Viete, čo znamená skratka WPC a aké sú výhody tohto proteínu?

Viete, čo znamená skratka WPC a aké sú výhody tohto proteínu?

Čo je WPC proteín?

Aby sme pochopili srvátkový proteín, musíme sa najprv bližšie pozrieť na mlieko. Keď mlieko prechádza premenou na syr alebo jogurt, vzniká vedľajší produkt: srvátka. Tento zvyšok tekutiny nazývame srvátkový proteín. Je to časť mlieka, ktorá je plná rýchlo stráviteľných bielkovín, často chválená pre svoje výživové výhody.

Pred spracovaním obsahuje mlieko vyváženú kombináciu dvoch typov bielkovín: srvátky a kazeínu. Srvátka tvorí približne 20 % bielkovín v mlieku, kým kazeín tvorí zvyšných 80 %. Oba tieto typy bielkovín sa považujú za vysokokvalitné, pretože obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje.

Hoci srvátka aj kazeín majú svoje prednosti, srvátková bielkovina vyniká najmä z jedného dôvodu: fantasticky podporuje tvorbu nových bielkovín vo svaloch. Zjednodušene povedané, je to sila na budovanie svalov.

Všestrannosť srvátkových bielkovín sa rozširuje na rôzne potravinárske výrobky, od proteínových tyčiniek po zmrzlinu a koncentrované proteínové prášky. Hoci môže byť výhodná pre tých, ktorí potrebujú zvýšenú spotrebu bielkovín, nemusí byť vhodná pre každého.

Aké srvátkové proteíny poznáme?

Srvátkové proteínové doplnky sa vyrábajú v troch základných typoch:

Koncentrát srvátkového proteínu (WPC): Obsahuje 35-80 % bielkovín spolu s tukom a laktózou.

Izolát srvátkovej bielkoviny: Obsahuje 85-90 % bielkovín a minimálne množstvo tuku a laktózy.

Hydrolyzát srvátkového proteínu: Predtrávený na urýchlenie vstrebávania v tráviacom trakte. Naše telo rozkladá bielkoviny na aminokyseliny, stavebné prvky nevyhnutné pre rôzne funkcie vrátane rastu svalov, syntézy hormónov a obnovy tkanív.

Aké sú výhody WPC proteínu?

Podpora chudnutia

Proteínový koncentrát môže obmedziť chuť do jedla, čím pomáha pri chudnutí. Štúdie ukazujú, že znižuje pocit hladu a zároveň podporuje hormóny, ako je peptid YY (PYY) a glukagónu podobný peptid 1 (GLP-1). Štúdia zistila, že doplnenie srvátkového proteínu viedlo k výraznejšiemu úbytku tuku v porovnaní so sójovým proteínom.

Budovanie svalov

Nadšenci v posilňovni a tí, ktorí sa usilujú o zväčšenie objemu, uprednostňujú WPC proteín vďaka jeho bohatému profilu aminokyselín nevyhnutných pre rast svalov. Štúdie naznačujú, že doplnenie srvátkového proteínu pred a po silovom tréningu môže zvýšiť veľkosť a silu svalov.

Zdravie srdca

Konzumácia WPC proteínu môže znížiť rizikové faktory srdcových ochorení, ako je vysoký krvný tlak, hladina cukru v krvi a lipidov. Prehľady viacerých štúdií potvrdzujú tieto výhody a zdôrazňujú zlepšenie krvného tlaku, hladiny glukózy a cholesterolu.

Možná regulácia hladiny cukru v krvi

Pozoruhodné je, že WPC proteín vykazuje sľubné výsledky pri regulácii hladiny cukru v krvi. Štúdie odhalili, že dokáže zvýšiť hladinu inzulínu aj citlivosť na jeho účinky. V skutočnosti sa zdá, že v porovnaní so zdrojmi bielkovín, ako sú vaječné bielka alebo ryby, má srvátková bielkovina výraznú výhodu. 

Niektorí dokonca naznačujú, že jej účinnosť by mohla konkurovať liekom na cukrovku, ako je sulfonylurea. Pre ľudí s cukrovkou 2. typu by teda zaradenie srvátkových bielkovín do každodenného režimu mohlo predstavovať cennú možnosť doplnkovej liečby.

Ak chcete maximalizovať jeho prínos, zvážte užívanie srvátkového proteínu pred jedlom s vysokým obsahom sacharidov alebo spolu s ním. Výskum ukázal, že tento prístup môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi, z čoho profitujú zdraví jedinci aj osoby s diabetom 2. typu.

Zníženie zápalu

Zistilo sa, že WPC proteín zohráva úlohu aj pri znižovaní zápalov, ktoré sú kľúčovým faktorom pri vzniku chronických ochorení. Krátkodobý zápal je síce nevyhnutnou reakciou na zranenie alebo infekciu, ale chronický zápal môže spôsobiť katastrofu na našom zdraví. Našťastie srvátkové bielkoviny, najmä vo vysokých dávkach (20 g a viac denne), preukázali schopnosť výrazne znížiť C-reaktívny proteín (CRP), ktorý je kľúčovým markerom zápalu v tele.

Na čo si dávať pozor pri výbere WPC proteínu?

Kalórie

Srvátkový proteín sa nezaobíde bez obsahu kalórií. Hoci má nízky obsah tukov a sacharidov, stále prispieva k vášmu dennému príjmu kalórií. Preto je pri zaraďovaní srvátkových bielkovín do vášho jedálnička kľúčová striedmosť.

Cukor a spracované zložky

V každom prípade je nevyhnutné byť opatrný pri výbere proteínových doplnkov. Mnohé proteínové prášky a koktaily obsahujú umelé arómy, sladidlá alebo pridaný cukor. Vo všeobecnosti je rozumnejšie získavať bielkoviny z celých potravín a rozmanitej stravy, než sa spoliehať len na doplnky, tyčinky alebo koktaily. Pri výbere doplnkov uprednostnite tie, ktorých jedinou zložkou je srvátkový proteín, aby ste sa vyhli zbytočným prísadám.

Tráviace problémy

Hoci WPC proteín môže byť skvelým doplnkom výživy, niektorí jedinci môžu mať tráviace problémy vrátane zápchy, hnačky alebo nevoľnosti, najmä pri konzumácii veľkého množstva. Je veľmi dôležité počúvať svoje telo a podľa toho upraviť príjem bielkovín. Striedmosť a pozornosť venovaná reakciám vášho tela sú základnými krokmi pri využívaní výhod srvátkových bielkovín a minimalizovaní možných ťažkostí.

Koľko bielkovín je potrebné prijať?

Splnenie denného množstva bielkovín je veľmi dôležité. Odporúčaná výživová dávka uvádza ako minimum 0,8 gramu na kilogram telesnej hmotnosti. Aktívni jedinci, športovci a ľudia, ktorí chcú budovať svaly, však môžu potrebovať viac.

Odborníci odporúčajú 1,2-2,0 g/kg na deň pre fyzicky aktívnych jedincov a prípadne viac pre športovcov. Srvátkový proteín slúži ako dostupné riešenie na uspokojenie týchto zvýšených potrieb bielkovín.

Aký je rozdiel medzi proteínovým koncentrátom a izolátom?

Srvátkový izolát aj koncentrát sa získavajú z tekutej srvátky, ktorá je vedľajším produktom výroby syrov a jogurtov. Kľúčový rozdiel vyplýva z použitých metód spracovania. Srvátkový koncentrát nadobúda svoju podobu po tom, ako prejde spracovateľskými krokmi na zvýšenie obsahu bielkovín. Výsledkom je prášok, ktorý obsahuje približne 80 % hmotnosti bielkovín. Zvyšných 20 %? Je to zmes sacharidov a tukov, ktorá dodáva zmesi pestrosť.

Ak chcete získať ešte viac bielkovín, môžete použiť srvátkový izolát. Vďaka dôkladnému spracovaniu, ktoré minimalizuje množstvo tukov a sacharidov, sa môže pochváliť pôsobivým obsahom približne 90 % bielkovín v hmotnosti. Je to zlatý štandard pre tých, ktorí sa snažia získať čo najčistejšie bielkoviny.

Ale čo aminokyseliny, stavebné kamene bielkovín? Nebojte sa, pretože v tejto oblasti si izolát aj koncentrát srvátky stoja rovnocenne. Vďaka spoločnému zdroju bielkovín majú identické profily aminokyselín.

Čo sa týka sacharidov, tu sa to viac zamotáva. Srvátkový izolát sa stáva víťazom v boji proti sacharidom a laktóze. Obsahuje ich menej, čo z neho robí vhodnú voľbu pre ľudí s intoleranciou laktózy. Hoci, pravdupovediac, aj obsah laktózy v srvátkovom koncentráte je zvyčajne dostatočne nízky pre väčšinu ľudí s intoleranciou laktózy.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…