Echinacea: výkonný bojovník proti stresu

Echinacea: výkonný bojovník proti stresu

Pochádza z juhovýchodu Spojených štátov, do Európy sa dostala koncom 17. storočia a pre svoju krásu a nenáročnosť pri pestovaní si získala obľubu medzi záhradkármi. Keď sa prišlo na to, že má množstvo priaznivých účinkov na ľudský organizmus, netrvalo dlho, kým získala neotrasiteľnú pozíciu medzi priaznivcami zdravého životného štýlu. Echinacea pomáha zvládať náročné stresové situácie, zlepšuje kvalitu spánku a udržuje organizmus v dobrom stave a fit. V tomto článku sa dozviete, ako často, v akej podobe a pri akých príležitostiach by ste sa jej rozhodne nemali vyhnúť. 

Echinacea je bezpochyby jednou z najpopulárnejších rastlín na svete. Indiáni jej pozitívne účinky poznali už stáročia pred nami a využívali ju pri liečbe mnohých ochorení. Ľudoví liečitelia, bylinkári a priaznivci prírodnej lekárne na ňu nedajú dopustiť v situáciách, kedy telo trápi nádcha, chrípka, zápal či migréna. My sa na echinaceu ale pozrieme v trošku inom svetle. Pod týmto názvom sa schováva celkovo 9 rôznych druhov rastlín, rastúcich pôvodne na otvorených zalesnených a slnečných plochách na juhovýchode USA, odkiaľ sa cestou britských kolonialistov postupne rozšírila do celého sveta. Z týchto 9 druhov sa ale pri výrobe jednotlivých produktov (výživových doplnkov, tinktúr, extraktov a čajov) používajú iba 3 - Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida [1]. 

Echinacea obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych látok a antioxidantov - kyselinu kávovú, alkamidy, fenolové kyseliny, kyselinu rozmarínovú, polyacetylény a iné [2]. Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú našim bunkám chrániť sa pred negatívnymi účinkami tzv. oxidačného stresu - procesu, pri ktorom dochádza k poškodzovaniu membrán buniek, ktoré tak nie sú schopné vykonávať svoju činnosť v organizme naplno. Najvyšší obsah prospešných látok nájdeme predovšetkým v kvetoch, o niečo menej v ostatných častiach rastliny - koreni, stonke a listoch [3]. Apropo, už spomínané alkamidy sú látky, ktoré pomáhajú zvyšovať výsledný účinok antioxidantov [1].

Echinacea je známa predovšetkým skrz svoj pozitívny vplyv na fungovanie imunitného systému. Review 14 štúdií preukázala, že užívanie echinacey znížila náchylnosť k prechladnutiu o viac ako polovicu a súčasne skrátila dobu rekonvalescencie v priemere o jeden a pol dňa [5]. V súčasnosti v tejto oblasti naďalej prebiehajú rozsiahle výskumy, ktorých cieľom je pochopiť podstatu týchto zistení. 

Tiež sa zdá, že by mohla mať pozitívny vplyv na udržiavanie normálnych hladín krvného cukru. Štúdie realizované v laboratórnych podmienkach (nie na živých organizmoch) zistili, že pridanie extraktu z Echinacea purpurea do sacharidového roztoku s obsahom tráviacich enzýmov viedlo v konečnom výsledku k rozloženiu menšieho množstva sacharidov [6]. To by mohlo naznačovať podobný účinok aj v ľudskom tele. Iné štúdie podobného dizajnu hovoria o tom, že echinaceový extrakt zvyšuje citlivosť buniek na inzulín aktiváciou príslušného (PPAR-γ) receptoru [7]. Bohužiaľ, zodpovedajúce štúdie na ľuďoch zatiaľ chýbajú a k vyvodeniu absolútnych záverov bude preto potrebný oveľa rozsiahlejší a dlhšie trvajúci výskum. 

Ak vám záleží na dobrom stave pokožky, echinacey by ste sa rozhodne nemali vyhnúť. Množstvo výskumov dokumentuje pozitívne účinky echinacey na pokožku. V jednej zo štúdií realizovaných v laboratórnych podmienkach bolo zistené, že extrakt z echinacey potlačil rast propionibaktérií, častej príčiny akné [8]. V inom výskume 10 zdravých dobrovoľníkov vo veku od 25 do 40 rokov používalo kozmetiku s výťažkom z echinacey. V porovnaní s kontrolnou skupinou dosiahli lepšie hydratovanú pokožku a nižší počet vrások [9]. Problémom je kratšia životnosť echinaceového výťažku, čo z nej robí nevýhodnú zložku komerčne a vo veľkom vyrábanej kozmetiky. V prípade záujmu je vhodnejšie sa obrátiť buď na lokálneho, resp. maloobchodného predajcu, alebo si vyrobiť kozmetiku sám, v domácich podmienkach.   

A konečne, echinacea je skvelým bojovníkom proti stresu. Za kľúčové látky, ktoré sú zodpovedné za znižovanie pocitov stresu či úzkosti, sú považované predovšetkým alkamidy, kyselina rozmarínová a kyselina kávová [10].  

V súčasnosti nie je dostupné žiadne oficiálne odporúčanie ohľadom dávkovania echinacey, a to z dôvodu neustále prebiehajúcich výskumov. Navyše, nech to znie akokoľvek zvláštne, približne desatina produktov s deklarovaným obsahom echinacey neobsahovala žiadne (!) množstvo echinacey, preto ich kupujte iba od overených výrobcov [11]. Za orientačné môžeme považovať nasledujúce odporúčania [5]:

  • sušené/práškové extrakty - 300 až 500 miligramov Echinacea purpurea trikrát denne
  • tekuté tinktúry: 2.5 ml trikrát denne, maximálna denná dávka do 10 ml

Najjednoduchšie je riadiť sa odporúčaniami uvedenými na tom-ktorom produkte. Majte na pamäti, že tieto odporúčania sa týkajú krátkodobého užívania echinacey, nakoľko z dlhodobého pohľadu zatiaľ chýbajú zodpovedajúce štúdie.  

 

 

 

ZDROJE

  1. Thygesen L, Thulin J, Mortensen A, Skibsted LH, Molgaard P. Antioxidant activity of cichoric acid and alkamides from Echinacea purpurea, alone and in combination. Food Chemistry. 2007 ;101(1):74-81.
  2. Elaheh J, Rahman J, Rahmani HR, Masoud A. Dietary supplementation of Echinacea purpurea powder improved performance, serum lipid profile, and yolk oxidative stability in laying hens. Journal of Applied Animal Research. 2017; 45-51.
  3. Lin SD, Sung JM, Chen CL. Effect of drying and storage conditions on caffeic acid derivatives and total phenolics of Echinacea Purpurea grown in Taiwan. Food Chemistry. 2011; 125(1): 226–231.
  4. Melchart D, Linde K, Worku F, Bauer R, Wagner H. Immunomodulation with echinacea - a systematic review of controlled clinical trials. Phytomedicine. 1994;1(3):245-254.
  5. Shah SA, Sander S, White CM, Rinaldi M, Coleman CI. Evaluation of echinacea for the prevention and treatment of the common cold: a meta-analysis. Lancet Infect Dis. 2007;7(7):473-480.
  6. Chiou SY, Sung JM, Huang PW, Lin SD. Antioxidant, Antidiabetic, and Antihypertensive Properties of Echinacea purpurea Flower Extract and Caffeic Acid Derivatives Using In Vitro Models. J Med Food. 2017;20(2):171-179.
  7. Christensen KB, Petersen RK, Petersen S, Kristiansen K, Christensen LP. Activation of PPARgamma by metabolites from the flowers of purple coneflower (Echinacea purpurea). J Nat Prod. 2009;72(5):933-937.
  8. Sharma M, Schoop R, Suter A, Hudson JB. The potential use of Echinacea in acne: control of Propionibacterium acnes growth and inflammation. Phytother Res. 2011;25(4):517-521.
  9. Yotsawimonwat S, Rattanadechsakul J, Rattanadechsakul P, Okonogi S. Skin improvement and stability of Echinacea purpurea dermatological formulations. Int J Cosmet Sci. 2010;32(5):340-346.
  10. Haller J, Freund TF, Pelczer KG, Füredi J, Krecsak L, Zámbori J. The anxiolytic potential and psychotropic side effects of an echinacea preparation in laboratory animals and healthy volunteers. Phytother Res. 2013;27(1):54-61.
  11. Gilroy CM, Steiner JF, Byers T, Shapiro H, Georgian W. Echinacea and truth in labeling. Arch Intern Med. 2003;163(6):699-704.

 

Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…