom s otvoreným uhlom. Toto ochorenie je najmä hlavnou príčinou nezvratnej slepoty na celom svete. Štandardný prístup k liečbe tejto formy glaukómu sa zameriava na stabilizáciu vnútroočného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu zrakového nervu.

V kľúčovej štúdii vedci skúmali účinky užívania forskolinu v kombinácii s iným doplnkom, rutínom. Cieľom tejto kombinácie bolo poskytnúť inovatívny prístup ku kontrole vnútroočného tlaku bez toho, aby sa muselo pristúpiť k chirurgickým zákrokom. Zistenia boli sľubné a naznačili, že perorálne užívanie týchto doplnkov malo významný a priaznivý vplyv na zníženie vnútroočného tlaku.

Tieto zistenia naznačujú, že forskolin, najmä ak sa užíva perorálne s rutínom, ponúka účinný spôsob liečby pre pacientov, ktorí vyčerpali iné možnosti. Predstavuje nechirurgickú alternatívu, ktorá by potenciálne mohla pomôcť zvládnuť ich stav a zmierniť progresiu smerom k slepote. Tento výskum predstavuje významný krok vpred v neinvazívnej liečbe zložitého a náročného očného ochorenia.

Aká je optimálna dávka forskolinu?

Pokiaľ ide o dávkovanie, výskumy s účasťou ľudí sú obmedzené. V štúdiách, ktoré existujú, sa však zvyčajne používa určité množstvo tohto extraktu. Účastníkom týchto štúdií sa zvyčajne podáva 250 mg extraktu z Coleus forskohlii, štandardizovaného tak, aby obsahoval 10 % forskolinu. Podáva sa dvakrát denne. Celkový denný príjem sa teda rovná 500 mg extraktu z Coleus forskohlii. Toto množstvo obsahuje 50 mg čistého forskolinu.

Hoci je forskolin známy svojimi prospešnými vlastnosťami, pre jeho silné účinky sa s ním spájajú aj opatrné rady. Môže znižovať krvný tlak a zvyšovať hladinu žalúdočnej kyseliny. Okrem toho má potenciál inhibovať agregáciu krvných doštičiek. V dôsledku toho by mali byť opatrní ľudia s nízkym krvným tlakom alebo tí, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku. To isté platí pre osoby s poruchami zrážania krvi alebo osoby užívajúce lieky na riedenie krvi. Jedinci so žalúdočnými vredmi by mali byť tiež opatrní pri užívaní forskolinu.

Existujú nevýhody užívania forskolinu?

Hoci niektoré štúdie naznačujú, že neexistujú žiadne významné vedľajšie účinky forskolinu, je veľmi dôležité zvážiť možné obavy a interakcie.

Jedna z kľúčových štúdií poukázala na jeho vplyv na genetický materiál, pričom odhalila možnosť genotoxicity. Toto poškodenie DNA by mohlo viesť k mutáciám a dokonca k rakovine. Okrem toho by mohol forskolin u niektorých jedincov spôsobiť zrýchlený alebo nepravidelný srdcový tep. Ak sa takéto príznaky objavia, odporúča sa prerušiť jeho užívanie a okamžite sa poradiť so zdravotníckym pracovníkom.

Ďalším aspektom sú interakcie s liekmi. Forskolin by sa nemal užívať spolu s betablokátormi alebo nitrátmi, ktoré sa bežne predpisujú pri bolestiach na hrudníku. Okrem toho by sa špecifické skupiny, ako sú tehotné alebo dojčiace ženy, osoby s poruchami krvi, pacienti s nedávnymi alebo nadchádzajúcimi operáciami a osoby s ochorením srdca, mali forskolinu vyhýbať.

Používanie forskolinu v iných formách tiež predstavuje riziko. Jeho inhalovanie na zmiernenie astmy môže viesť k podráždeniu hrdla, kašľu, traseniu a nepokoju. Intravenózne očné injekcie boli spojené s pocitmi pichania.

Okrem toho predbežné zistenia naznačujú, že forskolin by mohol zhoršiť stavy, ako je syndróm polycystických vaječníkov, a to zväčšením veľkosti cýst. Preto by sa ženy s diagnózou PCOS mali tomuto doplnku vyhnúť.

Je lepší forskolin alebo Garcinia Cambogia?

V oblasti prírodných zdravotných doplnkov sú forskolin a Garcinia Cambogia často diskutovanými témami medzi ľuďmi, ktorí sa snažia prirodzene schudnúť. Oba tieto doplnky pochádzajú z rôznych rastlinných zdrojov a majú bohatú históriu v tradičnej indickej medicíne, kde sa používali na liečbu rôznych problémov. Hoci majú niekoľko spoločných znakov, pokiaľ ide o ich použitie a účinky, existujú medzi nimi dôležité rozdiely, ktoré sú pre potenciálnych užívateľov veľmi dôležité.

Forskolin a Garcinia Cambogia sú známe tým, že mierne pomáhajú pri úsilí o zníženie hmotnosti. Robia to tým, že podporujú metabolické funkcie, ktoré môžu viesť k miernemu zníženiu telesnej hmotnosti. Spomedzi týchto dvoch látok sa Garcinia Cambogia vyznačuje o niečo výraznejším vplyvom na znižovanie hmotnosti. 

Okrem toho je známe, že oba doplnky znižujú hladinu cukru v krvi, čo môže byť prospešné pre jednotlivcov, ktorí majú diabetes alebo prediabetické stavy. Keďže ide o prírodné doplnky, pochádzajú z rastlinných zdrojov a nie sú regulované žiadnymi prísnymi vládnymi normami, čo znamená, že ani pre jeden z nich neexistujú všeobecne dohodnuté úrovne dávkovania.

Používanie týchto doplnkov prináša určité riziká, predovšetkým preto, že môžu potenciálne nebezpečne interagovať s inými liekmi. Okrem toho by forskolin ani Garcinia Cambogia nemali užívať tehotné ženy, pretože chýbajú komplexné štúdie o ich bezpečnosti počas tehotenstva.

Napriek týmto spoločným znakom existujú medzi forskolinom a Garcinia cambogia významné rozdiely, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a vedľajšie účinky. Forskolin je vo všeobecnosti dobre znášaný a má minimálne vedľajšie účinky, čo z neho robí bezpečnejšiu voľbu pre mnohých jednotlivcov. Na druhej strane sa Garcinia Cambogia spája s niekoľkými závažnými vedľajšími účinkami vrátane únavy, mozgovej hmly a iných nežiaducich reakcií, ktoré by mohli ovplyvniť každodenný život.

Z hľadiska potláčania chuti do jedla a riadenia chuti na jedlo je Garcinia Cambogia prospešná, pretože sa preukázalo, že pomáha potláčať chuť do jedla, čo môže byť významnou pomocou pri chudnutí. Forskolin však nemá významné dôkazy podporujúce jeho úlohu pri kontrole chuti do jedla.

Okrem účinkov na chudnutie majú oba doplnky aj ďalšie zdravotné výhody, hoci v rôznych oblastiach. Bolo preukázané, že Garcinia Cambogia má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, čo môže prispieť ku kardiovaskulárnemu zdraviu. 

Vzhľadom na tieto faktory je dôležité, aby ľudia, ktorí uvažujú o týchto doplnkoch, zvážili nielen ich prínos, ale aj potenciálne riziká. Kľúčová je konzultácia s lekárom, pretože ten môže ponúknuť usmernenia na základe osobného zdravotného stavu a iných užívaných liekov. Tým sa zabezpečí, že používanie forskolinu alebo Garcinie Cambogie je bezpečné a účinné v kontexte individuálnych zdravotných potrieb.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…