Stévia - sladký prírodný zázrak

Stévia - sladký prírodný zázrak

Ľudia majú zaužívané, že čo je sladké, z toho sa priberá. Sladké koláče, čokoláda, sušienky… To všetko obsahuje veľké množstvo kalórií, no je potrebné povedať, že sladká chuť sama o sebe za kalórie nemôže. V súčasnosti sa výrobcovia umelých sladidiel prebiehajú v tom, kto z nich vyrobí chutnejší a podľa možností tiež bezkalorický produkt. Položme si však otázku - potrebujeme vrážať financie do umelých produktov, ak máme k dispozícii chutnejšie a predovšetkým prírodnejšie verzie? Stévia je na rozdiel od cukru takmer s nulovým množstvom kalórií, neprispieva k tvorbe zubného kazu a je vhodná aj pre diabetikov. Možno ste si všimli, že ju používajú čoraz viac aj osvietení výrobcovia výživových doplnkov, najmä proteínov. V čom je stévia výnimočná? 

Stévia cukrová (Stevia rebaudiana) je bielo kvitnúca svetlomilná tropická rastlina, pochádzajúca pôvodne z tropických a subtropických oblastí Južnej a Strednej Ameriky., v rámci svojho rodu pokrývajúca približne 150 druhov bylín a kríkov. Cení sa nielen pre pozitívne účinky na ľudské zdravie, ale predovšetkým pre vysokú sladivosť, o ktorej vedeli už Indiáni. Stévia sa používa najmä ako náhrada cukru, ale vo vyšších koncentráciách môže nadobúdať aj horkejšiu príchuť. Postupom času sa rozšírila do celého sveta a účinné látky (steviol-glykozidy) v nej obsiahnuté, predovšetkým glykozidy rebaudiozid a steviozid1, sa od tridsiatych rokov minulého storočia začali cielene izolovať a využívať v potravinárskom priemysle. Steviozid tvorí približne 10 percent obsahu glykozidov stévie. Má horkú chuť a v porovnaní s bežne používaným repným cukrom (sacharóza) je niekoľko desiatok krát sladší. Jeho výhodou je stabilita pri tepelnom spracovaní. Rebaudiozid nemá na rozdiel od steviozidu horkú chuť, a hoci sa ho v listoch stévie nachádza len 2 až 4 percent, je 250 až 450-krát sladší než sacharóza. Obe spomínané látky sa v tele premieňajú na cukrový alkohol steviol a v tejto podobe su z tela vylučované močom. V konečnom dôsledku tak v tele nezostávajú žiadne kalórie. 

Na druhej strane, nemýľte si nulový obsah kalórií s tým, že ide o ideálnu súčasť redukčnej diéty. Stévia sama o sebe neprispieva k lepšiemu spaľovaniu kalórií, resp. tuku. Je však ideálnou alternatívou v situácii, keď potrebujete nahradiť cukor iným sladidlom. Pokiaľ totiž kompletne vymeníte denný príjem jednoduchého cukru za stéviu, môžete schudnúť približne kilogram telesného tuku za tri týždne.2 Samozrejme, hovoríme o teórii a matematických prepočtoch, v praxi do celého procesu vstupujú fyziologické pochody a mnohé ďalšie premenné. Okrem toho v stévii nájdeme aj množstvo vitamínov (A, B, C, E, K), a tiež minerály ako fosfor, vápnik, železo či horčík.

Stévia má na ľudské telo niekoľko pozitívnych účinkov:

  • PRISPIEVA K REGULÁCII KRVNÉHO CUKRU - stévia je vhodným sladidlom pre diabetikov, nakoľko sa v tele nerozkladá na menšie časti ani neabsorbuje. Zároveň ako stabilizátor glukózy podporuje aj zdravú funkciu podžalúdkovej žľazy, zvyšuje citlivosť ľudského tela na inzulín, a tým prispieva k znižovaniu hladiny krvného cukru3 
  • PODPORUJE OPTIMÁLNE HODNOTY TLAKU KRVI - výsledky prvých štúdií u pacientov trpiacich zvýšeným krvným tlakom ukázali, že pravidelná konzumácia stévie (aspoň jeden osladený nápoj denne) po dobu jedného až dvoch rokov priaznivo pôsobí na srdcovo-cievny systém a podporuje udržiavanie normálnych a stabilných hodnôt krvného tlaku4 
  • UDRŽIAVA NORMÁLNY STAV KOŽE A VLASOV - stévia obsahuje množstvo antibakteriálnych, antimykotických a protizápalových látok, ktoré umožňujú telu vyrovnať sa s nepríjemnými vyrážkami na tvári či vlasovými lupinami.5 Navyše, vysoký obsah kyseliny retinovej bráni rozpadu kolagénu a elastínu, čím spomaľuje tvorbu vrások. Okrem toho stévia znižuje tvorbu kožného mazu, v dôsledku čoho sa zvyšuje životnosť kožných buniek6 
  • PODPORUJE ZDRAVÉ TRÁVENIE - steviol-glykozidy majú upokojujúce účinky na tráviaci trakt. Kým teplý nápoj sladený stéviou má pozitívny vplyv najmä na sliznicu žalúdka, čím podporujú jeho normálnu činnosť, studený nápoj oddiaľuje pocit nepríjemného pálenia záhy. V oboch prípadoch tým nepriamo prispievajú k nižšiemu výskytu tráviacich problémov7  

Stévia je dostupná v dvoch základných formách:

  • sušené lístky - bohatý zdroj antioxidantov, na druhej strane ale menej sladké a bez podrobne preskúmaných účinkov na ľudské zdravie; premenlivá chuť sušených lístkov môže byť v niektorých prípadoch spojená až so špecifickou pachuťou
  • extrakt - podľa európskych noriem koncentrát s minimálne 95% obsahom steviol-glykozidov, z ktorých aspoň 75% pripadá na rebaudiozid a steviozid; na optimálne osladenie akéhokoľvek pokrmu či nápoja postačí iba niekoľko kvapiek extraktu 

Náš tip na záver:

Pripravte si chutné čokoládové smoothie zmiešaním 3 polievkových lyžíc Natural Nutrition nízkotučného holandského kakaa, ½ čajovej lyžičky vanilkového prášku, ½ čajovej lyžičky kajenského korenia. Pridajte 200 ml vody, 200 ml pomarančového džúsu a dochuťte Natural Nutrition Stevia RA60 podľa chuti. Pre hustejšiu konzistenciu odporúčame nahradiť vodu a džús 2 polievkovými lyžicami Bio sušeného kokosového mlieka.  

 

ZDROJE

  1. Osman M, Samsudin NS, Faruq G, Nezhadahmadi A. Factors affecting microcuttings of Stevia using a mist-chamber propagation box. ScientificWorldJournal. 2013;2013:940201.
  2. Lemus-Mondaca R, Vega-Gálvez A, Zura-Bravo L, Ah-Hen K. Stevia rebaudiana Bertoni, source of a high-potency natural sweetener: A comprehensive review on the biochemical, nutritional and functional aspects. Food Chem. 2012;132(3):1121-1132.
  3. Goyal SK, Samsher, Goyal RK. Stevia (Stevia rebaudiana) a bio-sweetener: a review. Int J Food Sci Nutr. 2010;61(1):1-10.
  4. Curi R, Alvarez M, Bazotte RB, Botion LM, Godoy JL, Bracht A. Effect of Stevia rebaudiana on glucose tolerance in normal adult humans. Braz J Med Biol Res. 1986;19(6):771-774.
  5. Chan P, Tomlinson B, Chen YJ, Liu JC, Hsieh MH, Cheng JT. A double-blind placebo-controlled study of the effectiveness and tolerability of oral stevioside in human hypertension. Br J Clin Pharmacol. 2000;50(3):215-220.
  6. Soejarto DD, Kinghorn AD, Farnsworth NR. Potential sweetening agents of plant origin. III. Organoleptic evaluation of Stevia leaf herbarium samples for sweetness. J Nat Prod. 1982;45(5):590-599.
  7. Anton SD, Martin CK, Han H, et al. Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels. Appetite. 2010;55(1):37-43.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…