Kurkuma a čierne korenie: Viete, prečo ich treba kombinovať?

Kurkuma a čierne korenie: Viete, prečo ich treba kombinovať?

Kurkuma je bylinou, ktorá sa už po stáročia používa pri mnohých zdravotných problémoch. Tento koreň, ktorý je akýmsi bratrancom zázvoru, pochádza z regiónu juhovýchodnej Ázie a pre svoju okulahodiacu zlatistú farbu sa často označuje aj ako indický šafrán. Štúdie podporujú jej použitie a poukazujú na to, že je prospešná pre ľudské zdravie. Avšak, spojenie kurkumy s čiernym korením vyvoláva synergický efekt, a teda zvyšuje jej účinok.

Kurkuma pravá (Curcuma longa) je trváca tropická rastlina vyššie vzrastu z čeľade ďumbierovité, pochádzajúca prevažne z oblastí juhovýchodnej Ázie (90% celosvetovej produkcie prebieha v Indii). Pestuje sa v slnečnom prostredí, pri miernych teplotách (18 - 30 stupňov Celzia), na miestach s vysokým úhrnom zrážok. Rastliny sa zbierajú pre svoje podzemky, ktoré sú známe predovšetkým ako pikantné korenie (karí), obsahujúce žlté farbivo, ktoré sa používa na dochucovanie a farbenie potravín (najmä omáčok, vajec, kuracieho mäsa), no svoje využitie nachádza aj v textilnom (farbenie látok) a kozmetickom priemysle či v tradičnej ajurvédskej medicíne, kde je známa pod názvom haridra. Za zdraviu prospešné účinky vďačí kurkuma obsahu širokého spektra látok - silíc, živíc, farbív (kurkuminoidy) a škrobov. Najvýznamnejšou zložkou je farbivo kurkumín.1 Potraviny s obsahom kurkumínu, sú v štátoch Európskej únie označené kódom E100.   

Kurkumín je látka polyfenolického charakteru rozpustná v tukoch. Jeho molekula sa podobá ubiquinolom a iným fenolom, a to nielen štruktúrou, ale predovšetkým svojou silnou antioxidačnou aktivitou a inhibíciou zápalových mediátorov (NFkB, cyklooxygenázy-2, lipooxygenázy, inducibilnej syntázy oxidu dusnatého, TGF-β) a procesu fibrinogenézy. Jeho biologická dostupnosť je najsilnejšia vtedy, ak sa súčasne prijíma s piperínom, zložkou korenia. V experimentálnych štúdiách na zvieracích modeloch bolo zistené, že kurkumín výrazne zlepšil zdravotný stav jedincov s poškodením kardiovaskulárneho, endokrinného, respiračného, tráviaceho, močového a nervového systému. Predpokladá sa, že kurkumín môže zvýšiť biodostupnosť vitamínov, koncentráciu α-tokoferolov a zároveň znížiť hladinu celkového cholesterolu. Zároveň bolo zistené, že chráni pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia tým, že zmierňuje oxidačný stres a potlačuje patologické procesy vzniknuté vplyvom UV žiarenia. 

Piperín je alkaloidom pochádzajúcim z nedozretého plodu piepora čierneho (Piper nigrum), u nás známeho ako tzv. čierne korenie, ktoré za svoje zdraviu prospešné vlastnosti, pikantnú chuť a charakteristickú vôňu vďačí práve obsahu tejto látky. Svojimi jedinečnými vlastnosťami povzbudzuje činnosť tráviaceho systému, predovšetkým pankreatických enzýmov. Taktiež podporuje trávenie a skrátenie času prechodu potravy tráviacou rúrou. V čiernom korení nájdeme od 5 do 9% piperínu, a preto zabezpečiť jeho dostatočný denný príjem prirodzeným spôsobom môže byť pomerne zložité, čo robí z tohto suplementu skvelý doplnok každodenného spôsobu stravovania sa. Jedným z hlavných účinkov piperínu je podpora zvýšenej dostupnosti ostatných látok a živín ich zlepšeným vstrebávaním z tráviaceho traktu. Okrem toho sa vďaka termogénnemu účinku podieľa na zvýšení hodnôt bazálneho metabolizmu, a tým na chudnutí, respektívne udržiavaní optimálnej telesnej hmotnosti. 

KURKUMA A JEJ PODIEL NA UDRŽANÍ ZDRAVIA

  • kardiovaskulárny systém: hyperhomocysteinémia, expresia zvýšenej prooxidačnej aktivity v tele, je považovaná za rizikový faktor poškodenie kardiovaskulárneho systému. Zvýšený príjem antioxidantov a vitamínov, najmä potravín bohatých na obsah vitamínov B-komplexu, je spojený so znížením hladiny celkového homocysteínu v krvnej plazme, ako aj výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Kurkumín môže predchádzať peroxidácii tukov, stabilizovať bunkové membrány, spomaľlovať množenie cievnych buniek hladkého svalstva a zhlukovanie krvných doštičiek3

  • hladina inzulínu: syndróm inzulínovej rezistencie je spojený so zvýšením plazmatického homocysteínu a zvýšenou oxidáciou lipidov. V jeden štúdii bol kurkumín podávaný v dávke 0.08 g/kg denne po dobu 3 týždňov krysám, u ktorých umelo vyvolali cukrovku. Následne u nich sledovali hladiny glukózy, hemoglobínu a ďalších parametrov, ktoré porovnali s kontrolnou skupinou zdravých krys. Kurkumín významne zlepšil hladinu glukózy, hemoglobínu a glykovaného hemoglobínu, a tiež plazmatického a pečeňového glutationu (dôležitého antioxidantu) 

  • respiračný systém: kurkumín je silným inhibítorom rastových faktoru TGF-β a fibrinogenézy, potláča aktivitu enzýmov laktátdehydrogenázy, myeloperoxidázy, forbolmyristátacetátu, a tiež viacerých druhov bielych krviniek (neutrofilov, eozinofilov, makrofágov) v pľúcnom tkanive. Má podobnú štruktúru ako látky, ktoré sa viažu na regulačné proteíny zodpovedné za hustotu hlienov tvoriacich sa v pľúcnych bunkách. Potláčaním aktivity vyššie uvedených látok dochádza k “zriedeniu” hlienu, ktorý sa tak ľahšie dostáva z dýchacích ciest preč

  • pečeň: pravidelné užívanie kurkumínu preukázateľne spomaľuje histopatologické zmeny pečeňových buniek, vrátane hromadenia tukových častíc, a to už v dávke 75 mg/kg denne, prostredníctvom potlačenia aktivity B-dependentných génov, NFkB, cytokánov, chemokínov a enzýmu cyklooxygenázy-2

  • pankreas: v niekoľkých štúdiách bolo pozorované, že kurkumín v dávke 200 mg/kg denne významne znižuje pravdepodobnosť poškodenia pankreatického tkaniva (poškodenie jeho buniek, usadzovanie bielych krviniek, samonatrávenie enzýmami trypsínom, amylázou, chemokínmi, kyslým ribozomálnym fosfoproteínom 

  • žalúdok: v in vitro štúdiách bol sledovaný účinok kurkumínu na aktivitu baktérie Helicobacter pylori zodpovednej za mnoho patologických nálezov v tráviacom trakte. Kurkumín preukázateľne znižoval pôsobenie všetkých testovaných koncentrácií baktérie na žalúdočnú stenu

  • črevá: ďalšie štúdie preukázali, že užívanie kurkumínu v dávke 50mg/kg denne po dobu 10 dni rovnako ako v prípade žalúdka znížil poškodenie tkaniva, infiltráciu črevnej steny bielymi krvinkami a pôsobenie voľných radikálov na jeho črevné bunky

  • nervový systém: kurkumín je významný antioxidant, ktorého antioxidačná aktivita je niekoľkonásobne vyššia než u vitamínu E. Pri testovaní na myšacích modeloch už mierna dávka (24 mg/kg) významne redukovala oxidačné poškodenie nervových buniek. Po podaní kurkumínu sa významne zlepšili hladiny cholesterolu, fosfolipidov a voľných mastných kyselín v mozgovom tkanive.3 Kurkumín ľahko prechádza hemato-encefalickou bariérou, čo urýchľuje jeho pôsobenie v organizme

Bohužiaľ, kurkumín sa z kurkumy do krvi veľmi zle absorbuje a jeho biologická dostupnosť je tak značne obmedzená. Našťastie, existuje veľmi jednoduché riešenie v podobe prídavku čierneho korenia. Výskumy ukazujú, že kombinácia kurkumínu a piperínu zvyšuje absorpciu prvého menovaného až o 2000 %. Iné štúdie zase preukázali, že pridaním 20 mg piperínu k 2 g kurkumínu tiež významne zvýšilo jeho absorpciu. To sa dá vysvetliť dvomi spôsobmi - piperín uľahčuje prechod kurkumínu cez črevnú stenu do krvi a zároveň spomaľuje jeho odbúravanie v pečeni, čím v oboch prípadoch zvyšuje jeho hladinu v krvi. Vo výsledku tak kombinácia kurkumínu a piperínu zvyšuje ich potenciálne zdravotné výhody.   

Kurkumín a piperín sa všeobecne považujú za bezpečné. Neexistujú žiadne oficiálne odporúčania týkajúce sa ich konzumácie a maximálny prípustný príjem nebol ani u jedného z nich stanovený. U niektorých ľudí sa môžu po užití kurkumínu vo veľkých dávkach vyskytnúť vedľajšie účinky ako nevoľnosť, bolesti hlavy a vyrážky na koži. Je preto dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie na obale výživového doplnku. V indickej kultúre sa kurkuma a čierne korenie bežne konzumujú v čaji, často v kombinácii s olivovým olejom, kokosovým olejom, medom a zázvorom. Pretože je kurkumín rozpustný v tukoch, jeho konzumácia s tukom tiež zvyšuje jeho absorpciu. Aby ste však naplno využili liečebné výhody kurkumínu, je najlepšie ho konzumovať v doplnkovej forme v kombinácii s piperínom.

ZDROJE

  1. Roy S, Priyadarshi R, Ezati P, Rhim JW. Curcumin and its uses in active and smart food packaging applications - a comprehensive review. Food Chem. 2022;375:131885.

  2. Shoba G, Joy D, Joseph T, Majeed M, Rajendran R, Srinivas PS. Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers. Planta Med. 1998;64(4):353-356.

  3. Sharifi-Rad J, Rayess YE, Rizk AA, et al. Turmeric and Its Major Compound Curcumin on Health: Bioactive Effects and Safety Profiles for Food, Pharmaceutical, Biotechnological and Medicinal Applications. Front Pharmacol. 2020;11:01021.

  4. Liu X, Zhang R, Shi H, et al. Protective effect of curcumin against ultraviolet A irradiation‑induced photoaging in human dermal fibroblasts. Mol Med Rep. 2018;17(5):7227-7237.

  5. Concetta Scuto M, Mancuso C, Tomasello B, et al. Curcumin, Hormesis and the Nervous System. Nutrients. 2019;11(10):2417.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…