Sú chudí, no aj tak majú problém so životosprávou - ľudia so štíhlou obezitou
Nie je všetko zlato, čo sa blyští - to vedeli už naši predkovia. Je preto zaujímavé, akým spôsobom sa vyvíja trh so zdravím. Množstvo diét ponúkajúcich skvelé výsledky, “výživové” doplnky, ktoré by neskonzumovalo ani zviera a tisícky trénerov, ktorých jediným dokladom o vzdelaní je popis v hlavičke profilu na sociálnej sieti. Nečudo, že medzi nami pribúdajú jedinci, ktorí síce neorganizujú súkromné nočné nájazdy na chladničku ani neuprednostňujú siete rýchleho občerstvenia pred inými spôsobmi stravovania sa, no aj tak sa potýkajú s vlastnými mindrákmi ohľadom svojej postavy a akékoľvek nedostatky korigujú správne zvoleným oblečením.
V našich článkoch opakovane zdôrazňujeme dôležitosť správneho stravovania sa a snažíme sa v tomto smere prispievať aj našou maličkosťou, prostredníctvom kvalitných produktov, ktoré ocení naozaj každý. Naposledy sme sa venovali problematike telesnej hmotnosti, kde sme, dúfame, všetkým z vás objasnili, prečo nie je vhodné riadiť sa výhradne tým, čo ukazuje váha a že za zobrazeným číslom sa skrýva viac než len informácia o tom, či niekto pribral alebo zhodil prebytočný tuk. V tomto kontexte sa zdá byť téma tzv. štíhlej obezity postavená na opačnej strane spektra, no prekvapujúco, spoločných vlastností majú obe viac než dosť.
A čo je to vlastne tá štíhla obezita? Predstavme si človeka, ktorý sa rozhodne schudnúť. Nemusí mať bruško ani kyprejšie boky, no má pocit, že niekoľko kilogramov dole by ho spravilo atraktívnejším a spokojnejším. Zo svojho jedálnička zrazu vylúči všetko, čo sa mu v jeho očiach zdá nezdravé, a tak mu na výber ostanú maximálne tak rôzne druhy zeleniny a ovocia, aj to len vybrané. Iste, ručička či údaj na váhe postupne bude smerovať na ľavú stranu spektra a nejakú tú dierku na opasku vo svojej prospech získa (spomeňte si na nami toľkokrát opakovanú rovnicu o energetickom príjme a výdaji). Natíska sa ale otázka: stal sa jeho organizmus vďaka tomu zdravší?
Nedostatok a nesprávny pomer makronutrientov (najmä bielkovín) v strave má na vzniku štíhlej obezity najväčší podiel. Už v ranom veku sa deti učia tomu, že na to, aby sme boli silní a zdraví, potrebujeme prijímať dostatok kvalitných bielkovín (spôsob podania tejto informácie je, samozrejme, prispôsobený veku). Zo sacharidov ani z tukov svaly nenarastú, aj keď ich vplyv na zdravie je nespochybniteľný, a ak nebudete prijímať dostatok bielkovín, a to aj vtedy, ak sa usilujete o úbytok hmotnosti, stratíte prevažne svalovú hmotu, čo bude mať na vaše telo približne rovnaký efekt, akoby ste z domu odstránili nejeden základný pilier - rozsype sa, spadne. Nebudete ani pekní, ani zdraví.
Apropo, po zdravotnej stránke sú ľudia trpiaci štíhlou obezitou ohrození rovnako, ak nie aj viac ako ich kolegovia či kolegyne s bruškom či faldíkom - nábeh na cukrovku, problémy s vysokým krvným tlakom, cholesterolom, hladinou hormónov, stavom a funkciou jednotlivých orgánov a tkanív… Telo potrebuje všetko v optimálnom množstve - iste, niekto preferuje viac sacharidov na úkor tukov a naopak. Autor tohto článku uprednostňuje viac komplexných sacharidov (ryža, zemiaky, strukoviny) pred tukmi (ryby, mlieko a mliečne výrobky, orechy), no to neznamená, že opačný prístup je zlý. Tu si musí každý nájsť to, čo mu vyhovuje viac, no zároveň to nič nemení na skutočnosti, že v oboch prípadoch je dostatočný prísun bielkovín kľúčový, inak sú akékoľvek pokusy o formovanie postavy zbytočné. Opäť sa nevyhneme prirovnaniu s domom - čo s nakúpeným nábytkom, ak nie je priestor na jeho umiestnenie? Najskôr je potrebné budovať, a až potom zariaďovať.
K tomuto ešte poznámka k správnej forme tréningu. V posledných rokoch je vidieť veľký boom vo vykonávaní prevažne aeróbnych aktivít - behu, cyklistike či turistike, ktoré sú uprednostňované pred silovým tréningom, čo je škoda. Za týmto môžeme vidieť niekoľko faktorov. Väčšina ľudí si myslí, že schudnúť sa dá iba aeróbnou aktivitou. Nežné pohlavie zase, že dvíhaním činiek prídu o svoju ženskosť a typické krivky, ktoré na vás my muži tak milujeme - pokiaľ nebudete do seba ládovať steroidy, tak sa to nestane. V neposlednom rade, človeku, ktorí nie je spokojný so svojou postavou je jednoduchšie sadnúť na bicykel a v prírode, často mimo zraku okolia, spaľovať kalórie, než sa postaviť medzi namakaných svalnáčov a so svojim bruškom dvíhať malé jednoručky a vystavovať sa posmechu (ktorý, mimochodom, v drvivej väčšine prípadov nenastane, ide o prirodzenú atmosféru medzi osobami vo fitness centrách trénujúcich).
Preto prosím vás všetkých, pri hodnotení uprednostnite logiku pred holými číslami, ktoré nie vždy zodpovedajú realite (snáď mi ekonómia a matematici odpustia). Pretože, a to píšem aj z vlastnej skúsenosti, nie vždy znamená sedemdesiat kilogramov a sedemdesiat kilogramov to isté.