Mýty a fakty o zelenom jačmeni: Naozaj pomáha detoxikovať?

Mýty a fakty o zelenom jačmeni: Naozaj pomáha detoxikovať?

Zelený jačmeň je multifunkčná superpotravina, ktorá je bohatá na množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré sa spájajú predovšetkým s pozitívnym vplyvom na tráviaci systém človeka. Na rozdiel od svojho rozšíreného kolegu je prirodzene bezlepkový, tým pádom vhodný pre všetky kategórie obyvateľstva. Podľa niektorých vedcov ide o najlepšiu funkčnú potravinu vôbec. Na čo je zelený jačmeň dobrý? V akých formách je dostupný a aké všestranné využitie ponúka? 

 

Klasický jačmeň určite pozná každý z nás - typická trojica najpoužívanejších produktov z jačmeňa sú polievkové krúpy, melta (náhrada kávy) a pivovarnícky slad (pražený naklíčený jačmeň, ktorý podľa teploty praženia získava buď svetlý, alebo tmavý odtieň, ktorý následne predáva celému pivu, vrátane špecifickej chuti). Vo svojej zrelej podobe je dôležitou súčasťou potravy nielen u ľudí, ale aj u niektorých zvierat - králikov, oviec či koní. Mladý zelený jačmeň predstavuje malé zelené lístky jačmeňa, ktoré sú strihané po 10 dňoch od vyklíčenia a disponujú najlepšími nutričnými hodnotami, ktoré ho zaraďujú medzi takú skupinu potravín, akými sú chlorella či spirulina.1 Čo všetko v ňom nájdeme?

 

  • VITAMÍNY - A, B-komplex, C a E2
  • MINERÁLY - vápnik, meď, železo, horčík, draslík, fosfor, zinok a mangán
  • AMINOKYSELINY - celkovo 18, vrátane všetkých esenciálnych
  • SUPEROXIDDISMUTÁZU - telu vlastný enzým a prirodzený antioxidant
  • KATALÁZU - enzým typický pre všetky živé organizmy, ktorý katalyzuje rozklad peroxidu vodíka na kyslík a vodu
  • CHLOROFYL - rastlinný pigment zelenej farby, ktorý u ľudí priaznivo vplýva na krvotvorbu

 

Akými účinkami zelený jačmeň disponuje?

 

  • SILNÝ ANTIOXIDANT - prítomnosť enzýmov superoxiddismutázy a katalázy robí zo zeleného jačmeňa rastlinu s výnimočnými antioxidačnými účinkami. 
  • ŽIVOTABUDIČ - vitamíny skupiny B majú veľký vplyv na výdrž organizmu pri náročnej fyzickej aktivite:
    • VITAMÍN B1 (TIAMÍN): je koenzýmom enzýmov zo skupiny tzv. dekarboxyláz, ktoré sú dôležité pre metabolizmus glukózy, a tým energetické zásobenie nervových a svalových buniek
    • VITAMÍN B2 (RIBOFLAVÍN): je súčasťou koenzýmov flavínadenínnukleotidu (FAD) a flavínmononukleotidu (FMN), ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v oxidačnom metabolizme buniek
    • VITAMÍN B5 (KYSELINA PANTOTÉNOVÁ): je súčasťou koenzýmu A, dôležitého pre energetický metabolizmus buniek
    • VITAMÍN B6 (PYRIDOXÍN): zahŕňa skupinu niekoľkých zlúčenín - pyrodixínu, pyridoxínamínu, pyridoxalu a ich fosfátov. Je koenzýmom viac ako 50 enzýmových reakcií, vplýva na správne fungovanie nervového systému, imunity a syntézu červeného krvného farbiva - hemoglobínu. 
    • VITAMÍN B9 (KYSELINA LISTOVÁ): je spoločne s vitamínom B12 nevyhnutná pre tvorbu nukleových kyselín, a tým aj pre syntézu DNA, zúčastňuje sa na všetkých procesoch bunkového delenia
    • VITAMÍN B12 (KOBALAMÍN): je spoločný názov pre niekoľko zlúčenín, ktoré majú v centre svojej štruktúry kobalt. Kobalamín zohráva úlohu v mnohých biologických funkciách - krvotvorbe, vývoji centrálnej nervovej sústavy v detskom veku, tvorbe nukleových kyselín, anabolických procesoch
  • BOOSTER PRIRODZENEJ IMUNITY - vitamíny B-komplexu, vitamín C, zinok, spolu s ostatnými vitamínmi a minerálmi posilňuje činnosť imunitného systému, a tým zvyšuje odolnosť organizmu voči nežiaducim vplyvom


Mladý zelený jačmeň môžete užívať vo forme sušeného práškutabliet či džúsu. Odporúčaná denná dávka je 1 čajová lyžička prášku 2 až 3-krát denne, deťom do 40 kilogramov stačí polovica dávky. Starší, prípadne tiež chorí ľudia môžu dávku zvýšiť až na 6 čajových lyžičiek 2 až 3-krát denne. Najlepšie sa vstrebáva nalačno, ideálne ráno po prebudení. Aby sa jeho benefity stihli prejaviť, odporúčame jeho užívanie aspoň po dobu 2 až 3 mesiacov. 

 

ZDROJE

  1. Zeng Y, Pu X, Yang J, et al. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings. Oxid Med Cell Longev. 2018;2018:3232080.
  2. Chambial S, Dwivedi S, Shukla KK, John PJ, Sharma P. Vitamin C in disease prevention and cure: an overview. Indian J Clin Biochem. 2013;28(4):314-328.
  3. Pham-Huy LA, He H, Pham-Huy C. Free radicals, antioxidants in disease and health. Int J Biomed Sci. 2008;4(2):89-96.
  4. Takano A, Kamiya T, Tomozawa H, et al. Insoluble fiber in young barley leaf suppresses the increment of postprandial blood glucose level by increasing the digesta viscosity. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:137871.
  5. Yu YM, Chang WC, Chang CT, Hsieh CL, Tsai CE. Effects of young barley leaf extract and antioxidative vitamins on LDL oxidation and free radical scavenging activities in type 2 diabetes. Diabetes Metab. 2002;28(2):107-114.
  6. Lattimer JM, Haub MD. Effects of dietary fiber and its components on metabolic health. Nutrients. 2010;2(12):1266-1289.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…