Bylina pre zdravú pečeň. Prečo piť čaj z pestreca mariánskeho?

Bylina pre zdravú pečeň. Prečo piť čaj z pestreca mariánskeho?

Poznali ju v Stredomorí, Malej a Prednej Ázii či na Kanárskych ostrovoch, no napokon sa udomácnila aj v našich končinách. Pestrec (tiež ostropestrec) mariánsky je jednoročná či dvojročná bylina nápadne pripomínajúca bodliak. Dosahuje priemernú výšku jedného metra a okrem charakteristického vzhľadu doplnenom farebnými kvetmi sa vyznačuje predovšetkým svojimi priaznivými účinkami na pečeň a tráviaci trakt. V tomto článku sa dozviete, akým spôsobom môžeme využiť jeho benefity a v akých formách je pre nás najdostupnejší. 

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je jednoročná až dvojročná bylina z čeľade hviezdicovité, ktorá svojim vzhľadom pripomína mnohých známy bodliak doplnený purpurovočervenými alebo fialovými kvetmi. Z nich sa koncom leta vyvinú semená, ktoré sa následne zbierajú. Pestrec či Ostropestrec je známy aj pod ľudovou prezývkou “strieborný bodliak”. Oficiálny názov súvisí so starodávnou legendou, podľa ktorej biele škvrny na listoch pestreca pochádzajú z mlieka Panny Márie. To, čo z pestreca robí výnimočnú rastlinu, ktorá si postupne našla z prímorských oblastí cestu aj do kuchýň našich starých mám a vzdialenejších predkov, je silymarín. 

Silymarín je významnou súčasťou všetkých kvalitných výživových doplnkov, ktoré slúžia na podporu a regeneráciu pečeňového tkaniva. Účinok silymarínu sa vysvetľuje tým, že pôsobí na vonkajšiu bunkovú membránu hepatocytov (pečeňových buniek) tak, že škodlivé látky nedokážu preniknúť do ich vnútra. Zároveň v nich stimuluje syntézu viacerých zlúčenín, vrátane proteínov, čo vedie k zvýšenej tvorbe hepatocytov, a tým k lepšej regeneračnej schopnosti pečeňového tkaniva.1 Okrem toho2:

  • prispieva k normálnej funkcii tráviaceho traktu
  • napomáha udržaniu vyrovnaných hladín krvného cukru
  • podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu 
  • pomáha udržiavať normálnu chuť do jedla
  • prispieva k detoxikačnému potenciálu pečene a očiste tela
  • je osožný v situáciách, keď telo trpí oslabenou imunitou
  • je vhodný aj na vonkajšie použitie pre posilnenie výstelky ciev

Pestrec neobsahuje iba silymarín, nájdeme v ňom aj flavonoidy, histamín, tyramín, vitamíny C a K, organické kyseliny, fytosteroly, vlákninu, bielkoviny, sacharidy či minerálne soli. V akých formách je dostupný?

ČAJ

Vo všeobecnosti platí, že vysoké teploty a nesprávna príprava ničia účinné a zdraviu prospešné látky, Pestrec, resp. silymarín nevynímajúc. Už pri drvení Pestreca je dôležité, aby sa nedostal do kontaktu s kovom a aby sa pri jeho spracovaní vyhýbalo teplotám vyšším ako 40oC. Nad touto hranicou dochádza k znehodnocovaniu silymarínu, čo z takto spracovanej rastliny robí neúčinný produkt. Preto je dôležité, aby sa čaj, pokiaľ možno, pil pri izbovej teplote, alebo ako chladený nápoj. Ak aj napriek tomu uprednostníte teplý nápoj, majte na pamäti, že v tomto prípade regenerácii pečeňových buniek rozhodne neprispejete. Nič to však nemení na tom, že pestrecový čaj je ľuďmi výborne tolerovaný a má skvelú príchuť.  

OLEJ

V porovnaní s ostatnými uvedenými formami obsahuje zanedbateľné množstvo silymarínu. Je to spôsobené tým, že pri lisovaní oleja nie je možné narušiť tvrdú šupku Pestreca do takej miery, aby sa z nej podarilo extrahovať dostatočný obsah účinnej látky. Na druhej strane, olej obsahuje veľké množstvo vitamínov, antioxidantov, mastných kyselín a karotenoidov, preto sa hodí, napríklad, na prípravu a dochutenie šalátov či ako masážny olej. 

TINKTÚRY A ROZTOKY

Bylinné roztoky a tinktúry s obsahom Pestreca mariánskeho sú bohaté na bielkoviny, rastlinné oleje, vitamíny a, samozrejme, silymarín. Odporúčajú sa ako nezanedbateľná súčasť detoxikačných kúr. Na druhej strane, pri voľbe konkrétneho produktu je potrebné byť obozretný. Výsledky analýz totiž poukazujú na skutočnosť, že dostatočné množstvo silymarínu je detekovateľné iba v tých tinktúrach a roztokoch, v ktorých bol použitý aspoň 70-percentný alkohol a zároveň vyrovnaný pomer použitej rastliny a alkoholu.3 Dôsledné štúdium etikety sa preto oplatí nielen pri potravinách. 

DRVENÝ PLOD

Jedna z najlepších a najpreverenejších dostupných foriem Pestreca vôbec. Roztlčené semeno do formy malých zrniek obsahuje veľké množstvo silymarínu, ktorý sa prirodzene ukrýva v šupke rastliny. V tejto podobe ho dokážeme získať vo vysokom množstve, a tým docieliť čo najintenzívnejšiu regeneráciu pečeňových buniek. Drvený Pestrec odporúčame konzumovať priamo, 1 čajovú lyžičku 3 až 4-krát denne, minimálne 45 minút pred jedlom a zapitím s dostatočným množstvo tekutiny. 

TABLETY

Spolu s drveným plodom vynikajúci spôsob, ako do tela dostať dostatočné množstvo silymarínu. Pri výbere dbajte na to, aby tablety neobsahovali veľké množstvo aditív, najmä chemikálií, konzervantov a umelých dochucovadiel. Alebo stavte na istotu a vyberte si niečo z našej ponuky.

Konzumáciu Pestreca by mali zvážiť osoby, ktoré sa liečia na vysoký krvný tlak. Rovnako sa neodporúča ani tehotným a dojčiacim ženám.  



ZDROJE

  1. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/lagosa-753398.html
  2. Soleimani V, Delghandi PS, Moallem SA, Karimi G. Safety and toxicity of silymarin, the major constituent of milk thistle extract: An updated review. Phytother Res. 2019;33(6):1627-1638.
  3. Gillessen A, Schmidt HH. Silymarin as Supportive Treatment in Liver Diseases: A Narrative Review. Adv Ther. 2020;37(4):1279-1301.

 

Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…