Pravdy a mýty o význame aminokyselín

Pravdy a mýty o význame aminokyselín

Nie všetky aminokyseliny majú rovnakú váhu. Ktoré z nich vaše telo potrebuje najviac a čo všetko dokážu BCAA aminokyseliny? To sa dozviete v článku, v ktorom sme si posvietili na pravdy a lži o význame aminokyselín.


# Mýtus: Aminokyseliny = bielkoviny

Nie je tomu úplne tak. Bielkoviny, ktoré môžu byť rastlinné aj živočíšne, obsahujú rôzne kombinácie aminokyselín. Bielkoviny vo vajíčkach sú iné ako v mlieku. Aminokyseliny sa teda v tele vytvárajú z bielkovín. Majú množstvo funkcií – chránia svalové vlákna, podieľajú sa na prenose hemoglobínu, vplývajú na funkciu hormónov a celého imunitného systému. Sú nevyhnutne dôležité pre celý náš život.

# Mýtus: Je jedno, aké bielkoviny prijímate

Spolu je aminokyselín 21. Pre naše telo sú však najprospešnejšie esenciálne aminokyseliny, a to konkrétne osem z nich: metyonín, fenylalanín, treonín, lyzín, tryptophan, izoleucín, valín a leucín.

Tieto esenciálne aminokyseliny si telo nedokáže vyrobiť samo, je potrebné ich dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami. Je dôležité prijímať ich vo vyváženom množstve, pretože ak vám bude niektorá zo zložiek chýbať, organizmus si ju vezme zo svalov.

# Pravda: BCAA aminokyseliny majú význam nielen pre športovcov

Z esenciálnych aminokyselín sa najčastejšie spomínajú BCAA aminokyseliny. Prečo? Rôzne vedecké štúdie preukázali, že  výborne regenerujú svalstvo po tréningoch či chránia vaše telo pred záťažou.

Sú ako stvorené pre vytrvalostných športovcov a kulturistov. Sú palivom, vďaka ktorým môžete bezpečne trénovať celé hodiny. Odporúča sa ich užívať pred tréningom, počas neho aj po ňom. Avšak kulturisti nie sú jediní, pre koho sú určené. Ocenia ich tiež ľudia, ktorí chcú schudnúť. V kombinácii s cvičením a úpravou jedálnička pomáhajú odbúravať tuk a udržiavať si dostatok energie na tréningy.

# Pravda: Izoleucín, leucín a valín tvoria ⅓ kostrových svalov

Naše telo je zložené z veľkého množstva bielkovín. Po vode je to druhá najväčšia zložka z tela. Pri BCCA aminokyselinách hovoríme konkrétne o izoleucíne, leucíne a valíne – tieto 3 aminokyseliny sú zastúpené až v tretine kostrových svalov človeka. Každý z nich má mnoho funkcií. Obnovujú bunky po záťaži a priaznivo vplývajú na výkon a energiu človeka. Sú vhodné na regeneráciu pacientov po operácii. Je vhodné užívať ich spolu.

Dbajte na odporúčané dávkovanie, pretože nadbytok niektorého z prvkov môže viesť k aminokyselinovej nerovnováhe. Leucín nájdete v mäse, fazuli i orechoch. Valín sa nachádza v mlieku, obilninách či hríboch. Orechy, strukoviny, kura a semienka sú zase zdrojom izoleucínu.

# Pravda: Najlepšie výživové doplnky sú bez pridaných éčok

Na doplnenie BCAA aminokyselín je niekedy nevyhnutné siahnuť po výživových doplnkoch. U nás nájdete aminokyseliny v prášku, ako aj tablety, ktoré si vyrábame pod vlastnou značkou Natural Nutrition. Do výživových doplnkov tejto značky nedávame prídavné látky, éčka ani konzervanty, aby boli v čo najčistejšie a najzdravšie. Okrem toho nájdete na našej stránke spektrum iných výživových doplnkov pre rôzne skupiny ľudí.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…