Čierna, klasická alebo rímska rasca: ktorá z nich je najlepšia?

Keď sa povie rasca, každému je hneď zrejmé, o akom korení hovoríme. Ale vedeli ste, že druhov rasce existuje hneď niekoľko? O tých ale máme oveľa menej informácii, a pritom existujú všestranné možnosti ich využitia. Čím sa od seba líšia, aké benefity poskytujú nášmu organizmu a v akých receptoch nájdu uplatnenie? Dozviete sa v nasledujúcom článku.
Začneme pomerne netradične, a to Vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 309/2015 o pochutinách, jedlej soli, dehydrovaných pokrmoch, poliekových prípravkoch a o ochucovadlách, ktorá jasne definuje tri vzájomne nezameniteľné druhy korenia rovnakého základu - rascu, rímsku rascu a černušku. Napriek tomu pre ne v rôznych receptoch nájdeme mnoho ďalších, často aj nesprávne používaných názvov. Veď posúďte sami - kmín, kumín, nigella, čierna, klasická rasca… Kto sa v tom má vyznať? Pre zjednodušenie preto budeme rešpektovať znenie príslušnej vyhlášky a budeme hovoriť výhradne o v nej opisovaných koreninách.
RASCA
Vzhľadom k nadpisu článku ju nazvime aj klasická, pretože je to práve to korenie, ktoré si v porovnaní s ostatnými menovanými našlo cestu do našej kuchyne vôbec najčastejšie. Charakterizujú ju tmavšie, mierne zaoblené, sušené zrelé semená rasce lúčnej (Carum carvi). Má výraznú, hrejivú, mierne sladkú vôňu podobnú feniklu s tónmi pomarančovej kôry. Vďaka svojej typickej zemitoorieškovej chuti sa skvelo hodí k chlebu či slanému pečivu, varenými zemiakmi alebo dusenou kapustou. K najkvalitnejším druhom sa radí rasca z Holandska, ktoré je zároveň aj jej celosvetovo najväčším producentom. V angličtine sa rasca označuje ako caraway, v češtine ako kmín, v nemčine ako Kümmel, v arabčine ako karawya. Okrem Európy je rasca obľúbená aj v regióne severnej Afriky, predovšetkým v kombinácii so zeleninou. Napríklad, v Turecku je rasca základom koreniacej zmesi tabil a pikantnej pasty harissa.
RÍMSKA RASCA
Týmto pojmom sa označujú sušené semená rascovca rímskeho (Cuminum cyminum), a teda úplne inej rastliny. Nejedná sa tak len o iný druh rasce, ide o úplne odlišné korenie. Semená sú rovné, svetlohnedé, rovnako s výraznou a komplexnou vôňou, v porovnaní s klasickou rascou skôr zemitou, s tónmi sušenej mäty a limetky. Môžeme povedať, že rímska rasca má vlastnú, bohatú chuť, ktorú klasickou rascou, prípadne iným korením, ťažko napodobíte. A prečo práve rímska rasca? Hoci pochádza z Egypta, obľúbili si ju už starovekí Rimania, vďaka ktorým sa rozšírila po Európe a neskôr postupne do celého sveta. V angličtine sa označuje ako cumin, v arabčine kammun, v turečtine kimyon, v hindčine ako jeera, zeera alebo jira, v češtine ako římsky či mateřský kmín, v menčine ako Kreuzkümmel alebo Mutterkümmel. Hoci sa napriek svojej bohatej histórii rímska rasca v Európe považuje skôr za exotické korenie, v mnohých svetových kuchyniach má svoje čestné miesto. Ak radi skúšate nové a exotické jedlá, rímska rasca vám vo vašej kuchyni rozhodne nesmie chýbať.
Jedná sa o uhľovočierne sušené semená černušky siatej (Nigella sativa), ktoré sú opäť diametrálne odlišné než tie, ktorými disponuje rasca a rímska rasca. Pripomínajú skôr drobné semienka cibule, ale inak s nimi nemajú absolútne nič spoločné. Sú príjemne chrumkavé, s bylinkovoorieškovou a zemitou chuťou, pripomínajúce oregano. Najčastejšie sa černuška používa ako posýpka rôznych chlebových placiek a pečiva alebo na dochutenie strukovín a zeleniny pri príprave rôznych karí alebo ryžových jedál. Vo väčšine jazykov sa označuje ako nigella, v hindčine kalonji, v turečtine siyah kimyon, v češtine černucha. Pokiaľ ide o recepty z tureckej kuchyne alebo z kuchyne Blízkeho Východu, takmer s určitosťou ide práve o černušku.
BENEFITY
V Ajurvéde je rasca jednou z najzákladnejších ingrediencií používaných v indickej kuchyni. Samozrejme, ako sme už v tomto článku spomenuli, je rozšírená prakticky celosvetovo - niekde viac, niekde menej. Jej zdravotné účinky na organizmus sú pomerne rýchlo viditeľné a pri dlhodobom zaradení do jedálnička prispieva k riešeniu mnohých zdravotných ťažkostí:
zlepšenie a stimulácia trávenia (obzvlášť pri konzumácii ťažších jedál)
zníženie nafukovania
zlepšenie vstrebávania minerálnych a stopových prvkov, preto je obľúbené špeciálne u športovcov, a to ako vo fáze prípravy, tak aj počas regenerácie
pôsobí proti bolestiam brucha, hnačke a zvracaniu
pomáha prekrveniu a pri problémoch srdcovo-cievneho systému
podporuje chuť do jedla
Rasca obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, predovšetkým vitamíny A, B-komplex, C, E, K, kyselinu listovú, cholín, betakarotén, luteín, železo, zinok, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, mangán, selén, sodík, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
RECEPTY
Na záver článku pre vás máme prichystané tri recepty, pričom v každom z nich využijete práve jeden druh rasce.
Tradičná rascová polievka
INGREDIENCIE:
2 PL oleja
2 PL hladkej múky
1 PL rasce
1 strúčik cesnaku
1 ČL mletej červenej papriky
2 ks slepačieho bujónu
1 liter vody
2 vajcia
1 štipka soli
1 štipka mletého čierneho korenia
POSTUP:
Na oleji si opražíme rascu, pridáme roztlačený cesnak, múku, červenú papriku a nalejeme vodu
Pridáme bujóny a na miernom ohni varíme asi 10 minút. Osolíme a okoreníme.
Medzitým si rozhabarkujeme vajíčka a za stáleho miešania pomaly nalejeme do horúcej polievky. Necháme prevrieť. Podávame s čerstvým chlebom alebo s krutónmi.
Paradajkový šalát s jogurtom
INGREDIENCIE:
250 gramov paradajok
1 téglik bieleho jogurtu
½ ČL podrvenej sušenej mäty
¼ ČL rímskej rasce
¼ ČL čierneho mletého korenia
soľ
POSTUP:
Paradajky umyjeme a nakrájame na malé kúsky
Zmiešame jogurt, mätu, rímsku rascu, mleté čierne korenie a podľa chuti soľ
Do hotového dresingu pridáme paradajky a poriadne premiešame
Tekvicové jednohubky
INGREDIENCIE:
polovicu väčšej tekvice
4 PL sójovej omáčky
2 PL medu
sezam
černuška
POSTUP:
Sezamové semienka opražíme na suchej panvici
Tekvicu nakrájame na malé kocky
V miske zmiešame sójovú omáčku s medom a černuškou
Každú kocku namočíme do omáčky, a potom do misky so semienkami
Uložíme nahusto na plech pokrytý papierom na pečenie a dáme piecť pri teplote 180 stupňov Celzia po dobu 30 minút
Upečené kúsky tekvice za s pomocou špáradiel preložíme na tanier a podávame