Praslička roľná a jej najväčšie benefity

Praslička roľná a jej najväčšie benefity

Praslička roľná je pre laika na prvý pohľad takmer nerozoznateľná od voľne rastúcej buriny. Faktom však zostáva, že ide o veľmi cennú bylinu, ktorej široké uplatnenie oceňovalo už niekoľko generácií našich predkov. Aj dnes sú jej benefity stále využívané v praktickom živote, okrem iného aj v tom športovom. V tomto článku si preto povieme niečo viac o tejto skvelej rastline, o jej pozitívnom vplyve na ľudský organizmus a o tom, ako z jej vlastností vyťažiť čo najviac. 

 

Praslička roľná (Equisetum arvese), známa aj pod názvami praslica, praslica dobrá, divé proso, šmirgľová či vechťová tráva, je trvácou bylinou s dlhým, článkovaným, hlboko v zemi uloženým podzemkom s rozmnožovacími hľuzami. Každoročne z nej vyrastajú dva druhy článkovaných stoniek - spočiatku nerozkonárených a nezelených plodných jarných stoniek, nesúce klas sporofylov, na ktorých sa nachádzajú výtrusnice, a po nich, keď jarné stonky po vytrasení výtrusov zahynú, vyrastajú zelené, rozkonárené letné stonky so šupinatými listami na uzloch. Vyskytuje sa na poliach, okrajoch ciest a zaburinených plochách, prakticky v každej krajine sveta s výnimkou Austrálie, Nového Zélandu a Antarktídy. Darí sa jej predovšetkým vo vlhkých oblastiach. 

O pozitívnych účinkoch prasličky vedeli už znalci tradičného a ľudového liečiteľstva, ktorí ju používali pri liečbe širokého spektra ochorení. Starovekí Rimania pri zastavovaní krvácania, urologických ťažkostiach, zápaloch kĺbov (artritíd) a pľúcnych ochorení, najmä tuberkulózy. Tradičná čínska medicína zase pri očných problémoch, dyzentérii či zápaloch. V súčasnosti sa najviac uplatňuje najmä pri podpore správneho fungovania močového systému a ako súčasť výživových doplnkov podporujúcich urýchlenie spaľovania telesného tuku. 

Na margo vplyvu prasličky na močový systém sa realizovalo niekoľko veľkých štúdií, ktoré preukázali, že priaznivo pôsobí na vylučovanie moču (a tým na hospodárenie s vodou v organizme) bez toho, aby došlo k narušeniu rovnováhy obsahu elektrolytov v ľudskom tele [1]. Táto rastlina sa ukazuje aj ako skvelý prostriedok na udržiavanie zdravých kostí. Výťažky v in vitro pokusoch mali pozitívny vplyv na delenie vybraných skupín buniek - osteoblastov, ktoré tvoria novú kostnú hmotu a osteoklastov, ktoré starú a poškodenú kostnú hmotu odbúravajú [2]. Spomenúť musíme aj jej pozitívny vplyv na stav kože, vlasov a nechtov, a to vďaka vysokému obsahu kyseliny kremičitej, ktorá tvorí a upevňuje väzivové tkanivo a tkanivo telesných orgánov a dodáva im pružnosť a odolnosť.

V rámci výživových doplnkov je praslička pre svoje silné močopudné účinky súčasťou spaľovačov tukov a práškových proteínov. Zvýšené vylučovanie vody vedie k zvýrazneniu svalovej hmoty, a preto sa extrakt z prasličky využíva predovšetkým v rysovacej fáze posilňovacieho tréningu. Je známe, že niektoré výživové doplnky (typickým príkladom je kreatín) vedú k zadržiavaniu vody v tele, obzvlášť v samotných bunkách, čo niektorí cvičenci tolerujú o niečo menej. Súčasné užívanie prasličky v kombinácii s týmito doplnkami je vhodným spôsobom, ako týmto účinkom účinne predchádzať. 

Okrem toho môžeme prasličku nájsť aj vo výživových doplnkoch vo forme vitamínov a minerálov, využívajúc jej pozitívny účinok na kosti a kĺby. Veľké množstvo spoločností zaoberajúcich sa výrobou výživových doplnkov pochopilo, že športovci, ktorí prakticky na dennej báze vydávajú veľké množstvo energie pre dosiahnutie svojich cieľov, často ženú svoje telo do limitov, ktoré pre neho predstavujú menšiu či väčšiu záťaž, kosti a kĺby nevynímajúc. Užívanie prasličky môže slúžiť ako vhodná prevencia pred zranením, respektíve ako spôsob urýchlenia regenerácie, ak už k nejakému zraneniu došlo. 

 

ZDROJE

  1. Carneiro DM, Freire RC, Honório TC, Zoghaib I, Cardoso FF, Tresvenzol LM, de Paula JR, Sousa AL, Jardim PC, da Cunha LC. Randomized, Double-Blind Clinical Trial to Assess the Acute Diuretic Effect of Equisetum arvense (Field Horsetail) in Healthy Volunteers. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:760683. 
  2. Costa-Rodrigues J, Carmo SC, Silva JC, Fernandes MH. Inhibition of human in vitro osteoclastogenesis by Equisetum arvense. Cell Prolif. 2012 Dec;45(6):566-76.
  3. Bessa Pereira C, Gomes PS, Costa-Rodrigues J, Almeida Palmas R, Vieira L, Ferraz MP, Lopes MA, Fernandes MH. Equisetum arvense hydromethanolic extracts in bone tissue regeneration: in vitro osteoblastic modulation and antibacterial activity. Cell Prolif. 2012 Aug;45(4):386-96. 
  4. Gründemann C, Lengen K, Sauer B, Garcia-Käufer M, Zehl M, Huber R. Equisetum arvense (common horsetail) modulates the function of inflammatory immunocompetent cells. BMC Complement Altern Med. 2014 Aug 4;14(1):283.
  5. Cetojević-Simin DD, Canadanović-Brunet JM, Bogdanović GM, Djilas SM, Cetković GS, Tumbas VT, Stojiljković BT. Antioxidative and antiproliferative activities of different horsetail (Equisetum arvense L.) extracts. J Med Food. 2010 Apr;13(2):452-9.