Kotvičník: Podávajte lepšie výkony s prírodným zázrakom
Kotvičník zemný zažíva v posledných rokoch renesanciu, a to pre svoje deklarované účinky na zvýšenie hladiny testosterónu a s ním spojených účinkov. Už dlhšie sú známe jeho účinky na erekciu človeka, má však aj množstvo pozitív pre športovcov a kulturistov. Aké sú jeho zásadné účinky, a prečo by ste ho mali užívať aj vy?
Keď sa povie testosterón, väčšina z nás si zrejme vybaví poriadne svalnatého muža, stelesnenie mačizmu a idol všetkých žien. Nečudo, že trh s doplnkami výživy je priam presýtený zaručenými produktmi, ktoré sľubujú rýchle a viditeľné výsledky. Testosteron boosters sú ovenčené pomerne šťavnatými cenovkami a ich jediným cieľom býva veľmi často dosiahnuť predajcovi vysoký zisk za cenu vybrakovania zákazníkovej peňaženky. Našťastie, existujú aj priaznivé výnimky a kotvičník, alebo, ak chcete, Tribulus, medzi ne rozhodne patria. Kým sa však dostaneme k nemu, povedzme si najskôr niečo o samotnom testosteróne.
Testosterón predstavuje najdôležitejšieho zástupcu zo skupiny androgénov, prevažne mužských pohlavných steroidných hormónov (v malom množstve sú produkované aj v ženskom tele). Produkciu androgénov u muža zisťujú z dvoch tretín semenníky prostredníctvom tzv. Leydigových buniek a z jednej tretiny nadobličky. Pre ženy sú, naopak, nadobličky hlavným zdrojom mužských hormónov, no sčasti sa tvoria aj vo vaječníkoch. Vyprodukované androgény sa uvoľňujú priamo do krvi. Metabolizované sú najmä v pečeni a ich metabolity sa vylučujú močom.
Testosterón má nenahraditeľnú funkciu v embryonálnom období, kedy určuje konečný vývoj a vzhľad mužského tela. Najmä v období puberty vplýva na rast pohlavných orgánov a výskyt sekundárnych pohlavných znakov (ochlpenie, zhrubnutie hlasu) a celoživotne stimuluje produkciu a kvalitu spermií. A konečne sa dostávame aj k účinkom, pre ktoré sú testosteron boosters tak vyhľadávané - ovplyvňuje správanie a svojimi anabolickými účinkami podporuje produkciu bielkovín. Taktiež zvyšuje tvorbu červených krviniek tým, že zvyšuje tvorbu iného dôležitého hormónu - erytropoetínu, tvoreného obličkami a ktorého syntetickú formu neslávne preslávili dopujúci športovci (tzv. EPO).
Kotvičník zemný (tribulus terrestris) je jedným z najznámejších a najdlhšie používaných testosteron boosters dostupných nielen na našom, ale všeobecne na celosvetovom trhu, a to už od osemdesiatych rokov minulého storočia. Ide o jednoročnú poliehavú bylinu rastúcu v miernych a tropických klimatických pásmach Spojených štátov, Mexika, Indie, Číny a celej východnej a juhovýchodnej Európy [1]. V minulosti sa využíval v tradičnej gréckej, čínskej či indickej medicíne (ajurvéda) ako prostriedok proti neplodnosti, impotencii a erektilnej dysfunkcii [2]. Vedecky sa jeho účinok vzťahuje na stimuláciu produkcie luteinizačného hormónu (LH) predným lalokom podmozgovej žľazy (hypofýzy), vďaka čomu dochádza k uvoľňovaniu už syntetizovaných molekúl testosterónu. Tieto tvrdenia potvrdzujú závery mnohých kvalitných štúdií [3, 4].
Účinky kotvičníka vyplývajú z obsahu látok zo skupiny saponínov a flavonoidov, pričom za ten najdôležitejší sa považuje protodioscín. Extrakty z kotvičníka sú štandardizované podľa percentuálneho obsahu saponínov (protodioscínu) v nich. Medzi ďalšie látky, ktoré kotvičník obsahuje, patria alkaloidy, terestroidy, taníny, fytosteroly, organické kyseliny (škoricová, vanilová, tribulová) a aminokyseliny (alanín, treonín). Percentuálne zloženie, resp. profil zastúpených látok v kotvičníku závisí od toho, v ktorej oblasti rastie. Napríklad, kotvičník pochádzajúci z Bulharska či Grécka obsahuje vyše 30-násobne väčšie množstvo protodioscínu ako ten zo západnej časti Ázie [5 - 7].
Tribulus je dostupný vo forme prášku aj tabliet a to, ktorú formu si zvolíte, je len na vás. Podstatným je obsah saponínov, resp. protodioscínu, pričom platí, že čím je ich obsah väčší, tým je výsledný efekt silnejší. Názoru na odporúčanú dennú dávku sa mierne líši, no za akési kompromisné optimum bolo stanovené rozpätie 750 - 1500 mg denne rozdelených do 3 denných dávok [8 - 16]. Vzhľadom k rozdielnemu obsahu účinných látok dôrazne odporúčame dodržiavať dávkovanie uvedené na obale príslušného produktu. V opačnom prípade riskujete niektorý z nežiaducich účinkov (bolesť brucha, zápcha, hnačka, nevoľnosť, zvracanie, nespavosť). V prípade, ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, cukru alebo na podporu močenia, o užívaní kotvičníka sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Ak zistíte, že pre vás tribulus nie je tým najvhodnejším doplnkom, a napriek tomu by ste v tomto smere radi urobili niečo pre svoje zdravie, potencujúci účinok na produkciu a vylučovanie testosterónu majú aj kreatín, rybí olej, Maca, horčík či vitamín D.
ZDROJE
- Al-Ali M, Wahbi S, Twaij H, Al-Badr A. Tribulus terrestris: preliminary study of its diuretic and contractile effects and comparison with Zea mays. J Ethnopharmacol. 2003;85(2-3):257-260.
- De Combarieu E, Fuzzati N, Lovati M, Mercalli E. Furostanol saponins from Tribulus terrestris. Fitoterapia. 2003;74(6):583-591.
- Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C. The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000;10(2):208-215.
- Ganzera M, Bedir E, Khan IA. Determination of steroidal saponins in Tribulus terrestris by reversed-phase high-performance liquid chromatography and evaporative light scattering detection. J Pharm Sci. 2001;90(11):1752-1758.
- Chhatre S, Nesari T, Somani G, Kanchan D, Sathaye S. Phytopharmacological overview of Tribulus terrestris. Pharmacogn Rev. 2014;8(15):45-51.
- Zhu W, Du Y, Meng H, Dong Y, Li L. A review of traditional pharmacological uses, phytochemistry, and pharmacological activities of Tribulus terrestris. Chem Cent J. 2017;11(1):60. Published 2017 Jul 11.
- Do J, Choi S, Choi J, Hyun JS. Effects and Mechanism of Action of a Tribulus terrestris Extract on Penile Erection. Korean J Urol. 2013;54(3):183-188.
- Salgado RM, Marques-Silva MH, Gonçalves E, Mathias AC, Aguiar JG, Wolff P. Effect of oral administration of Tribulus terrestris extract on semen quality and body fat index of infertile men. Andrologia. 2017;49(5)
- Vale FBC, Zanolla Dias de Souza K, Rezende CR, Geber S. Efficacy of Tribulus Terrestris for the treatment of premenopausal women with hypoactive sexual desire disorder: a randomized double-blinded, placebo-controlled trial. Gynecol Endocrinol. 2018;34(5):442-445.
- de Souza KZ, Vale FB, Geber S. Efficacy of Tribulus terrestris for the treatment of hypoactive sexual desire disorder in postmenopausal women: a randomized, double-blinded, placebo-controlled trial. Menopause. 2016;23(11):1252-1256.
- Gama CR, Lasmar R, Gama GF, et al. Clinical Assessment of Tribulus terrestris Extract in the Treatment of Female Sexual Dysfunction. Clin Med Insights Womens Health. 2014;7:45-50. Published 2014 Dec 22.
- Postigo S, Lima SM, Yamada SS, dos Reis BF, da Silva GM, Aoki T. Assessment of the Effects of Tribulus Terrestris on Sexual Function of Menopausal Women. Rev Bras Ginecol Obstet. 2016;38(3):140-146.
- Kamenov Z, Fileva S, Kalinov K, Jannini EA. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Maturitas. 2017;99:20-26.
- Roaiah MF, El Khayat YI, GamalEl Din SF, Abd El Salam MA. Pilot Study on the Effect of Botanical Medicine (Tribulus terrestris) on Serum Testosterone Level and Erectile Function in Aging Males With Partial Androgen Deficiency (PADAM). J Sex Marital Ther. 2016;42(4):297-301.
- GamalEl Din SF, Abdel Salam MA, Mohamed MS, et al. Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction and lower urinary tract symptoms in patients with late-onset hypogonadism: A placebo-controlled study. Urologia. 2019;86(2):74-78.
- Santos CA Jr, Reis LO, Destro-Saade R, Luiza-Reis A, Fregonesi A. Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study. Actas Urol Esp. 2014;38(4):244-248.