Bomba plná vitamínov: poznáte účinky pekanových orechov?

Bomba plná vitamínov: poznáte účinky pekanových orechov?

V článku sa zameriame na benefity, ktoré nám prinesie pravidelná konzumácia pekanových orechov. Spomenúť môžeme napríklad ich priaznivý vplyv na srdce, činnosť mozgu alebo trávenie. Aké vitamíny a minerály obsahujú? Aká je ich odporúčaná denná dávka? Nezabudneme zdôrazniť, že by sme mali siahnuť po orechoch vysokej kvality - iba tak využijeme ich prínos na maximum.. 

Pekanové orechy sú v našich končinách známe len málokomu, čo je určite na škodu. Tieto orechy, vzhľadom v mnohom pripomínajúce vlašské, majú mierne sladkastú, až karamelovú chuť a sú mäkšie. Napríklad, v Spojených štátoch z nich pečú skvelé koláče. Pekanové orechy sú plodom orechovca pekanového - mohutného stromu, ktorý dosahuje až 50 metrov do výšky a približne 20 metrov do šírky. Jeho kmeň môže mať priemer až 2 metre. Dožíva sa vyše 300 rokov. Práve veľkosť stromu je jeho najväčšou nevýhodou, a preto nie je v porovnaní s jeho známejšími kolegami u nás tak rozšírený. 

Z botanického hľadiska je jeho plodom kôstkovica a orech je vo svojej podstate semeno, ktoré je ukryté vo vnútri kôstkovice. Orechovec pekanový je asi najviac podobný orechu kráľovskému, ktorého plody sú všetkým z nás veľmi dobre známe ako vlašské orechy. Pekanové orechy v porovnaní s vlašskými majú len málo rozdielov - majú podlhovastejší tvar, sú mäkšie a disponujú maslovo sladkou chuťou, príjemnou vôňou a vysokým obsahom živín. Tento druh orechov je najrozšírenejší v anglosaských krajinách, kde tvoria pevné miesto v tamojších kuchyniach - podobne, ako u nás spomínané vlašské či, napríklad, lieskové orechy. Doba sa ale mení a na pekanové orechy narazíte aj u nás, hoci skôr medzi priaznivcami vegetariánskeho, vegánskeho, raw či paleo stravovania. 

Orechovec pekanový sa pestuje na plantážach južnej časti USA a v Mexiku. Na prvý zber je nutné počkať pokojne aj 20 rokov, no za trpezlivosť budete odmenení každoročnou pekanovou nádielkou (jeden dospelý strom dokáže ročne vyprodukovať od 200 do 450 kilogramov orechov). Zber v závislosti od podnebného pásma trvá od septembra do marca. Pekanové orechy, ktoré nájdete u nás, sú najčastejšie dovezené zo Spojených štátov. Ich cena je vyššia než u ostatných druhov orechov, no vzhľadom k ich zdraviu prospešným vlastnostiam sa ich oplatí čas od času konzumovať. 

Dôležitým je aj správne skladovanie (jadrá pekanových orechov obsahujú väčšie množstvo tuku a sú náchylné na žltnutie), ktoré je podobné ako u ostatných druhov orechov. Odporúča sa suché a tmavé prostredie, najlepšie vo vzduchotesnej sklenenej dóze, ideálne pri teplote 10 až 20 stupňov Celzia. Samozrejme, môžete použiť aj chladničku a jej šuplík na zeleninu. Spotrebujte ich v priebehu niekoľkých týždňov, nanajvýš mesiacov od zakúpenia. 

Pekanové orechy obsahujú:

  • mononenasýtené mastné kyseliny (70% obsahu) - najvyšší podiel spomedzi všetkých druhov orechov

  • vlákninu (10%)

  • bielkoviny (10%)

  • vitamíny - A, B, E, C

  • minerály - mangán, fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo a zinok

Tak, ako všetky orechy, aj tie pekanové sú pre naše zdravie veľmi prospešné. Napríklad, sú účinné v prevencii kardiovaskulárnych ochorení (vďaka vysokému obsahu vlákniny a mononenasýtených mastných kyselín), pomáhajú správnej činnosti gastrointestinálneho traktu (vláknina) a nepriamo pomáhajú aj pri chudnutí, nakoľko zasýtia už po konzumácii ich malého množstva. Vďaka vysokému obsahu horčíka sú tiež dobrou prevenciou voči zápalom, pretože znižujú množstvo zápalových markerov tela (CRP, TNF, IL-6). Vďaka veľmi nízkemu glykemickému indexu sú vhodné aj pre diabetikov (nevyvolávajú prudký nárast hladiny glukózy v krvi). Pekanové orechy sú ideálnou maškrtou, ktorú môžete zakomponovať prakticky do akéhokoľvek jedla, vrátane svojej obľúbenej kaše, granoly či šalátu. Pre svoju mäkkosť sú skvelé aj na výrobu orechového masla. Vegetariánska či vegánska komunita v nich zase nájde racionálnu alternatívu na výrobu syra. Obľúbené sú aj koláče, torty či sušienky. Napokon, pekanový koláč je tradičnou pochutinou, ktorá je mimoriadne populárna predovšetkým medzi obyvateľmi Severnej Ameriky.  

Niekoľko zaujímavostí na záver:

  • pražené škrupiny pekanových orechov sa počas druhej svetovej vojny používali ako náhrada kávy

  • drevo z orechovca pekanového bolo použité pri výrobe olympijskej pochodne pre letné olympijské hry v Atlante (1996)

  • pekanové orechy po prvýkrát ochutnali španielski moreplavci, niekedy v priebehu 16. storočia

  • pekanové orechy sa objavili aj mimo zemského povrchu, a to počas dvoch misií Apollo

ZDROJE

  1. Campos VP, Portal VL, Markoski MM, et al. Effects of a healthy diet enriched or not with pecan nuts or extra-virgin olive oil on the lipid profile of patients with stable coronary artery disease: a randomised clinical trial. J Hum Nutr Diet. 2020;33(3):439-450.

  2. Domínguez-Avila JA, Alvarez-Parrilla E, López-Díaz JA, Maldonado-Mendoza IE, Gómez-García Mdel C, de la Rosa LA. The pecan nut (Carya illinoinensis) and its oil and polyphenolic fractions differentially modulate lipid metabolism and the antioxidant enzyme activities in rats fed high-fat diets. Food Chem. 2015;168:529-537.

  3. Weschenfelder C, Gottschall CBA, Markoski MM, et al. Effects of supplementing a healthy diet with pecan nuts or extra-virgin olive oil on inflammatory profile of patients with stable coronary artery disease: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2022;127(6):862-871.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…