Lipozomálne a tekuté

Lipozomálne vitamíny a minerály predstavujú špeciálnu kategóriu suplementov, ktorá sa vyznačuje vyššou vstrebateľnosťou, a tým aj účinkom, v porovnaní s bežne dostupnými produktmi. Väčšinou sa vyskytujú v tekutej forme, obalené tzv. cytoplazmatickou membránou, ktorá chráni obsah pred znehodnotením pri prechode tráviacim traktom. Účinná látka sa tak dostane na miesto určenia bez toho, aby došlo k počiatočnému spracovaniu látky pred tým, ako sa dostane do svojho cieľa. 

PRÍNOSY UŽÍVANIA LIPOZOMÁLNYCH VITAMÍNOV A MINERÁLOV:

  • najvstrebatelnejšia a najúčinnejšia forma obsiahnutej látky (až 95 percent)
  • vysoké cieľové hladiny v organizme
  • stabilita, kompatibilita a konzistencia
  • vstrebávajú sa už v ústnej dutine
  • vyrábané technológiou na báze telu vlastných biologických procesov

 

O LIPOZOMÁLNYCH DOPLNKOCH VŠEOBECNE

Biologická dostupnosť telu prospešných látok v potravinách či doplnkoch výživy je kľúčová, pretože rozhoduje o tom, koľko z ich prijatého množstva naše telo dokáže adekvátne využiť. Ovplyvňuje ju niekoľko premenných - napríklad množstvo žalúdočnej kyseliny či fungovanie jednotlivých orgánov tráviaceho traktu zabezpečujúcich transport, vstrebávanie, metabolizmus a vylučovanie živín. Bežne konzumované potraviny strácajú svoj potenciál práve pod vplyvom príslušných faktorov, čo je určite na škodu. Zvlášť, keď si uvedomíme, za akú cenu si pri niektorých druhov zeleniny, ovocia či niektorých vyhlasovaných superpotravín priplácame. Lipozomálne doplnky výživy nás môžu mnoho týchto problémov veľmi efektívne zbaviť. 

Cytoplazmatická membrána je jednou z najdôležitejších častí bunky, disponujúca celou škálou dôležitých funkcií - ohraničuje a vymedzuje bunku, zaisťuje selektívnu priepustnosť látok, reguluje bunkové prostredie, rozpoznáva ostatné bunky pomocou signalizačných mechanizmov a umožňuje priľnavosť bunky k iným bunkám, tkanivám a orgánom. V šesťdesiatych rokoch vedci prišli na to, že cytoplazmatická membrána obsahuje aj tzv. lipozómy - fosfolipidové “bublinky”, do ktorých sa vzhľadom k ich veľkosti, biokompatibilite a vlastnostiam vkladajú veľké nádeje ako do systému budúcnosti pre doručovanie liekov do organizmu.

Vonkajšia fosfolipidová časť ohraničuje vnútorné vodné prostredie pri rozmere menšom ako 150 nanometrov. Vďaka tejto kombinácii môžu lipozómy prepravovať rôzne druhy látok bez ohľadu na to, či sú rozpustné vo vode, alebo nie. Po tom, ako dosiahnu svoj cieľ, degradujú svoje membrány, a tak uvoľnia prenášané látky na miesto svojho určenia. Takto môžu cez membrány preniknúť do buniek aj látky, ktoré by za normálnych okolností skrz bunkovú membránu neprešli (napríklad už spomínané lieky), prípadne by prešli v menšom množstve (vitamíny, minerály a pod.). Samozrejme, farmaceutický priemysel nie je jediný, ktorý konkrétnym spôsobom ťaží z ich pozitívnych vlastností. Lipozómy sú dôležité pri prenose DNA a v nej obsiahnutej genetickej informácii do bunky, kontrastných látok v rádiológii, preprave farbív do textílií, pesticídov do rastlín, kozmetických prípravkov do kože a konečne doplnkov výživy do potravy.     

Liposomals sú na rozdiel od bežne konzumovaných doplnkov výživy v tele metabolizované odlišným spôsobom. Tradičné doplnky sa po prechode tráviacim traktom metabolizujú v pečeni a následne do krvného obehu, odkiaľ sú transportované k jednotlivým orgánom. Liposomals sa vstrebávajú už v ústach, a tiež lymfatickým systémom v žalúdku. Tým obchádzajú pečeň, nerozpadajú sa a sú dostupné v oveľa väčších množstvách (päť až desaťnásobne).

DÁVKOVANIE A SPÔSOB UŽÍVANIA

Optimálne dávkovanie je určené výrobcom v závislosti od konkrétneho preparátu. Nami vyrábané produkty sú dostupné v tekutej forme, a preto na dosiahnutie odporúčanej dennej dávky, je potrebné skonzumovať jednu, maximálne dve čajové lyžičky. 

 

Čítať ďalej Skryť popis

Filter

Cena:

Značka:

Zoradiť podľa: