Problémy s trávením? Vyskúšajte pestrec mariánsky

Problémy s trávením? Vyskúšajte pestrec mariánsky

Vyzerá ako bodliak, a predsa to nie je bodliak. Rastie aj u nás, no väčšiu cenu má ten, ktorý rastie v zahraničí. Je to rastlina mnohých mien, celosvetovo známa, no v trendoch na sociálnych sieťach by ste ju zrejme hľadali márne. A v okolí fyzicky športujúcich ľudí je prehliadaný a v úzadí silných hráčov ako srvátkový proteín, kreatín či BCAA. Pestrec mariánsky je pritom dar prírody, ktorý by sme rozhodne nemali odmietať, ale prijímať s otvorenou náručou. Pre naše zdravie môže mať totiž cenu zlata. Prečo je pestrec taký výnimočný? Dozviete sa v tomto článku. 

 

Pestrec mariánsky (Silybum marianum), známy tiež ako Ostropestrec mariánsky, Strakáč, Ostrolist či Kristova koruna, je dvojročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 60 až 150 centimetrov a svojím vzhľadom nápadne predstavuje v našich končinách to, čo poznáme ako bodliak. Má svoj pôvod v stredomorí a na pobreží Atlantického oceánu, na Kanárskych ostrovoch, nájdeme ho aj v krajinách Malej a Prednej Ázie. Dozrieva v druhej polovici septembra. Znalosti o jeho pozitívnych účinkoch siahajú až do obdobia starovekého Ríma - v ľudovom liečiteľstve našiel uplatnenie najmä ako účinný prostriedok pri problémoch s pečeňou a žlčníkom, no používal sa aj pri liečbe moru, malárie, a pre vysoký obsah antioxidantov ako “životabudič”. Pestrec za svoje pozitívne referencie vďačí obsahu komplexu zdraviu prospešných látok, tzv. flavolignanom - sylibínu, silydianínu a silychristínu, súhrnne nazývaným silymarin [1, 2]. Ten je známy tiež ako veľmi silný a účinný antioxidant, uplatňujúci sa v boji proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú jednotlivé tkanivá a orgány. 

 

Silymarin sa v pestreci vytvára celoročne, no predovšetkým práve v období druhej polovice septembra, resp. začiatkom októbra, teda v rovnakom období, v ktorom pestrec dozrieva. Najväčšie množstvo silymarinu nájdeme v jeho semenách, menšie koncentrácie v listoch a v koreni [3]. Semená sú tiež bohatým zdrojom ďalších zdraviu prospešných látok - bielkovín (27% celkového obsahu rastliny), kyseliny linolovej, olejovej a nenasýtených mastných kyselín (30%), aminokyselín, sacharidov, quercetinu a vitamínu E. Pri výbere preparátov s obsahom výťažkov z pestreca je potrebné dbať na jeho pôvod - nakoľko rastlina potrebuje pre svoj rast priemernú ročnú teplotu približne 25oC, pestrec rastúci v našich podmienkach obsahuje v porovnaní so svojím stredomorským kolegom výrazne menšie množstvo silymarinu a pre ľudské zdravie je bezvýznamný (a ako nežiaduca burina v našich záhradách tiež) [4].  

 

 Prečo je teda pestrec a v ňom obsiahnutý silymarin tak zdraviu prospešný?

 

  • prispieva k ochrane pečene a žlčníka a pomáha udržiavať ich normálne funkcie - prispieva k regenerácii pečeňového a žlčníkového parenchýmu, podporuje tvorbu a distribúciu žlče, podporuje detoxikačné procesy prebiehajúce v pečeni
  • podporuje udržiavanie priaznivých hladín krvného cukru 
  • silný antioxidačný účinok - podporuje ochranu organizmu voči negatívnemu pôsobeniu voľných radikálov
  • prispieva k zvýšenej obranyschopnosti organizmu
  • pomáha udržiavať normálnu chuť do jedla
  • priaznivo vplýva na stimuláciu tvorby tráviacich štiav a pohyby gastrointestinálneho traktu

Z pravidelnej konzumácie pestreca môže profitovať naozaj každý. Na druhej strane, je niekoľko skupín osôb, ktorým môžeme jeho užívanie odporúčať ešte o niečo viac [5]:

  • tí, ktorí trpia zdravotnými problémami s pečeňou alebo žlčníkom - hoci pečeň má ako jeden z mála orgánov nášho tela výraznú schopnosť sebaobnovy, silný antioxidačný účinok pestreca dokáže tieto procesy veľmi účinne podporiť
  • tí, ktorí bojujú alebo úspešne zdolali závislosť od alkoholu či iných návykových látok - ich negatívny účinok na ľudský organizmus sa po určitom čase veľmi často prejaví. Pestrec sa tak účinný doplnok pri nastolení zdravej životosprávy môže veľmi hodiť, nakoľko podporuje regeneráciu poškodených a tvorbu nových buniek
  • aktívni aj rekreační športovci, ktorí sa usilujú o zvýšenie výkonnosti a udržiavanie dobrého stavu svojho zdravia - ak užívate viacero doplnkov výživy, v kombinácii s pestrecom môžete z ich pozitívnych účinkov vyťažiť ešte o niečo viac. Na druhej strane, pokiaľ patríte medzi tých, ktorým nie je cudzie užívanie anabolických steroidov či prohormónov, silymarin obsiahnutý v pestreci bude mať pre váš organizmus podobný efekt ako oáza uprostred púšte 
  • tí, ktorí sú vystavení negatívnemu vplyvu znečisteného životného prostredia - či už bývate v blízkosti priemyselného podniku, nelegálnej skládky odpadu, prípadne pracujete s chemikáliami či inými toxickými látkami, detoxikáciu v tom pravom slova zmysle slova (nie ako zaklínadlo pre rádoby influencerov) by ste rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Pestrec vás v tomto smere určite nesklame

 

 

 

ZDROJE

  1. Rainone F. Milk thistle. Am Fam Physician. 2005;72(7):1285-1288.
  2. Abenavoli L, Capasso R, Milic N, Capasso F. Milk thistle in liver diseases: past, present, future.Phytother Res. 2010;24(10):1423-1432.
  3. Vargas-Mendoza N, Madrigal-Santillán E, Morales-González A, et al. Hepatoprotective effect of silymarin. World J Hepatol. 2014;6(3):144-149.
  4. Wilasrusmee C, Kittur S, Shah G, et al. Immunostimulatory effect of Silybum Marianum (milk thistle) extract. Med Sci Monit. 2002;8(11):BR439-BR443.
  5. Salmi HA, Sarna S. Effect of silymarin on chemical, functional, and morphological alterations of the liver. A double-blind controlled study. Scand J Gastroenterol. 1982;17(4):517-521.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…