L-arginín a využitie jeho potenciálu pri tréningu

L-arginín a využitie jeho potenciálu pri tréningu

L-arginín je semiesenciálnou aminokyselinou, ktorá predstavuje dôležitú súčasť bielkovín zodpovedných za pestré spektrum rôznych fyziologických funkcií v ľudskom organizme. Je známy tiež ako prekurzor oxidu dusnatého - látky zodpovednej za roztiahnutie ciev. L-arginín je aminokyselina, ktorú si telo nedokáže vytvoriť samo, a preto je veľmi dôležité ju prijímať zo stravy.  Vo vysokých koncentráciách ho nájdeme, napríklad, v orechoch či semenách, ale taktiež vo všetkými obľúbenej čokoláde [1]. Prečo je L-arginín taký dôležitý a kto ho predovšetkým potrebuje?

 

Ako sme už spomínali v úvode, L-arginín je nevyhnutý pre fungovanie mnohých fyziologických procesov v ľudskom tele. Tieto procesy zahŕňajú sekréciu hormónov, obzvlášť rastového hormónu - somatotropínu (STH), ďalej vylučovanie odpadových látok z tela. Vzhľadom k skutočnosti, že L-arginín je prekurzorom pre tvorbu oxidu dusnatého, zodpovedného za vazodilatáciu [3], jeho účinky sa využívajú aj v medicíne. L-arginín tiež pomáha udržiavať správny pomer jednotlivých minerálov v tele [4]. Táto skutočnosť by mohla byť v praxi využiteľná najmä u  profesionálnych kulturistov, ktorí v snahe načasovať vyrysovanie svojho tela na súťaž nezriedka redukujú príjem tekutín, aby ich koža bola čo najhladšia a po natretí sa krásne leskla. Zároveň sa predpokladá, že vďaka podielu na produkcii oxidu dusnatého sa L-arginín významnou mierou podieľa na syntéze proteínov a svalovom raste [5]. 


Kto L-arginín potrebuje zo všetkého najviac? 

Každý - deti v prebiehajúcom rastovom období, dospievajúci, športovci, osoby trpiace nadváhou či obezitou, ľudia vyššieho veku. U dospelej populácie sa L-arginín považuje za neesenciálnu, resp. semiesenciálnu aminokyselinu. Naproti tomu, pre deti je L-arginín vysoko esenciálnou aminokyselinou dôležitou.


Na správne užívanie L-arginínu by mali dávať pozor najmä osoby s už existujúcim srdcovým či psychiatrickým ochorením a konzultovať svoje kroky s ošetrujúcim lekárom. Predávkovanie L-arginínom môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky a celkovú telesnú slabosť. Nakoľko do dnešného dňa neexistujú relevantné guidelines, určujúce koľko a akým spôsobom L-arginín správne dávkovať, najlepšie je využiť princíp tzv. “tolerance mapping”, akéhosi sledovania tolerancie dávky. Začnite veľmi malou dávkou po dobu jedného týždňa a pozorujte, ako sa cítite. Pokiaľ bude všetko v poriadku, môžete dávku postupne zvyšovať. Bežná denná dávka je 2000 mg, čo predstavuje cca ⅓ čajovej lyžičky 1-krát denne. Nezabúdajte na to, že aj bežné proteíny obsahujú určité množstvo L-arginínu!

 

ZDROJE

  1. ALTERNATIVE MEDICAL REVIEW. 2002. 6: s. 512-522.
  2. APPLETON, J. Arginine: Clinical potential of a semi-essential amino. 
  3. NAKAKI, T. a kol. Beneficial circulatory effect of L-arginine. Japanese Journal of Pharmacology. 66: s. 167-171.
  4. http://1001herbs.com/l-arginine/
  5. REYES, AA. a kol. Role of arginine in health and in renal disease. American Journal of Physiology. 267: s. 331-346. 
  6. ALBINA, JE. a kol. Arginine metabolism in wounds. American Journal of Physiology. 254: s. 459-467.