Ginkgo biloba a jeho najväčší prínos

Ginkgo biloba a jeho najväčší prínos

Ginkgo biloba alebo, ak chcete, ginko dvojlaločné, je pravdepodobne najznámejšia tzv. živá fosília vo svete rastlín a najstaršia žijúca semenná rastlina. Prirodzene sa vyskytuje už iba na malom území pohoria Tianmu Shan v Číne. S obľubou je vysádzaný ako okrasný strom v parkoch a záhradách. Je odolný voči patogénom, znečisteniu, suchu a nízkym teplotám. Jeho druhové meno odkazuje na charakteristický tvar jeho rapíkatých listov.

 

ČO JE GINKGO BILOBA?

Ginkgo biloba je známe najmä pre svoju schopnosť obstáť v náročných podmienkach tzv. environmentálneho stresu, predovšetkým znečisťujúcich látok, odpadu a pesticídov. Patrí tiež medzi najstaršie žijúce druhy stromov vyskytujúcich sa na našej planéte, medzi tzv. živé fosílie. Nikoho tak neprekvapí, že za ten čas, čo ho ľudstvo stihlo spoznať, stihol nájsť uplatnenie v mnohých oblastiach. Ginkgo obsahuje viac ako 40 aktívnych komponentov, pričom tie najsilnejšie, konkrétne antioxidanty (látky vychytávajúce a odstraňujúce voľné radikály) flavonoidy a terpény, nájdeme v jeho listoch, ktoré tak môžu byť použité buď v celku, alebo sa z nich môžu vyrobiť rôzne extrakty.  

GINKGO BILOBA  A MOZOG

Hoci je ginko dvojlaločné známe najmä pre svoj pozitívny vplyv na kogníciu a pamäť, v odborných kruhoch pretrvávajú na túto problematiku rozdielne názory. Avšak, štúdie na dobrovoľníkoch, ktorí prijímajú denne 120 miligramov ginkového extraktu, podporili predtým stanovené hypotézy v jeho prospech [2, 3], najmä pokiaľ ide o činnosť krátkodobej pamäte [4]. Navyše, ďalší výskum poukázal na skutočnosť, že ginko dvojlaločné má pozitívny vplyv na náladové stavy [5]. V praxi to znamená, že si ginko môžete dopriať ako skvelý životabudič do pondelkového rána a zároveň ako nástroj na lepšie sústredenie sa v práci.  


V AKÝCH FORMÁCH JE GINKO DOSTUPNÉ?

Ginko si môžete dopriať v mnohých formách. Zrejme najpopulárnejšou je extrakt v tabletovej či práškovej forme, avšak čaje a iné produkty z ginka sú na trhu voľne dostupné. Odporúčame, aby ste pri výbere tej správnej formy sledovali predovšetkým obsah flavonoidov a terpénov v nich a, samozrejme, aj samotný percentuálny podiel ginka v samotnom produkte. Vo všeobecnosti platí priamo úmerný vzťah, a síce, čím viac ho človek prijme, tým silnejší a rýchlejší je jeho výsledný efekt. Za odporúčanú dávku sa odporúča denná dávka v rozmedzí 120 až 240 miligramov. Toto množstvo môže byť prijaté naraz, prípadne rozdelené v dvoch, resp. v troch dávkach. 

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Ginkgo biloba je vo všeobecnosti považované za bezpečné, hoci vedľajšie účinky, podobne, ako aj pri iných stimulantoch, sú prítomné. Predovšetkým je potrebné byť opatrný a poradiť sa so svojim lekárom, ak užívate antikoagulačnú, resp. antiagregačnú liečbu, čiže lieky obmedzujúce zrážanie krvi a činnosť krvných doštičiek. Inak vám, v prípade, že dodržíte odporúčané dávkovanie, závažné vedľajšie účinky nehrozia. 

 

 

ZDROJE

  1. Van Beek, T. A. (2002). Chemical analysis of Ginkgo biloba leaves and extracts. Journal of Chromatography A, 967(1), 21-55.
  2. DeKosky, S. T., Williamson, J. D., Fitzpatrick, A. L., Kronmal, R. A., Ives, D. G., Saxton, J. A., ... & Kuller, L. H. (2008). Ginkgo biloba for prevention of dementia: a randomized controlled trial. Jama, 300(19), 2253-2262.
  3. Snitz, B. E., O’meara, E. S., Carlson, M. C., Arnold, A. M., Ives, D. G., Rapp, S. R., ... & DeKosky, S. T. (2009). Ginkgo biloba for preventing cognitive decline in older adults: a randomized trial. Jama, 302(24), 2663-2670.
  4. Rigney, U., Kimber, S., & Hindmarch, I. (1999). The effects of acute doses of standardized Ginkgo biloba extract on memory and psychomotor performance in volunteers. Phytotherapy research, 13(5), 408-415.
  5. Kennedy, D. O., Scholey, A. B., & Wesnes, K. A. (2002). Modulation of cognition and mood following administration of single doses of Ginkgo biloba, ginseng, and a ginkgo/ginseng combination to healthy young adults. Physiology & Behavior, 75(5), 739-751.
  6. Tamborini, A., & Taurelle, R. (1993). Value of standardized Ginkgo biloba extract (EGb 761) in the management of congestive symptoms of premenstrual syndrome. Revue Francaise de Gynecologie et D'obstetrique, 88(7-9), 447-457.
  7. Ozgoli, G., Selselei, E.A., Mojab, F., Majd, H.A., A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Ginkgo biloba L. in Treatment of Premenstrual Syndrome. The Journal of Alternative and Complimentary Medicine, 2009. 15(8).
  8. Wu, Y., Li, S., Cui, W., Zu, X., Du, J., & Wang, F. (2008). Ginkgo biloba extract improves coronary blood flow in healthy elderly adults: role of endothelium-dependent vasodilation. Phytomedicine, 15(3), 164-169.