Metóda Wima Hofa

Metóda Wima Hofa

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou vo svete sa čoraz viac kladie dôraz na tému imunity a spôsobov, ako si ju môžeme posilniť. Samozrejmosťou je propagácia zdravého životného štýlu, ktorý s ňou svojím spôsobom veľmi úzko súvisí. A tak sa stalo, že kým v prvej vlne bolo trendom číslo jeden kváskovanie, dnes je novým kváskovaním otužovanie. V našej krátkej sérií troch článkov si postupne rozoberieme všetko podstatné, čo so sebou otužovanie prináša. V tretej a záverečnej časti série sa budeme podrobnejšie venovať metóde dýchania podľa Wima Hofa.

Metóda Wima Hofa pozostáva z troch rovnocenných pilierov: dychu, chladu a nastavenia mysle. Hoci všetko tieto komponenty dokážu fungovať aj nezávisle od seba, prínosy Hofovej metódy vyplývajú práve z praktikovania všetkých troch komponentov súčasne. Výhodou je, že piliere sú vzájomne rovnocenné a nie je nutné ich praktizovať bezprostredne za sebou, dokonca ani nie v ten istý deň. Navyše, po naučení sa správnej techniky a dodržiavaní jednotlivých bezpečnostných zásad sa dajú vykonávať aj doma, bez dozoru či špeciálnych pomôcok. Postačí iba studená voda, vzduch a čisté, pokojné miesto. 

DYCH

Hof svoje dychové cvičenie popisuje ako kontrolovanú hyperventiláciu, ktorá po ukončená vedie k pomalšiemu a pokojnejšiemu dychu. Výsledkom je uvoľňovanie stresových hormónov, najmä adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu, ktorých hladiny v krvi klesajú nižšie ako boli pred cvičením. Svojím spôsobom ide o formu meditácie, pri ktorej sa človek aspoň na okamih zastaví, upokojí telo aj myseľ. 

 

CHLAD

Už v priebehu dvoch minút strávených v ľadovej vode dochádza k rozvoju viacerých fyziologických procesov. Za všetky spomeňme aspoň zvýšenú tvorbu endorfínov, ktoré, ako iste viete, sú zodpovedné za dobrú náladu a navodenie pocitu eufórie, ďalej potlačenie produkcie zápalových proteínov, povzbudenie činnosti jednotlivých orgánových systémov, a pod. Už dve minúty strávených v takomto prostredí postačuje na to, aby z neho využilo všetky potenciálne benefity. Na druhej strane, adaptácia voči chladu si vyžaduje dostatok času a systematickej prípravy. Ak niekto chce v chlade stráviť viac času, je nutné zvyšovať dávky postupne. Každý človek je iný - niekomu vyhovuje chlad každý deň, niekomu len niekoľkokrát týždenne či menej. Toto je ideálna príležitosť k tomu, ako môžete viac spoznať potreby svojho tela a rešpektovať, čo si vyžaduje - kedy potrebuje zaťažiť a kedy, naopak, ubrať. 

 

MYSEĽ

Práca s mysľou je najviac prehliadanou a zanedbávanou zložkou metódy Wima Hofa, čo je zaujímavé v kontexte tvrdení jej priaznivcov, ktorí správne nastavenie mysle považujú za absolútne kľúčové, ak hovoríme o jej úspešnom praktizovaní. Problémom je zrejme skutočnosť, že myseľ je abstraktným pojmom - nie je ju možné vidieť, počuť či sa jej dotknúť. Nehovoriac o tom, že si práca s mysľou vyžaduje obrovské množstvo práce. Opýtajte sa však Ľadového muža, čomu vďačí za všetky svoje rekordy a odpovie vám, že práve jej. 

 

PRÍNOSY

  • lepšia koncentrácia
  • vyššia vitalita a viac energie
  • podpora činnosti imunitného a kardiovaskulárneho systému
  • kvalitnejší spánok
  • vyššia tolerancia chladu (aj tepla)
  • lepšie mentálne zdravie
  • zrýchlenie metabolizmu
  • rýchlejšia a intenzívna regenerácia
  • menej stresu
  • zlepšenie športového výkonu

 

 

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…