Obľúbené kešu orechy: všetko, čo by ste o nich mali vedieť

Obľúbené kešu orechy: všetko, čo by ste o nich mali vedieť

Kešu sú populárne pre svoju výživovú hodnotu a všestrannosť použitia v kuchyni. Ich mierne sladká chuť, chrumkavosť a maslová štruktúra sa dobre kombinuje s inými prísadami - sladkými aj slanými, a v našom regióne sú pomerne veľmi dobre dostupné. V tomto článku sa budeme venovať ich pôvodu, benefitom, spôsobu prípravy, a taktiež tomu, prečo je lepšie vyhnúť sa kešu zo supermarketu a radšej ich nakupovať v obchodoch so zdravou výživou či v eshopoch. Poďme na to.

Z botanického hľadiska nie sú kešu orechy skutočnými orechmi, ako si mnoho ľudí myslí, ale jedná sa o semená plodov (nažiek) tropického, vždyzeleného stromu obličkovníka západného pochádzajúceho pôvodne zo západnej časti Brazílie, ktorý svoje pomenovanie získal práve vďaka tomu, že kešu majú tvar podobný tomuto orgánu. Zaujímavosťou je, že najväčší obličkovník sa nachádza v brazílskom meste Natal, ktoré vetvy sa rozprestierajú na ploche až 8500 metrov štvorcových, čím si vyslúžil zápis do Guinessovej knihy rekordu ako najväčší strom svojho druhu na svete. 

Z nutričného hľadiska sú kešu veľmi zaujímavé, obsahujú:

  • 18% bielkovín

  • 30% sacharidov

  • 44% tukov

  • 3% vlákniny

  • vitamíny (B-komplex, C a K) a minerály (vápnik, horčík, fosfor, meď)

Pri konzumácii kešu si musíme dávať pozor a poriadne si ich prehliadnuť, pretože sú náchylnejšie k oxidácii a veľmi často sa tak stávajú domovom pre mnohých nežiaducich parazitov. Avšak, netreba sa báť - správnym skladovaním a kúpou kvalitných orechov sa tomu dá pomerne jednoducho vyhnúť. Špecifikom kešu je skutočnosť, že u žiadneho predajcu na ne nenarazíte v absolútnej raw kvalite - pre zaistenie zdravotnej bezpečnosti je nevyhnutná tepelná úprava. Najväčšími dodávateľmi kešu sú India (svetlé druhy), Vietnam (sladšie a maslovejšie druhy) a Pobrežie Slonoviny (nevýhodou je vo všeobecnosti horšia kvalita). U nás nájdete prevažne vietnamské kešu. Zvláštnosťou je, že aj keď sú kešu jedlé, obal ich semena je jedovatý, a to dôsledkom látky s názvom urushiol. Ten sa nachádza, napríklad, aj v brečtane. Pri kontakte s ním môže dôjsť k vzniku alergickej reakcie, v ojedinelých prípadoch môže byť až toxický.  

Orechy a semená sú všeobecne bohaté na kalórie aj tuky. Nečudo, že tým, ktorí chcú schudnúť, sa neodporúča ich konzumácia. No väčšina tých, ktorí sa k tomuto kroku uchyľujú, si neuvedomujú, že prírastok na hmotnosti nie je spôsobený tým, či niekto konzumuje orechy, alebo nie, ale tým, či v niekoho životospráve prevláda kalorický príjem alebo výdaj. Navyše, prebiehajúce výskumy postupne naznačujú, že diéta bohatá na orechy je spojená s väčším hmotnostným úbytkom a celkovo nižšou telesnou hmotnosťou v porovnaní s diétami bez orechov. Dá sa predpokladať, že to súvisí s pocitom zasýtenia, ktorý vám orechy poskytnú, a to aj pri zdanlivo ich malej porcii. Okrem toho je strava bohatá na orechy, vrátane kešu, spojená so zníženým rizikom kardiovaskulárnych príhod. 

Kešu orechy majú nízky obsah cukru a sú bohaté na vlákninu, čo sú dva faktory, ktoré vo vzájomnej súčinnosti pomáhajú znižovať hladinu krvného cukru a pôsobia tak ako účinná prevencia pred rozvojom diabetu 2. typu. Pôsobia aj ako skvelý antioxidant, ktoré chránia organizmus pred každodenným pôsobením voľných radikálov, čím nás udržiavajú zdravých a fit. Kešu orechy navyše obsahujú aj značné množstvo medi, ktorá je nevyhnutná pre produkciu energie, zdravý vývoj mozgu a silný imunitný systém. Sú tiež skvelým zdrojom horčíka a mangánu dôležitých pre zdravie kostí.  

Existuje niekoľko rôznych druhov kešu, ktorých kvalita a veľkosť je označovaná písmenami a číslami. A to býva najmä v supermarketoch kameň úrazu, pretože sa v nich tieto údaje väčšinou nedočítate, a tak kupujete prakticky mačku vo vreci. Nemáte istotu, či to, za čo ste zaplatili, je zodpovedajúcej kvality, sfarbenia a chuti. Kým písmeno označuje akosť (kvalitu), číslo veľkosť, pričom platí, že čím nižšie číslo, tým väčšie jadra orechov: WWW (White Wholes) - celé jadrá bielej farby, minimálna povrchová chyba, skvelá maslová konzistencia; SW (Scorched Wholes) - chrumkavejšie, mierne nahnedlé. Na našom trhu najčastejšie nájdeme:

  • W180 - kráľovské kešu s najväčšími jadrami, radia sa medzi vskutku luxusný artikel

  • WW320 - najpopulárnejší a najdostupnejší druh na trhu

  • W450 - najmenší a najlacnejší druh s typicky bielym jadrom

Kešu orechy pripravené na skorú konzumáciu je nutné skladovať na chladnom a tmavom mieste bez dostupnosti slnečného žiarenia, ideálne pri teplote 15 až 20 stupňov Celzia a v uzatvárateľnej vzduchotesnej sklenenej nádobe. Pokiaľ ich dáte do chladničky, vydržia vám v nej mesiace, ale môžete ich dať aj do mrazničky, kde vám takto uchované vydržia až rok. Pokiaľ ich budete rozmrazovať, robte to pomaly, aby ste zachovali chrumkavosť, chuť a vôňu. Pre skladovanie sú vhodné skôr nesolené a nepražené druhy. 

Kešu je možné konzumovať ako chutný snack, ako prísady do obľúbených pokrmov (posýpka kaše, lievancov či jogurtu), vrátane smoothies či dokonca pečiva (vyskúšajte toasty na americký spôsob s marmeládou a arašidovým maslom, do ktorých pridáte pár kúskov kešu). Kešu je obľúbenou potravinou aj pre vegánov, pretože sa z nich dá pripraviť rastlinná alternatíva kyslej smotany či syra - stačí ich len namočiť a následne rozmixovať s trochou jablčného octu či citrónovej šťavy. V neposlednom rade sa z nich vyrába lahodné kešu maslo, ktoré vás prekvapí svojou chuťou a konzistenciou. 

ZDROJE

  1. Morvaridzadeh M, Sepidarkish M, Farsi F, et al. Effect of Cashew Nut on Lipid Profile: A Systematic Review and Meta-Analysis. Auswirkungen von Cashewnüssen auf das Lipidprofil: Eine systematische Übersicht und Metaanalyse. Complement Med Res. 2020;27(5):348-356.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…