Počuli ste o černuške? Spoznajte jednu z najliečivejších rastlín

Počuli ste o černuške? Spoznajte jednu z najliečivejších rastlín

Černuška siata, známa aj ako egyptský čierny kmín alebo čierna rasca, je jednoročná rastlina s podlhovastými a sploštenými semenami lievikovitého tvaru. Je známa už niekoľko storočí, využíva ako podporný prostriedok pri liečbe rôznych ochorení, predovšetkým pečene. Prečo by nemala chýbať vo vašom jedálničku? V tomto článku sa dozviete o všetkých jej benefitoch. Možno vás práve my presvedčíme k jej kúpe.   

Černuška siata obsahuje množstvo účinných látok, predovšetkým bielkovín, saponínov, alkaloidov a olejov. Z posledných menovaným hovoríme predovšetkým o nenasýtených mastných kyselinách, predovšetkým o kyseline linolovej, linolénovej, palmitovej či stearovej. TIeto oleje tvoria 32 až 40% celkového zloženia semien. Okrem toho obsahuje aj vitamíny (najmä B-komplexu), minerály (vápnik, železo, zinok, fosfor), rôzne antioxidanty a vybrané esenciálne aminokyseliny. 

V tradičnej medicíne sa černuška užíva už stáročia ako prírodný liek na najrôznejšie ochorenia kože a tráviaceho traktu, ďalej pri astme, horúčke, bolesti hlavy či kašli. O jej význame svedčí aj to, že semenuá černušky sa našli aj v Tutanchámonovej hrobke. Liečivý olej z jej semien používala aj samotná kráľovná Kleopatra. Viacero výskumov tiež ukázalo, že černuška sa prejavuje ako sľubná alternatívna a najmä prírodná forma liečby menších obličkových kameňov. Medzi jej hlavné zložky patrí tymochinón - fytochemická zlúčenina, ktorá je účinná pri pomocnej liečbe neurologických a duševných ochorení, ďalej pri kardiovaskulárnych poruchách a takisto pri rôznych zápalových stavoch. Zvýšenú pozornosť venovali štúdie aj antioxidačným vlastnostiam černuchy. V nich vychádza ako potenciálny doplnok výživy s minimálnym vedľajšíimi účinkami, ktorý podporuje a optimalizuje činnosť chemoteraputických látok.      

Už v minulosti sa černucha používala ako prírodný liek na zníženie vysokého krvného tlaku. Okrem toho sa o nej hovorilo ako o prírodnom diuretiku (látka zvyšujúca močenie), stimulante chuti do jedla, analgetiku, atď. Rôzne výskumy skúmali široké spektrum potenciálnych farmakologických účinkov. Zistilo sa, že černuška má nielen analgetické a antioxidačné vlastnosti, ale takisto antidiabetické, antimikrobiálne, protizápalové, hepato a gastroprotektívne účinky.  

Tradičné využitie černušky má svoj význam aj pri zápalových poruchách vyvolaných zvýšenými hladinami histamínu v tele. V tomto smere vykazuje čierna rasca výborné výsledky, a to už pri minimálnych koncentráciách. Bráni uvoľňovaniu histamínu, a takisto vykazuje významnú aktivitu pri potláčaní rôznych alergických prejavov, vrátane bronchiálnej astmy, atopického ekzému či alergickej rinitídy. 

Jedným z najvýznamnejších účinkov černušky sú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré prispievajú k ochrane pečene. Svojím zložením zvyšuje antioxidačnú schopnosť tela a zachytáva tak voľné radikály. Práve vďaka tomu môžeme hovoriť o jej hepatoprotektívnom účinku - preventívnej ochrane pečene a zmierňovaní príznakov u pacientov s jej poruchami.  Medzi ďalšie výborné vlastnosti černušky je jej schopnosť čistiť črevnú stenu od rôznych usadenín. V kombinácii s pestrecom ide o kombo, ktoré dokáže skrátiť čas samotnej detoxikácie pečene približne o polovicu. 

Černuška by sa mala užívať dvakrát denne, a to kedykoľvek, vždy jedna polievková lyžica. V prípade, ak ju chcete kombinovať s pestrecom mariánskym, je vhodné užívať ich s odstupom aspoň 30 až 40 minút. Celé alebo čerstvo pomleté zrná sa používajú ako aromatické korenie. Ich ovocná a ľahko pálivá vôňa spestrí tradičný chlieb, rovnako ako chuť jemného pečiva. Černuška tiež oživí šaláty, omáčky alebo zeleninové jedlá. Dodá špecifickú chuť ryži alebo cestovinám, použiť sa dá dokonca aj do marinád. V Bengálsku služi k dochuteniu rybích pokrmov. 

ZDROJE

  1. Ahmad A, Husain A, Mujeeb M, et al. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. Asian Pac J Trop Biomed. 2013;3(5):337-352.

  2. https://www.drugs.com/npp/kalonji.html

  3. Mollazadeh H, Hosseinzadeh H. The protective effect of Nigella sativa against liver injury: a review. Iran J Basic Med Sci. 2014;17(12):958-966.

  4. Yimer EM, Tuem KB, Karim A, Ur-Rehman N, Anwar F. Nigella sativa L. (Black Cumin): A Promising Natural Remedy for Wide Range of Illnesses. Evid Based Complement Alternat Med. 2019;2019:1528635.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…