Nie je váha ako váha
Pre mnohých ľudí je hodnota telesnej hmotnosti dogmou, na základe ktorej určujú, či sú chudí, alebo tuční, pekní alebo škaredí. Nehovoriac o akejsi prvej forme spätnej väzby po pravidelnom dochádzaní do fitka - nabral som či schudol? Väčšina si však neuvedomuje, koľko premenných sa za úrovňou telesnej hmotnosti skrýva a že bežne používané váhy poskytujú orientačné, a nie úplne presné informácie. V tomto článku sa preto tejto problematike budeme zaoberať o niečo podrobnejšie a vysvetlíme si, aké úskalia skrýva a ako by sme k osobnému váženiu sa mali pristupovať.
Prvým a najzávažnejším problémom býva to, že ľudia si výkyvy v telesnej hmotnosti dávajú do súvislosti výhradne s množstvom telesného tuku. No ľudské telo tvorí oveľa väčšie množstvo štruktúr či zlúčenín - voda, svaly, kosti, orgány a podobne. A ak sa navyše pravidelne venujete cvičeniu, resp. akejkoľvek fyzickej aktivite, sú tieto zmeny absolútne pochopiteľné. Dôležité ale je pochopiť ich a naložiť s nimi k všeobecnému prospechu. Na jednej strane - je zlé, ak priberieme na váhe na úkor svalov? A na strane druhej - čo ak ste schudli z dôvodu úbytku svalovej hmoty? A tu sa dostávame ku kľúčovému faktu, ktorý by mal tvoriť základnú premisu tohto článku - nie je váha ako váha, dvaja ľudia rovnakého pohlavia a výšky môžu vyzerať aj ako vysekaný cvičenec, aj ako zaguľatený tvor, aj ako vychudnutý jedinec.
Zvážili ste sa a zistili ste, že ste za týždeň pribrali / schudli dve kilá? Nemusí to nutne znamenať, že ste zišli zo svojej cesty. Spomeňte si, čo ste predchádzajúci deň konzumovali. Neboli to náhodou strukoviny? Nemáte pocit, že ste posledných pár hodín zanechávali za sebou charakteristickú pachovú stopu? Prípadne, pochutili ste si na dobrom prívarku? A vôbec, nebola vaša posledná večera tým najobjemnejším chodom dňa? Podobných otázok by ste si mohli klásť niekoľko, pričom všetky by mali spoločné (a je potrebné povedať úplne logické) vyústenie - aktuálna telesná hmotnosť veľmi závisí aj od náplne čriev. Navyše, priemerne veľký exkrement váži od 100 do 500 gramov. Logicky, platí to aj opačne - ak vám nejaké jedlo “nesadlo” a vašou poslednou aktivitou bolo vysedávanie na toalete v kŕčoch, prechodný pokles hmotnosti spôsobený prakticky totálnym vyprázdnením sa, ešte nič neznamená.
Zo sacharidov sa priberá, sacharidy sa menia na tuk. Vďaka poctivej práci mnohých fundovaných odborníkov sa, našťastie, zmenšuje počet ľudí, ktorí tomuto bludu sú ešte stále ochotní veriť, no naďalej je ich ešte stále dosť na to, aby sme mu venovali náležitú pozornosť. Už na základnej škole nás učia o tom, že zásobnou formou sacharidov je glykogén, ktorý sa ukladá do svalov a do pečene. A to sa môže prejaviť aj na váhe. Nehovoriac o tom, že každý gram uložených sacharidov so sebou stiahne aj 3 gramy vody. Preto, denný výkyv hmotnosti aj o 2 kilogramy nie je ničím výnimočným, nepochopiteľným, a už vôbec nie dôvodom, pre ktorý by sme mali skákať z okna a vzdávať sa pri dosahovaní svojich cieľov. Netreba zabúdať ani na to, že výsledné číslo môže byť aj nižšie - vtedy, keď po náročnej aktivite dôjde k jeho vyčerpaniu. Vo výsledku totiž základnú rovnicu, ktorú opakujeme vo väčšine našich článkov, a neoklamete - priberá sa vtedy, ak energetický príjem prevažuje výdaj (a chudne sa vtedy, ak je tomu naopak). A vôbec nezáleží na tom, či nadbytočný príjem kalórií tvoria bielkoviny, sacharidy alebo tuky.
Nedá mi nespomenúť aj fenomén diét, ktorý z vyvolených stvoril milionárov, no väčšine spôsobil v lepšom prípade sklamanie, v tom horšom škody na zdraví. Svojím pacientom (autor článku je lekár) s obľubou hovorím, že najlepšou dietou je vyhýbať sa jej. Samozrejme, nič tak nepoteší frustrovaného jedinca, ako keď po týždni konzumácie výhradne minimálneho spektra potravín, jedného jedla denne či extrémne častého športovania klesne hmotnosť po niekoľkých dňoch či týždňoch aj o niekoľko kilogramov. Tu sa zastavte a prečítajte si článok opäť od začiatku. Pretože všetko to, o čom vyššie píšeme, sa podieľa na komerčnom úspechu každej diéty. Znížený kalorický príjem na úkor výdaja (kalorický deficit), strata zadržiavanej vody, postupné vyprázdnenie sa tráviaceho traktu, ale aj (a to sa “nepochopiteľne” pri propagácii tohto typu stravovania nespomína) strata svalovej hmoty. Ozaj, videli ste už niekto dlhoročného svalnatého anorektika (bulimika)? Samozrejme, porovnávať niekoho, kto na niekoľko dní či týždňov prepadne nezmyselnej diéte s pacientom trpiacim veľmi vážnou psychickou poruchou, nie je úplne správne, ale snažíme sa poukázať na to, kam až môže hon za vysnenou postavou dospieť. V tom lepšom (horšom) prípade na nemocničné lôžko, v tom krajnom na katafalk.
So zvýšením (zriedkavo aj so stratou) váhy u mnohých dochádza k postupnej strate akejkoľvek motivácie, porušovaniu až úplnému zrúteniu aj tých posledných správnych stravovacích a pohybových návykov, nehovoriac o nenaplnených prehnaných očakávaniach. Ľudia chcú všetkého veľa, rýchlo a hneď, no neuvedomujú si, že každá minca má dve strany. Niekedy je možno najlepšie nesledovať váhu, ale svoje telo ako také - to, ako sa cítime, to, ako vyzeráme v zrkadle, či sme zdraví po fyzickej a psychickej stránke. Pretože, viac-menej zdravý jedinec s miernou nadváhou si užije život viac ako vychrtlina, ktorú honba za skvelou postavou dostala tak akurát do lekárskych ordinácií. Slovo na záver? Žite zdravo, jedzte pestro, pravidelne športujte, starajte sa o svoje telo a myseľ. Zvlášť v tejto dobe to nie sú žiadne motivačné žvásty, ale produkt zdravého sedliackeho rozumu. Pátrajte po informáciách, po faktoch, ale buďte kritickí a najmä premýšľajte. A ak vám na ceste za zdravým životom pomôžu tieto články a naše produkty, budeme veľmi radi.