Najväčšie mýty o jablčnom octe: naozaj pomáha schudnúť?

Najväčšie mýty o jablčnom octe: naozaj pomáha schudnúť?

Internet pripisuje jablčnému octu priam kultový status zázračného bojovníka proti všetkým zdravotných neduhom a zároveň ho korunuje za kráľa medzi pomocníkmi v kuchyni. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo z toho je skutočne pravda? V tomto článku sa budeme venovať najväčším mýtom, ktoré sú s jablčným octom spojené a vyvrátime ich.

Prvé písomné zmienky o octe siahajú ešte do obdobia Babylonskej ríše (cca 5000 rokov pred n.l.), kde jej obyvatelia využívali ovocie na výrobu octu, ktoré konzervačné vlastnosti dokázali už vtedy náležite oceniť.1 Nezaostávali ani starovekí Egypťania, ktorí okrem kuchyne vedeli, že ocot má priaznivý vplyv aj na ich zdravie a zovňajšok. Bolo preto len otázkou času, kedy ho začnú používať aj ako prírodný liek na rôzne zdravotné problémy, dezinfekciu či ako prostriedok na rýchlejšie hojenie rán. Jeho popularita preto rástla raketovým tempom. 

Jablčný ocot vzniká fermentáciou (kvasením) cukru z jabĺk. Počas tohto procesu dochádza k vzniku kyseliny octovej, hlavnej účinnej látky v octe, ktorá mu dodáva typickú silnú kyslú vôňu a chuť. Z hľadiska výživy je výborná zložka redukčnej diéty, nakoľko jeho energetická hodnota je iba niečo vyše 20 kalórií. Z hľadiska mikronutrientov je bohatý na horčík, vápnik, pektíny, kyselinu maleinovú, aminokyseliny a antioxidanty.2 Samozrejme, jablčný ocot nie je prostriedkom na doplnenie potrebných vitamínov a minerálov, jeho primárna úloha spočíva v dochucovaní pripravovaných pokrmov. A aké sú teda najväčšie mýty s ním spájané?

MÝTUS 1: NEMÁ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Už naši predkovia vedeli, že všetkého veľa škodí, a to platí aj v prípade jablčného octu. To, že má niečo pozitívny účinok na ľudské zdravie, neznamená, že sa výhybka nemôže prehodiť na negatívnu stranu. Platí to najmä v tom prípade, ak sa dostatočne nerozpustí vo vode. Pretože sa jedná o kyslú substanciu, dostatočne nerozpustený ocot môže poškodiť zubnú sklovinu, hltan či pažerák. Pokiaľ sa užíva často a vo vysokých dávkach, môže viesť k zníženým hladinám draslíka v organizme.3 

MÝTUS 2: OCOT JE KYSLÝ, PRETO SA NESMIE POUŽÍVAŤ NA KOŽU

Prvotný inštinkt nám môže napovedať, že kyslosť a typická aróma jablčného octu by našej pokožke veľmi neprospeli. Avšak, opak je pravdou. Dostatočne rozpustený ocot je skvelým prostriedkom na tvár, ktorý si, okrem iného, poradí aj s akné či niektorými jazvami. Svoje by o tom vedeli povedať mnohé hviezdy Hollywoodu, napríklad Miranda Kerr, Megan Fox či Katy Perry.4 Na druhej strane, určite by nemal tvoriť základ vašej dennej kozmetickej rutiny, ale ako príležitostný prostriedok a ozvláštnenie celej starostlivosti o vašu pokožku je určite vítaným pomocníkom. 

MÝTUS 3: DISPONUJE OTRASNOU CHUŤOU

Diplomaticky povedané, poznáme množstvo vecí, ktoré chutia lepšie ako jablčný ocot. Horká až kyslá chuť, silný zápach - to nie je práve kombinácia, ktorá by lákala k podobnej forme konzumácie, nezávisle od toho, koľko zdravotných benefitov poskytuje. Nehovoriac o tom, že to môže napáchať značné škody.5 Našťastie, existuje mnoho spôsobov, ako do tela dostať ocot bez toho, aby ste pri tom museli trpieť. Najpopulárnejšími spôsobmi sú kapsuly, šalátový dresing, kombinácia s medom alebo prísada do čaju či smoothie.  

MÝTUS 4: JABLČNÝ OCOT = JABLKO

Hoci vo svojom názve obsahuje “jablko”, rozhodne o tomto druhu octu nemôžeme povedať, že by obsahoval rovnaké množstvo živín ako obľúbené ovocie. Iste, nikto nespochybňuje to, že sa vyrába z čerstvých jabĺk, no jeho spracovaním dochádza k ochudobňovaniu o množstvo užitočných látok, predovšetkým o vlákninu a o vitamín C. 

MÝTUS 5: OBSAHUJE ALKOHOL

Nie, nebojte sa, konzumáciou jablčného octu sa ešte nikto nikdy neopil. Napriek tomu, že procesom fermentácie dochádza k vzniku alkoholu, väčšina z neho sa mení na kyselinu octovú. Výsledkom je, že ak nejaký alkohol v octe zostane, ide o tak zanedbateľné množstvo, ktoré ani nestojí za reč.6 

ODPOVEĎ NA OTÁZKU Z NADPISU

To najdôležitejšie na záver - pomáha jablčný ocot naozaj schudnúť? Výsledky jednej z randomizovaných klinických štúdií naznačujú, že áno.7 Účastníci štúdie dvakrát denne konzumovali po 15 ml jablčného octu, a to na obed a na večeru (spolu 2 polievkové lyžice). Zároveň konzumovali o 25O kalórií menej ako bol ich bežný denný kalorický príjem. Výskumníci zistili, že skupina konzumujúca ocot schudla výraznejšie v porovnaní s kontrolnou skupinou, a to až o 4 kilogramy v priebehu 12 týždňov. Skupina, ktorá ocot nekonzumovala schudla približne dvakrát menej. Zároveň v prvej skupine zaznamenali aj nižšie hladiny krvného cholesterolu. Predpokladá sa, že tieto výsledky sú spôsobené tým, že pravidelná konzumácia jablčného octu potláča chuť do jedla. Tak čo, presvedčili sme vás?

 

 

ZDROJE

  1. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/vinegar/
  2. https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/apple-cider-vinegar-nutrition-facts-health-benefits-risks-more/
  3. https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-side-effects
  4. https://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/health-and-fitness/20210307108375/katy-perry-health-hack-apple-cider-vinegar-drink/
  5. https://www.readersdigest.com.au/healthsmart/tips/drinking-apple-cider-vinegar-can-have-amazing-benefits-not-if-you-drink-it
  6. https://www.amazon.com/dp/1454928972?tag=readerwp-20
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464618300483
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…