Lipozomálne doplnky výživy: budúcnosť 21. storočia?

Lipozomálne doplnky výživy: budúcnosť 21. storočia?

V dnešnom svete, v ktorom sa čoraz viac kladie dôraz na zdravý životný štýl, sú doplnky výživy veľmi obľúbené a používané širokou skupinou populácie. Len v Spojených štátoch približne dve tretiny Američanov konzumuje na dennej báze aspoň jeden suplement - vitamín, minerál, rastlinný výťažok. Každý vie, že doplnok výživy nie je “doplnkom” len tak pre nič za nič. Naopak, základom je kvalitná strava obsahujúca všetky dôležité makro a mikronutrienty. Iba vtedy môžete oceniť drobné nuansy, ktoré vášmu telu ten-ktorý doplnok môže poskytnúť. Ich problémom je ale skutočnosť, že mnohé disponujú zníženým vstrebávaním a biologickou dostupnosťou, nakoľko sú degradované enzýmami tráviaceho traktu. A práve v tejto chvíli nastupujú na scénu lipozomálne doplnky výživy (liposomals).     

Biologická dostupnosť akéhokoľvek konzumovateľného produktu je kľúčovým faktorom, ktorý rozhodne o tom, koľko benefitov nám daný produkt môže poskytnúť. Ovplyvňuje ju niekoľko faktorov - množstvo žalúdočnej kyseliny, fungovanie jednotlivých orgánov tráviaceho traktu zabezpečujúcich transport, vstrebávanie, metabolizmus a vylučovanie živín. Bežne konzumované potraviny strácajú svoj potenciál práve pod vplyvom príslušných faktorov, čo je určite na škodu. Zvlášť, keď si uvedomíme, za akú cenu si pri niektorých druhov zeleniny, ovocia či niektorých vyhlasovaných superpotravín priplácame. Lipozomálne doplnky výživy nás môžu mnoho týchto problémov veľmi efektívne zbaviť. 

Každá bunka je obalená tzv. cytoplazmatickou membránou. Ide o biologickú membránu, ktorá sa skladá z dvojvrstvy fosfolipidov, cholesterolu, bielkovín a oligosacharidových reťazcov, ktoré sú vzájomne prepojené. Cytoplazmatická membrána je jednou z najdôležitejších častí bunky, pretože disponuje celou škálou dôležitých funkcií - ohraničuje a vymedzuje bunku, zaisťuje selektívnu priepustnosť látok, reguluje bunkové prostredie, rozpoznáva ostatné bunky pomocou signalizačných mechanizmov a umožňuje priľnavosť bunky k iným bunkám, tkanivám či orgánom.

V šesťdesiatych rokoch vedci prišli na to, že cytoplazmatická membrána obsahuje aj tzv. lipozómy - fosfolipidové “bublinky”, do ktorých sa vzhľadom k ich veľkosť, biokompatibilite a vlastnostiam vkladajú veľké nádeje ako do systému budúcnosti pre doručovanie liekov do organizmu. Lipozómy po prvýkrát opísal britský hematológ Alec D. Bangham v roku 1961 v Babrahamovom inštitúte v Cambridge, keď spoločne s R.W. Hornom testovali nový elektrónový mikroskop. Na ich základe dokázali nielen podrobne charakterizovať štruktúry cytoplazmatickej membrány, ale položiť základy pre ďalší výskum, ktorý sa už vyše polstoročie usiluje o ich praktické uplatnenie v medicíne. 

Najdôležitejšia vlastnosť lipozómov vyplýva priamo z ich veľkosti a štruktúry - vonkajšia fosfolipidová časť ohraničuje vnútorné vodné prostredie pri rozmere menšom ako 150 nanometrov. Vďaka tejto kombinácii môžu lipozómy prepravovať rôzne druhy látok bez ohľadu na to, či sú rozpustné vo vode, alebo nie. Aby toho nebolo málo, lipozómy dokážu transportovať oba druhy látok súčasne - jednu na svojom povrchu, druhú vo vnútri. Po tom, ako dosiahnu svoj cieľ, degradujú svoje membrány (ale nie obsah), a tak uvoľnia prenášané látky na miesto svojho určenia. Takto môžu cez membrány preniknúť do buniek aj látky, ktoré by za normálnych okolností skrz bunkovú membránu neprešli (napríklad už spomínané lieky), prípadne by prešli v menšom množstve (vitamíny, minerály a pod.). Samozrejme, farmaceutický priemysel nie je jediný, ktorý konkrétnym spôsobom ťaží z ich pozitívnych vlastností. Lipozómy sú dôležité pri prenose DNA a v nej obsiahnutej genetickej informácii do bunky, kontrastných látok v rádiológii, preprave farbív do textílií, pesticídov do rastlín, kozmetických prípravkov do kože a konečne doplnkov výživy do potravy.      

Sme preto veľmi radi, že ako jedni z mála na Slovensku ponúkame v našom sortimente aj liposomals. Chceme, aby ste z našich oceňovaných produktov mohli čerpať čo najviac a aby ste za rozumné peniaze dostali prvotriedne doplnky. Ich umiestnením do lipozomálnej štruktúry dosiahneme, že komplikovaná štruktúra a funkcionalita tráviaceho systému nebude vo využití prijatých vitamínov či minerálov žiadnu významnú rolu. Prirodzene, lipozómy nám neslúžia len na to, aby sme obsiahnuté látky chránili pred predčasnou degradáciou, ale tiež na to, aby sme ich dopravili na konkrétne miesto určenia, k špecifickým tkanivám, prípadne do vybranej oblasti tela. Bez preháňania, výroba liposomals je kombináciou medzi umením a vedou. Použité technológie a procesy sú zložité a zahŕňajú veľké množstvo krokov, aby sme dosiahli požadovanú stabilitu, potenciu, kompatibilitu a konzistenciu.  

Liposomals sú na rozdiel od bežne konzumovaných doplnkov výživy v tele metabolizované odlišným spôsobom. Tradičné doplnky sa po prechode tráviacim traktom metabolizujú v pečeni a následne do krvného obehu, odkiaľ sú transportované k jednotlivým orgánom. Liposomals sa vstrebávajú už v ústach, a tiež lymfatickým systémom v žalúdku. Tým obchádzajú pečeň, nerozpadajú sa a sú dostupné v oveľa väčších množstvách (päť až desaťnásobne). Tak čo, presvedčili sme vás?  

 

 

 

 

ZDROJE

  1. Ahn H, Park JH. Liposomal delivery systems for intestinal lymphatic drug transport. Biomater Res. 2016;20:36.
  2. Daeihamed M, Dadashzadeh S, Haeri A, Akhlaghi MF. Potential of Liposomes for Enhancement of Oral Drug Absorption. Curr Drug Deliv. 2017;14(2):289-303.
  3. Cai S, Yang Q, Bagby TR, Forrest ML. Lymphatic drug delivery using engineered liposomes and solid lipid nanoparticles. Adv Drug Deliv Rev. 2011;63(10-11):901-908.
  4. Suntres ZE. Liposomal Antioxidants for Protection against Oxidant-Induced Damage. J Toxicol. 2011;2011:152474.
  5. Rein MJ, Renouf M, Cruz-Hernandez C, Actis-Goretta L, Thakkar SK, da Silva Pinto M. Bioavailability of bioactive food compounds: a challenging journey to bioefficacy. Br J Clin Pharmacol. 2013;75(3):588-602.
  6. Bangham AD, Standish MM, Watkins JC. Diffusion of univalent ions across the lamellae of swollen phospholipids. J Mol Biol. 1965;13(1):238-252.
  7. Allen TM, Cullis PR. Liposomal drug delivery systems: from concept to clinical applications. Adv Drug Deliv Rev. 2013;65(1):36-48.
  8. Zeevalk GD, Bernard LP, Guilford FT. Liposomal-glutathione provides maintenance of intracellular glutathione and neuroprotection in mesencephalic neuronal cells. Neurochem Res. 2010;35(10):1575-1587.
  9. Yang KY, Hwang du H, Yousaf AM, et al. Silymarin-loaded solid nanoparticles provide excellent hepatic protection: physicochemical characterization and in vivo evaluation. Int J Nanomedicine. 2013;8:3333-3343.
  10. Davis JL, Paris HL, Beals JW, et al. Liposomal-encapsulated Ascorbic Acid: Influence on Vitamin C Bioavailability and Capacity to Protect Against Ischemia-Reperfusion Injury. Nutr Metab Insights. 2016;9:25-30.
  11. Shade CW. Liposomes as Advanced Delivery Systems for Nutraceuticals. Integr Med (Encinitas). 2016;15(1):33-36.
  12. Akbarzadeh A, Rezaei-Sadabady R, Davaran S, et al. Liposome: classification, preparation, and applications. Nanoscale Res Lett. 2013;8(1):102.
  13. Danaei M, Dehghankhold M, Ataei S, et al. Impact of Particle Size and Polydispersity Index on the Clinical Applications of Lipidic Nanocarrier Systems. Pharmaceutics. 2018;10(2):57.

 

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…