Vitamín E: Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Vitamín E: Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Vitamín E patrí spoločne s vitamínmi A a C medzi hlavné antioxidanty nášho organizmu, čím ho chránia pred škodlivým pôsobením voľných radikálov, poškodzujúcich membrány buniek, čo vedie k narušeniu ich funkcie a postupnej deštrukcii. Hoci sa v prírode vyskytuje až v 8 formách1, otázkou zostáva, či ho napriek tomu prijímame v dostatočnom množstve. Prečo je pre naše telo dôležitý? Aké benefity so sebou prináša jeho pravidelná konzumácia a kde všade ho nájdeme?

Vitamín E patrí spoločne s Áčkom, Déčkom a Káčkom medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Tvoria ho 4 tokoferoly a 4 tokotrienoly, označené gréckymi písmenami α až δ. Tri hlavné, biologicky účinné formy, predstavujú α-, ß- a γ- tokoferol. Väčšina vitamínových doplnkov obsahuje buď prírodný d-α-tokoferol (pochádzajúci z rastlinných olejov), alebo syntetický dl-α-tokoferol. Vitamín E využívajú prakticky všetky tkanivá a orgány nášho tela - srdce, pľúca, pečeň, koža, ženský reprodukčný systém aj imunitné bunky. Hlavným účinkom je už toľkokrát spomínaný priaznivý vplyv na imunitný systém, no benefitov spojených s jeho pravidelným užívaním je, samozrejme, oveľa viac. A prečo je vlastne vitamín E pre nás tak veľmi dôležitý?

  • účinný antioxidant: začíname najdôležitejšou funkciou, a to je boj voči oxidačnému stresu, a teda situácii, keď činnosť buniek nášho tela ohrozujú reaktívne zlúčeniny (voľné radikály), ktoré sú schopné poškodiť a prakticky zničiť naše bunky, čím znižujú obranyschopnosť organizmu v boji s nástrahami v podobe vírusov či baktérií.2 Tento efekt je podporený výsledkom mnohých štúdií, ktoré jednoznačne poukazujú na skutočnosť, že pravidelná suplementácia vitamínu E vo vyšších dávkach nielen znižuje výskyt voľných radikálov, ale je aj skvelým “boosterom” pre našu imunitu. Napríklad, štúdia z roku 2018 realizovaná na 54 pacientoch s chronickou nedostatočnosťou obličiek priniesla závery, že suplementácia 800 mg vitamínu E po dobu 12 týždňov významne zvýšila hladinu enzýmu glutationperoxidázy3 
  • podporuje správne fungovanie kardiovaskulárneho systému: vysoký krvný tlak a cholesterol sú dôvodmi toho, prečo sú kardiocentrá na celom svete preplnené pacientmi, ktorých srdce nezvládlo rokmi vypestované poškodenie cievnej steny v podobe aterosklerózy. Mnohí z nás veľmi dobre vedia, že zdravá životospráva a pravidelná fyzická aktivita udržiava zdravé telo aj ducha, no len málokto vie o tom, aký dôležitý je v celom procese vitamín E. Metaanalýza z roku 2019 porovnáva výsledky 18 placebom kontrolovaných štúdií, ktorá priniesla dôležitý poznatok - osoby, ktoré suplementovali vitamín E, dosahovali nižšie hodnoty krvného tlaku v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá “éčko” inak ako zo stravy neužívala.4 Podobne, u osôb pravidelne konzumujúcich vitamín E spolu s omega-3-mastnými kyselinami, boli namerané nižšie hladiny LDL (“zlého”) cholesterolu a triacylglycerolov oproti kontrolnej skupine5     
  • prispieva k normálnej činnosti pečene: v roku 2021 vyšla v odbornom periodiku Journal of Gastroenterology and Hepatology publikovaná metaanalýza ôsmich štúdií, ktorá skúmala potenciálne účinky vitamínu E na funkcie pečene. Osoby, ktoré pravidelne tento vitamín konzumovali, dosahovali nižšie hladiny enzýmov alanínaminotransferázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST) , čo dokazuje, že prípadné poškodenie pečene, je v porovnaní s kontrolnou skupinou, oveľa menej pravdepodobné6
  • spolupodieľa sa na dobrom stave ženských pohlavných orgánov: mnoho dám to určite pozná - silné a pomerne časté bolesti, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v období menštruácie, najmä v podbrušku, prípadne vyžarujúce až do bedier, nie sú ničím príjemným. Zdá sa, že aj v tomto smere vie byt vitamín E vítaným pomocníkom, naznačuje to minimálne niekoľko štúdií. Napríklad, tá z roku 2018 realizovaná na vzorke 100 žien s anamnézou týchto problémov, reportovala, že skupina žien užívajúcich 200 mg vitamínu E denne, mala výrazne nižší výskyt bolestí, resp. bolesti menšej intenzity, v porovnaní s kontrolnou skupinou. Tento efekt bol výraznejší v kombinácii s omega-3-mastnými kyselinami.7 Okrem toho, ďalšia štúdia z roku 2021 naznačila, že z tohto pohľadu je efektívnou aj kombinácia vitamínov E a C
  • zlepšuje stav kože: nie nadarmo je vitamín E súčasťou mnohých kozmetických prípravkov. O jeho kladných účinkoch na kožu sa vie už dlhšie, a to ani nepoznáme všetky mechanizmy, ktoré za nimi stoja. V tejto súvislosti naďalej prebieha pomerne rozsiahly výskum8
  • podporuje mozgovú činnosť: nie je to tak dávno, čo sa prišlo na to, že vitamín E ide ruka v ruke s našimi mozgovými funkciami. Jeho optimálne hladiny sú účinným prostriedkom proti kognitívnemu deficitu9, 10

Odporúčanou dennou dávkou vitamínu E je 12 miligramov (pre mužov), resp. 8 miligramov (pre ženy) denne, maximálna povolená denná dávka predstavuje približne 500 mg denne.1 V prirodzenej forme ho nájdeme predovšetkým v obilninách, rastlinných olejoch, orechoch a semienkach, zelenej listovej zelenine, vajíčkach a rybách. Pokiaľ ho prijímate výhradne v strave, svoju telu ho dodávate vo forme alfa a gama-tokoferolu. V prípade kozmetických prípravkov je spektrum výrazne širšie, navyše v kombinácii s tzv. tokotrienolmi, ktoré sú rovnako ako tokoferol účinnými antioxidantmi. Samozrejmosťou je aj množstvo výživových doplnkov s obsahom vitamínu E, ktorý je vhodnou alternatívou pre každého, kto sa chce uistiť, že má v tele dostatok vitamínu E.

ZDROJE

  1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/#en1
  2. Pizzino G, Irrera N, Cucinotta M, et al. Oxidative Stress: Harms and Benefits for Human Health. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:8416763.
  3. Aghadavod E, Soleimani A, Hamidi G, Keneshlou F, Heidari A, Asemi Z. Effects of High-dose Vitamin E Supplementation on Markers of Cardiometabolic Risk and Oxidative Stress in Patients with Diabetic Nephropathy: a Randomized Double-blinded Controlled Trial. Iran J Kidney Dis. 2018;12(3):156-162.
  4. Emami MR, Safabakhsh M, Alizadeh S, Asbaghi O, Khosroshahi MZ. Effect of vitamin E supplementation on blood pressure: a systematic review and meta-analysis. J Hum Hypertens. 2019;33(7):499-507.
  5. Asbaghi O, Choghakhori R, Abbasnezhad A. Effect of Omega-3 and vitamin E co-supplementation on serum lipids concentrations in overweight patients with metabolic disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Diabetes Metab Syndr. 2019;13(4):2525-2531.
  6. Vadarlis A, Antza C, Bakaloudi DR, et al. Systematic review with meta-analysis: The effect of vitamin E supplementation in adult patients with non-alcoholic fatty liver disease. J Gastroenterol Hepatol. 2021;36(2):311-319.
  7. Sadeghi N, Paknezhad F, Rashidi Nooshabadi M, Kavianpour M, Jafari Rad S, Khadem Haghighian H. Vitamin E and fish oil, separately or in combination, on treatment of primary dysmenorrhea: a double-blind, randomized clinical trial. Gynecol Endocrinol. 2018;34(9):804-808.
  8. Teo CWL, Tay SHY, Tey HL, Ung YW, Yap WN. Vitamin E in Atopic Dermatitis: From Preclinical to Clinical Studies. Dermatology. 2021;237(4):553-564.
  9. Browne D, McGuinness B, Woodside JV, McKay GJ. Vitamin E and Alzheimer's disease: what do we know so far?. Clin Interv Aging. 2019;14:1303-1317.
  10. Lakhan R, Sharma M, Batra K, Beatty FB. The Role of Vitamin E in Slowing Down Mild Cognitive Impairment: A Narrative Review. Healthcare (Basel). 2021;9(11):1573.
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…