Elixír mladosti yerba maté: aké má účinky na organizmus?

Elixír mladosti yerba maté: aké má účinky na organizmus?

Yerba maté je čaj vyrobený z lístkov cezmíny paraguajskej, juhoamerickej rastliny, ktorá je stáročia známa svojimi pozitívnymi účinkami na organizmus. V niektorých starších kultúrach mala yerba charakter priam obradného nápoja  - svoje by o tom vedeli hovoriť domorodí Brazílčania, Argentínčania či Paraguajci. Dalo by sa povedať, že ide o akúsi alternatívu k nám oveľa známejšej káve. Očista tela a mysle, príval čerstvej energie, a tiež spoločenská funkcia sú najväčšími dôvodmi, prečo je yerba maté stále obľúbeným nápojom, ktorý je vyhľadávaný aj dnes, a to aj mimo juhoamerického kontinentu. Všetko podstatné, čo by ste o ňom mali vedieť aj vy, sa dozviete v nasledujúcom texte. 

Cezmína paraguajská je stále zelený strom, ktorého prirodzeným prostredím sú brehy potokov a lesy v nadmorskej výške 500 až 700 metrov. Najlepšie sa jej darí na tienistých stanoviskách chránených pred silným vetrom. V prírode dorastá do výšky až 20 metrov. Tuhé listy majú vajcovitý tvar, vrúbkované okraje, dĺžku 15 a šírku 5 centimetrov. Cezmína paraguajská je prirodzene rozšírená v Brazílii, Paraguaji, Argentíne a Uruguaji, ako nepôvodný druh rastie aj v tropickej Afrike, Seychelách a na Havaji. Ako prví ju pestovali príslušníci kmeňa Guaranov, od ktorých sa ju naučili pestovať aj jezuistskí misionári. Z pestovaných stromov sa približne každé 3 až 4 roky zrezávajú koncové vetvy, z ktorých sa následne odtrhávajú, sušia a drtia listy pre prípravu maté. Navyše, je v tom aj istá praktickosť - pravidelné orezávanie stromov udržiava cezmínu vo výške maximálne 8 metrov, čo uľahčuje jej udržiavanie. 

 

Yerba maté obsahuje veľké množstvo živín, ktoré majú pozitívny účinok na ľudský organizmus. Hovoríme predovšetkým o polyfenoloch (skupina antioxidantov, ktoré prispievajú k ochrane buniek pred pôsobením voľných radikálov), no nájdeme v nej aj xantíny (druh stimulantov, ktoré nájdeme najmä v káve), saponíny (oddiaľujúce únavu), teobromín (ďalší stimulant), rutín (prispievajúci k dobrému stavu našich ciev) a quercetin (antioxidant). Ďalej obsahuje široké spektrum minerálov (zinok, draslík, meď, železo, mangán, chróm, atď.) a vitamínov (najmä skupiny B a C). Pre obsah kofeínu je často porovnávané s kávou, no na rozdiel od nej jej unikátne zloženie nedráždi žalúdok a energiu telu dodáva postupne, nie nárazovo, vďaka čomu vás udrží v pozore dlhší čas. 

 

POZITÍVNE ÚČINKY YERBA MATÉ

 

  • ANTIOXIDAČNÉ ÚČINKY - pre vysoký obsah antioxidantov, predovšetkým polyfenolov, robí z Yerby produkt s vysokou biologickou hodnotou; v jednej zo štúdii porovnávali antioxidačný účinok 30 rôznych rastlín, z ktorých práve cezmína vyšla z tohto hľadiska ako najlepšia1; pokiaľ ide o podporu imunitného systému, len veľmi ťažko by ste hľadali lepšiu alternatívu

 

  • ZDROJ ENERGIE - ako sme spomínali už v predchádzajúcom odseku, na rozdiel od kávy sa z yerba maté energia uvoľňuje postupne, vďaka čomu nás udržiava v dobrej kondícii po dlhšie obdobie

 

  • PODPORA MYSLE - látky obsiahnuté v yerba maté podporujú kognitívnu činnosť, prispievajú k ochrane mozgu pred usadzovaním škodlivých látok v oblasti mozgovej kôry; výsledkom sú lepšie mentálne funkcie, vyššia pozornosť a celkovo dobrý duševný stav; z tohto hľadiska sa oplatí kombinovať yerbu s ďalšími látkami podobného charakteru, ktoré nájdete v našej ponuke 

 

  • BENEFITY PRE KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM - yerba maté prispieva k udržiavaniu normálnych hladín krvného cholesterolu, ktorý, ako iste viete, ak je vysoký (LDL), nerobí to dobrú krv (doslova)

 

  • PRE LEPŠIE TRÁVENIE - unikátne zlúčeniny, ktoré Yerba maté obsahuje, podporujú funkciu hladkej svaloviny tráviacich orgánov, a tým fungovanie celého tráviaceho systému

 

DÁVKOVANIE

Nakoľko nie sme juhoamerickí Indiáni, ktorí sú na tento nápoj zvyknutí, určite odporúčame striedmejšie užívanie - pri pravidelnej konzumácii vo vyšších dávkach odporúčame aspoň niekoľkodňovú pauzu. Maté konzumujte radšej v doobedňajších hodinách, vysoký obsah kofeínu by dal zabrať vašim cirkadiánnym rytmom. Pokiaľ ste tehotná alebo dojčiaca žena, prípadne malé dieťa, maté sa z tohto dôvodu vyhnite úplne. Na druhej strane, pokiaľ obľubujete energetické nápoje, hektolitre kávy či kofein v tabletách, skúste túto zaujímavú, v mnohých ohľadoch zdravšiu alternatívu. Sme presvedčení o tom, že budete spokojní. Na zdravie!

 

 

ZDROJE

  1. VanderJagt TJ, Ghattas R, VanderJagt DJ, Crossey M, Glew RH. Comparison of the total antioxidant content of 30 widely used medicinal plants of New Mexico. Life Sci. 2002;70(9):1035-1040.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…