Kolostrum: 5 najväčších mýtov

Kolostrum: 5 najväčších mýtov

Raz za čas sa stane, že sa vo svete fitness a zdravého životného štýlu dostane do popredia látka, ktorá je opradená toľkými pozitívnymi referenciami, že človek ani nepochybuje o jej výnimočnosti. No, žiaľ, nie je ojedinelé, že sa človek napokon popáli, pretože sa ukáže, že pravda je v skutočnosti niekde úplne inde. Vedecky formulované poznatky, ktoré sú prezentované v odborných publikáciách, nie sú medzi laickou verejnosťou práve najvyhľadávanejším zdrojom informácií. O kolostre sme si už čo-to povedali dávnejšie. V jeho prípade skutočne platí, že ide o potravinu s nespochybniteľným pozitívnym účinkom na organizmus, no napriek tomu je jeho renomé sprevádzané viacerými mýtmi, na ktoré v tomto článku poukážeme, pretože byť dobre informovaným má svoje výhody. Zvlášť v situáciách, keď by ste sa mali zaujímať o kvalitu produktu a o procesy, akými sa vyrába.

Mýtus č. 1: Imunoglobulín G je jedinou prínosnou zložkou kolostra 

Áno, je pravdou, že kolostrum obsahuje imunoglobulín G, ktorý chráni organizmus o.i. aj v čase, kým si ľudské telo po narodení vybuduje vlastnú imunitu. Avšak, rozhodne sa nejedná o jedinú účinnú zložku kolostra s preukázateľne pozitívnym účinkom na organizmus. V kolostre nájdeme veľké množstvo nutrične významných látok - bielkoviny, aminokyseliny, ľahko stráviteľné tuky, mastné kyseliny s krátkym reťazcom, nenasýtené mastné kyseliny, ale aj zložky, zohrávajúce nezastupiteľnú rolu v metabolických procesoch - vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, enzýmy. Kolostrum je tiež bohaté na zložky formujúce imunitný systém, medzi ktoré radíme imunoglobulíny (A, G a M), cytokíny, laktoferín (dôležitý faktor pri transporte železa do červených krviniek), laktoperoxidázu, lyzozým, rastové faktory (stimulácia rastu, tvorba svalovej hmoty), polypeptidy bohaté na prolín (regulátory činnosti žliaz), polysacharidy. Nutričné látky potrebujeme k získavaniu energie, rastu a obnove buniek, tkanív a orgánov, a to od narodenia a v celom priebehu života [1].  

Mýtus č. 2: Kvalitu kolostra možno rozlíšiť pohľadom

Koncentrácia účinných látok v kolostre rozhodne nie je možné rozlíšiť na základe vizuálnej stránky produktu, a to dokonca ani v situácii, ak by sme vedľa seba dali dve vzorky kolostra pochádzajúce z rovnakého jedinca. Na to, aby sme dokázali posúdiť kvalitu produktu, je nutné ho otestovať využitím optického prístroja, ktorý nazývame refraktometer. Ide o meradlo, ktoré sa používa na meranie indexu lomu kvapalín a tuhých látok alebo veličín s ním funkčne spojených. Ak refraktometer zistí, že hmotnostný podiel cukru v 100 g kolostra dosahuje aspoň 20%, môžeme povedať, že sa jedná o skutočne kvalitný produkt [2]. Ako bežný spotrebiteľ sa k informácii podobného charakteru dostane len veľmi zložito. Avšak, pokiaľ dôverujete výrobcovi, ktorý má s výživovými doplnkami dlhoročné skúsenosti, disponuje certifikátmi kvality a jeho renomé sprevádzajú prakticky len pozitívne referencie, s najväčšou pravdepodobnosťou mu môžete dôverovať aj pri tomto produkte. 

Mýtus č. 3: Všetky kolostrá sú rovnaké

Tekuté kolostrum sa získava najčastejšie dojením kravy alebo kozy do 48 hodín po narodení mláďata. V prípade, že dospelá samica nie je schopná vyprodukovať dostatočné množstvo produktu, prichádza na rad jeho náhrada, a to buď suplementom, alebo náhražkou. Suplement je najčastejšie vyrábaný sušením tekutého kolostra alebo séra a obsahuje 40 až 60 gramov imunoglobulínu G v jednej dávke. Je ale dôležité podotknúť, že ak je kolostrum nižšej kvality (viď. predchádzajúci bod), pridanie suplementu z neho kvalitnejší produkt z chemického hľadiska neurobí. Náhrady obsahujú od 100 do 150 gramov imunoglobulínu G a využívajú sa v situáciách, kedy samica poskytla minimálne, prípadne žiadne množstvo kolostra. Pri bežne dostupných kolostrách sa ale s náhradami prakticky nestretnete - svoje uplatnenie nachádzajú u chovateľov dobytka, ktorí potrebujú dopriať kvalitnú výživu čerstvo narodeným mláďatám.    

Mýtus č. 4: Protilátky v kolostre ho chránia pred znehodnotením environmentálnymi mikroorganizmami

Kolostrum je podobne ako väčšina potravín náchylná pred znehodnotením mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia. To, že obsahuje veľké množstvo protilátok, ho v tomto prípade nijakým spôsobom nechráni. Koniec-koncov, ani jogurt s obsahom probiotických kultúr nenecháte stáť pri izbovej teplote niekoľko hodín až dní, pretože v lepšom prípade si zarobíte na krátkodobé tráviace ťažkosti, v horšom prípade na vážnejšie zdravotné problémy. Pred spracovaním by preto výrobca mal dbať na skladovanie kolostra v chlade, umiestnené do čistých, sterilných nádob.

Mýtus č. 5: Kolostrum je mliečny produkt  

Táto dezinformácia vyplýva pravdepodobne z toho, že sa informácie o kolostre objavujú najčastejšie v súvislosti s dojčením, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je materské mlieko. Medzi týmito dvoma produktami je ale potrebné rozlišovať. Kolostrum totiž nemá nič spoločné s mliekom a neobsahuje ani laktózu (mliečny cukor), preto je bezpečný aj pre ľudí trpiacich laktózovou intoleranciou, no, samozrejme, existuje aj alergia na samotné kolostrum (podobne ako na ktorúkoľvek inú potravinu). Je vhodné aj pre vegetariánov, pretože sa získava dojením z mliečnych žliaz, najčastejšie hovädzieho dobytka, ale nevyžaduje smrť zvieraťa. 

 

ZDROJE

  1. Rathe M, Müller K, Sangild PT, Husby S. Clinical applications of bovine colostrum therapy: a systematic review. Nutr Rev. 2014;72(4):237-254.
  2. Hasan SM, Junnikkala S, Valros A, Peltoniemi O, Oliviero C. Validation of Brix refractometer to estimate colostrum immunoglobulin G content and composition in the sow. Animal. 2016;10(10):1728-1733.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…