Karobový prášok: Alternatíva kakaa s blahodarnými účinkami

Karobový prášok: Alternatíva kakaa s blahodarnými účinkami

Karob, karobový prášok, svätojánsky chlieb aj Chlieb svätého Jána. Aj tieto názvy pomenúvajú potravinu, ktorá je nielen vynikajúcou alternatívou kakaa, ale sa na neho ešte aj podobá, a tak si ho s ním môžu ľudia veľmi ľahko pomýliť. Hoci si sú kakao a karob svojím vzhľadom podobné, obsahom nutrične významných látok a v boji s rôznymi potravinovými alergiami má karob výrazný náskok. Čo môže karob nášmu telu ponúknuť a aké je jeho využitie?

Karobový prášok sa získava zo strukov stromu - rohovníka obyčajného, rastúceho v oblasti Stredozemného mora. Podľa legendy prežil Svätý Ján na púšti práve vďaka týmto strukom, preto sa karob niekedy označuje ako tzv. Svätojánsky chlieb. Rohovník je suchomilnou a teplomilnou rastlinou, nenáročnou na pestovanie.

Karob predstavuje vynikajúcu náhradu kakaa a čokolády, (aj napriek odlišnej chuti), a to vďaka nižšej energetickej hodnote, vysokým obsahom vlákniny a nízkeho množstva tuku [1]. Zároveň, na rozdiel od čokolády karob neobsahuje oxaláty - látky viažuce na seba vápenaté katióny, a tým znižujúce vstrebávanie vápnika v tele. Karob neobsahuje ani kofeín a na rozdiel od kakaa je sladší, nie je tým pádom nutné pridávať dodatočný cukor. Aké ďalšie pozitívne vlastnosti zdobia karob? 

  • JE VYNIKAJÚCIM ZDROJOM VÁPNIKA - vápnik je minerál dôležitý pre naše kosti, srdce, nervy a svaly. Dve polievkové lyžice karobu ho obsahujú až 42 miligramov, a preto je jeho konzumáciu skvelou prevenciou viacerých ochorení, vrátane osteoporózy. Karob je alternatívou pre ľudí s intoleranciou laktózy, nekonzumujúcich mlieko a mliečne výrobky, ktorí sú náchylnejší na nedostatočný príjem vápnika [2]
  • PODPORUJE SPRÁVNE FUNGOVANIE TRÁVIACEHO SYSTÉMU - obsah prírodných cukrov v karobe dokáže nielen účinne eliminovať črevné toxíny, ale slúži aj ako prevencia pred šírením škodlivých baktérií. 
  • UDRŽIAVA VYROVNANÉ HLADINY KRVNÉHO CUKRU - napriek svojej sladkej chuti karob disponuje zníženým obsahom cukru. Pomáha pri prevencii nárastov hladiny cukru v krvi, a preto sa považuje za bezpečnú voľbu pre pacientov s cukrovkou, pre ktorých je tiež vhodnou alternatívou čokolády s pridanou hodnotou v podobe vysokého obsahu vlákniny [4]
  • VYSOKÝ OBSAH VLÁKNINY - dve polievkové lyžice karobu obsahujú takmer 5 gramov vlákniny, čo predstavuje viac ako pätinu odporúčanej dennej dávky. Vláknina sa zúčastňuje procesov vstrebávania a ďalšieho spracovania sacharidov, keď znižuje rýchlosť, s akou rýchlosťou sa táto kaskáda dejov uskutočňuje. Tým umožňuje inzulínu, hormónu znižujúceho hladinu cukru v krvi, efektívnejšie sa uvoľňovať do krvného obehu. Okrem toho zhmotňuje potravu do väčšej masy tým, že viaže na seba vodu, spomaľuje trávenie, a tým zvyšuje pocit sýtosti 
  • DISPONUJE VYSOKÝM MNOŽSTVOM ANTIOXIDANTOV - v karobe sa podarilo identifikovať takmer tri desiatky polyfenolových zlúčenín, z ktorých najvýznamnejšími sú kyselina gallová a flavonoidy. Ukázalo sa, že obe spomínané zlúčeniny znižujú oxidačný stres tým, že vychytávajú voľné radikály, a tak zabraňujú poškodeniu buniek. V porovnaní s kakaom karob neobsahuje alkaloidy (kofeín, teobromín), preto je vhodný pre osoby citlivé na kofeín a pre ľudí s vysokým krvným tlakom

Karob sa ako náhrada kakaa skvelé hodí do množstva sladkých koláčov, brownies či sušienok, ďalej všade tam, kde by ste za normálnych okolností použili čokoládu alebo jej alternatívu. Skvelo sa hodí aj pri príprave domácej zmrzliny, sladkého pečiva či palaciniek, kde urobí prácu na nerozoznanie od tradičných sladidiel. Fyzicky aktívnejšie osoby si ním môžu ozvláštniť obľúbené smoothies, prípadne akékoľvek sladké raňajky. Na druhej strane, karob sa nestratí ani pri príprave slaných pokrmov, predovšetkým omáčky k pečenému mäsu alebo zelenine. Odporúčaná denná dávka karobu je 5 gramov. 


Výživové údajev 100 g

Energetická hodnota

222 Kcal

Bielkoviny

4,6 g

Sacharidy

81 g

z toho cukry

40,5 g

Tuky

0,65 g

z toho nasýtené mastné kyseliny

0,09 g

 

ZDROJE

  1. Nasar-Abbas SM, E-Huma Z, Vu TH, Khan MK, Esbenshade H, Jayasena V. Carob Kibble: A Bioactive-Rich Food Ingredient. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2016;15(1):63-72.
  2. Papaefstathiou E, Agapiou A, Giannopoulos S, Kokkinofta R. Nutritional characterization of carobs and traditional carob products. Food Sci Nutr. 2018;6(8):2151-2161.
  3. Wenzl TG, Schneider S, Scheele F, Silny J, Heimann G, Skopnik H. Effects of thickened feeding on gastroesophageal reflux in infants: a placebo-controlled crossover study using intraluminal impedance.Pediatrics. 2003;111(4 Pt 1):e355-e359.
  4. Bañuls C, Rovira-Llopis S, Falcón R, et al. Chronic consumption of an inositol-enriched carob extract improves postprandial glycaemia and insulin sensitivity in healthy subjects: A randomized controlled trial.Clin Nutr. 2016;35(3):600-607.
  5. Behall KM, Lee KH, Moser PB. Blood lipids and lipoproteins in adult men fed four refined fibers.Am J Clin Nutr. 1984;39(2):209-214.


Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…