Zázrak menom aloe vera: 7 účinkov, ktoré ocení váš organizmus

Zázrak menom aloe vera: 7 účinkov, ktoré ocení váš organizmus

Výťažky z aloe vera si postupom času našli svoje miesto v mnohých odvetviach kozmetického, farmaceutického a potravinárskeho priemyslu. Dalo by sa s pokojným svedomím konštatovať, že najmä v prvom menovanom je obsah aloe vera synonymom pre kvalitný produkt. Pritom táto rastlina je stará ako ľudstvo samo - svoje by o tom vedeli rozprávať už v starovekej Číne, kde sa stala neoddeliteľnou súčasťou jej tradičnej medicíny. Aké priaznivé účinky má na ľudský organizmus, pre koho je vhodná a kto by sa jej mal, naopak, vyhnúť? Dozviete sa v nasledovnom texte.  

ČO JE ALOE VERA?

Rastlina Aloa pravá, ktorú poznáme skôr pod jej latinským názvom Aloe vera, je známa svojim obsahom mnohých látok prospešných pre ľudský organizmus, najmä vitamínov, minerálov a aminokyselín. Práve vďaka týmto a mnohým iným látkam je táto rastlina súčasťou mnohých obľúbených potravinových doplnkov a nápojov. Vo výťažku z Aloe vera sa nachádza viacero skupín vitamínov. Jedná sa napríklad o rôzne vitamíny skupiny B, vitamín C či vitamín E, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu metabolizmu, znižujú pocit únavy, pomáhajú udržiavať správne fungovanie mozgu a pôsobia ako antioxidanty. 

Aloe vera obsahuje minerály ako vápnik, horčík, draslík či selén. Tie napomáhajú zachovaniu správnej stavby a funkcie zubov a kostí, odstraňujú pocit únavy a malátnosti a podporujú správne fungovanie nervového a imunitného systému. Obsiahnuté minerály navyše podporujú fungovanie svalov a údržbu vlasov a nechtov. Aloe vera obsahuje takmer všetky aminokyseliny dôležité pre správne fungovanie organizmu. Rastlina je zdrojom väčšiny esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nedokáže samé vyprodukovať a musia byť prijímané v potrave. Aloe vera je zdrojom mnohých rôznorodých látok s pozitívnym vplyvom na organizmus, vďaka čomu sa jedná o skvelý výživový doplnok vhodný pre každého. Účinné látky napomáhajú fungovaniu organizmu ako celku, ako aj jeho jednotlivých častí, z ktorých každá využije to, čo potrebuje a čo jej chýba. Akých 7 najdôležitejších benefitov táto rastlina telu poskytuje?

 1. PRISPIEVA K ZDRAVÉMU STAVU KOŽE

Mnoho štúdií preukázalo význam v lokálnej aplikácii aloe vera na miesta kože, ktoré sú postihnuté niektorým z patologických stavov. V jednej zo štúdií preukázali, že extrakt z rastliny poskytoval rýchlu úľavu od príznakov ako svrbenie či pálenie pokožky a súčasne prispel k jej rýchlej regenerácii v porovnaní s kontrolnou skupinou.1 V nasledujúcich rokoch dosahovalo aloe vera vynikajúce výsledky aj pokiaľ išlo o jeho antifungálne a antimikrobiálne účinky.2, 3 

 1. HYDRATUJE VLASY A POKOŽKU HLAVY

Vďaka vitamínom a minerálom, ktoré obsahuje, je aloe vera skvelým prostriedkom pre výživu a hydratáciu vlasov a pokožky hlavy. Vďaka už spomínaným antifungálnym a antimikrobiálnym účinkom pomáha aj pri starostlivosti o lupiny - napomáha odstráneniu odumretých buniek z povrchu hlavy a podporuje regeneráciu kožného tkaniva v okolí vlasových folikulov. Pridanie aloe vera do bežne dostupných šampónov a kondicionérov znižuje pravdepodobnosť nežiaducich reakcií spôsobených chemikáliami v nich obsiahnutých. 

 1. PODPORUJE TRÁVENIE

Šťava z aloe vera napomáha prirodzenému tráveniu tým, že normalizuje pH v tráviacom trakte, znižuje tvorbu kvasiniek, podporuje činnosť zdravých baktérií a reguluje činnosť čriev. U osôb trpiacich dráždivým črevom konzumácia 30 mililitrov šťavy z aloe vera dvakrát denne znížila pocit diskomfortu, pričom konzistencia stolice, nutkanie na potrebu a jej frekvencia ostali rovnaké.4 Aloe vera má aj prirodzený laxatívny účinok, čo ocenia najmä osoby s obtiažnym alebo menej frekventovaným vyprázdňovaním.  

 1. POSILŇUJE IMUNITNÝ SYSTÉM

Enzýmy prítomné v aloe vera (predovšetkým bradykináza) napomáhajú rozkladu bielkovín na jednotlivé aminokyseliny, ktoré môžu naše bunky využívať pre svoje správne fungovanie. Navyše, zinok, ktorá je ďalšou dôležitou zložkou tejto prospešnej rastliny, z nej robí skvelý prostriedok na ochranu bunkových membrán, a tiež štrukturálnu zložku pre hormonálne a proteínové receptory.

 1. JE DÔLEŽITÝM ANTIOXIDANTOM

Aloe vera obsahuje široké spektrum vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú (nielen) k boju proti voľným radikálom. Napríklad, vitamín A podporuje zrak, vitamín C je proimunitná bomba, vitamín E prispieva k pomalšiemu bunkovému starnutiu. Už spomínaný enzým bradykináza je ďalšou dôležitou zložkou, pri ktorej žiaden voľný radikál nemá šancu. 

 1. POMÁHA UDRŽIAVAŤ VYROVNANÉ HLADINY KRVNÉHO CUKRU A CHOLESTEROLU

Niektoré štúdie realizované na ľuďoch a zvieratách naznačujú, že aloe vera prispieva k zmierneniu chronicky zvýšených hladín krvného cukru a narušeného lipidového profilu, ktoré vytvárajú podhubie pre rozvoj kardiovaskulárnych ochorení. 

 1. UDRŽIAVA ZDRAVÉ ZUBY

Štúdia realizovaná na 300 zdravých dobrovoľníkov preukázala, že účastníci výskumu, ktorí konzumovali stopercentnú šťavu z aloe vera, mali po štyroch dňoch nižšie množstvo zubného povlaku než kontrolna skupina používajúca štandardnú zubnú pastu s obsahom chlórhexidínu.5

DÁVKOVANIE A SPÔSOB POUŽÍVANIA

V súčasnosti nie sú stanovené žiadne odporúčané denné dávky pre používanie aloe vera. V prípade kozmetických produktov sa jeho koncentrácie pohybujú od 0.5 až do 99%. Nie je známe, že by nižšie dávky boli menej efektívne ako tie vysoké. Orálne formy sú dostupné vo forme kapsúl, práškov aj štiav (džúsov). Obsah aloe v týchto produktoch je od 100 až do 10 000 miligramov (väčšina štúdií odporúča dávku 500 miligramov) denne. Je len na vás, v akej forme sa rozhodnete aloe využívať. Vo všetkých prípadoch však platí, aby ste sa riadili pokynmi výrobcu na obale.   

ZDROJE

 1. Collins CE, Collins C. Roentgen dermatitis treated with fresh whole leaf of aloe vera. Am J Roentgenol. 1935;33(1):396-397.

 2. Mendy TK, Misran A, et al. Antifungal properties of Aloe vera through in vitro and in vivo screening against postharvest pathogens of papaya fruit.  Sci Hortic. 2019;257(2):1-7.

 3. Athiban PP, Borthakur BJ, Ganesan S, Swathika B. Evaluation of antimicrobial efficacy of Aloe vera and its effectiveness in decontaminating gutta percha cones. J Conserv Dent. 2012;15(3):246-248.

 4. Khedmat H, Karbasi A, Amini M, Aghaei A, Taheri S. Aloe vera in treatment of refractory irritable bowel syndrome: Trial on Iranian patients. J Res Med Sci. 2013;18(8):732.

 5. Gupta RK, Gupta D, Bhaskar DJ, Yadav A, Obaid K, Mishra S. Preliminary antiplaque efficacy of aloe vera mouthwash on 4 day plaque re-growth model: randomized control trial. Ethiop J Health Sci. 2014;24(2):139-144.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…