N-Acetylcysteín vo svetle vedy

N-Acetylcysteín vo svetle vedy

Na úvod tohto článku by som sa rád v krátkosti predstavil. Som študentom medicíny v poslednom ročníku, aktívnym športovcom a už dlhšiu dobu sa venujem aj súťažnej kulturistike. Píšem to preto aby ste chápali, že mojimi článkami nemám v úmysle robiť reklamu danému produktu, ale hlavne chcem priniesť bežným ľudom informácie, ohľadom reálnych vedecky podložených účinkov niektorých suplementov. Popri svojom štúdiu na lekárskej fakulte, som sa totiž snažil vzdelávať aj mimo určených osnov. Robil som to hlavne preto, aby som sa pri mojom budúcom povolaní vyhol čisto farmakologickej terapii rôznych ochorení. A na druhej strane, aby som vyplnil medzery ohľadom nevedomostí a podceňovania sily jednotlivých doplnkov výživy, ktoré v súčasnosti mnoho lekárov odsudzuje. Verím, že sa vám článok bude páčiť a ak chcete sledovať môj progres, nájdete ma na instagrame cez tento link.


V mojom prvom článku, by som sa rád venoval N-Acetylcysteínu (skratkou NAC). Ide o látku, ktorá sa už dlhší čas bežne používa v medicínskej terapii, ale málokedy ju nájdete v čistej forme a za rozumné peniaze. Informácie a účinky, o ktorých budem písať sú vedeckými štúdiami podložené informácie (odkazy pod článkom)

Účinky:

Ako prvým všeobecne známym účinkom, vďaka ktorému je NAC známym voľnopredajným liečivom, je jeho schopnosť uľahčovať vykašliavanie pri chronických a akútnych ochoreniach dýchacích ciest. Jeho chemické vlastnosti mu totiž umožňujú štiepiť určitý druh molekulových väzieb v hlieňoch, čím dochádza k ich postupnému rozpúštaniu a následnému ľahšiemu odchodu z dýchacích ciest. Kvôli tomu sa označuje ako mukolytikum, ktoré nájdeme v lekárňach pod názvom Solmucol, no za podstatne vyššiu cenu vzhľadom k jeho množstvu. V medicínskej praxi sa tiež využíva ako protilátka pri otrave Paracetamolom a to hlavne v infúznej forme.

Toto však boli vlastnosti NAC, s ktorými je väčšina ľudí oboznámená. V nasledujúcich riadkoch však opíšem jeho účinky podložené vedeckými štúdiami, ktoré sú menej známe, prípadne ste o nich nikdy nepočuli. Ide totiž o látku s veľmi silnými antioxidačnými účinkami a to hlavne kvôli jeho schopnosti zvýšiť koncentráciu glutatiónu [1] . Glutatión je jeden z najsilnejších antioxidantov v ľudských bunkách, čím ich chráni hlavne proti poškodeniu voľnými kyslíkovými radikálmi. Okrem toho, bolo tiež pozorované zníženie hladiny lipofuscínu [1], to je pigment ktorého napríklad ukladanie v sietnici môže spôsobiť v staršom veku jej postupnú degeneráciu. Dokáže tiež znížiť ukladanie olova v krvinkách[1].

Zaujímavé je tiež zistenie, že vo vyšších denných dávkach okolo 2400 mg, dokázal u fajčiarov znížiť počet vyfajčených cigariet o približne 25% [2], pričom subjekty pociťovali menšiu chuť na fajčenie. Len tak pre zaujímavosť, neviem či ste počuli o trichotillománii. Ak nie, tak jedná sa o dlhodobú poruchu kontroly impulzov, kedy si pacient trhá vlasy, obočie, mihalnice ale aj ochlpenie. Pri podávaní acetylcysteínu, však bolo v porovnaní s placebom spozorované [3] zníženie nie len samotného trhania vlasov, ale aj zmiernenie úzkosti a depresií pri tejto chorobe. Výskumy tiež naznačujú zmiernenie abstinenčných príznakov [5] pri liečbe závislosti od kokaínu, či zníženie potreby fajčenia konope [4] u aktívnych užívateľov. Z týchto výsledkov vyplýva, že NAC v značnej miere ovplyvňuje aj mozgovú činnosť.

Čo sa týka jeho vplyvu na orgány v ľudskom tele, tak tu je najvýznamnejší jeho účinok na pečeň, kde sa prejavuje ako účinné hepatoprotektívum [8] . Veľmi zaujímavá je jeho interakcia s alkoholom, pri ktorom si však treba dať pozor, kedy v závislosti od príjmu alkoholu NAC podá. Pretože v štúdiách [6,7] sa uvádza, že pokiaľ je podaný 30 minút pred príjmom alkoholu, tak má na pečeň ochraný vplyv, avšak ak sa podá 4 hodiny po alkoholovom excese, dokáže negatívny účínok alkoholu na pečeň podporiť. Osvedčil sa aj pri liečbe Helicobactera Pylori, kedy spolu s trojkombináciou antibiotík určených na liečbu helicobactera, dokázal zvýšiť o približne 10% jeho zničenie [10]. Tento účinok bol dosiahnutý kvôli tomu, že NAC je schopný znížiť ochrannú vrstvu slizu na povrchu helikobaktera a tým zvýši účinnosť antibiotík.

Ďalším pozitívnym efektom, ktorý ocenia nielen ženy ale aj muži, je schopnosť acetylcysteínu potláčať vznik akné. Výskumy ukázali [9], že pri podávaní 1,2 gramu NAC denne, došlo u pacientov s akné až ku 50% zníženiu počtu kožných lézií. Výrazné zlepšenie celkového estetického vzhľadu pacientov, bolo viditeľné v priebehu 8 týždňov.


Dávkovanie:


Odporúčané sú denné dávky 750 až 1000 miligramov. Pri ochoreniach pečene sa táto dávka môže navýšiť až na 5 gramov za deň, samozrejme po konzultácii s vaším lekárom.

 

Kontraindikácie:


Používaniu NAC by sa mali vyhnúť ľudia s aktívny peptickým vredom, prípadne intoleranciou fruktózy, a tiež astmatici, ktorým by mohol spôsobiť bronchospazmus.

Interakcie s liekmi:


Pri súčasnom užívaní penicilínov, tetracyklínov a cefalosporínov, ktoré patria medzi antibiotiká. Dochádza k vzájomnej reakcii, preto je nutné užívanie NAC s odstupom minimálne 2 hodiny.

 

Nežiadúce účinky:


Vyskytujú sa veľmi zriedkavo. Ojedinele sa môže vyskytnúť žalúdočná nevoľnosť, bolesti hlavy, prípadne alergické reakcie.

ZDROJE:

1. SŁAWOMIR KASPERCZYK, MICHAŁ DOBRAKOWSKI, ALEKSANDRA KASPERCZYK, ALINA OSTAŁOWSKA & EWA BIRKNER, The administration of N-acetylcysteine reduces oxidative stress and regulates glutathione metabolism in the blood cells of workers exposed to lead, Clinical Toxicology Vol. 51, Iss. 6, 2013 Dostupné na internete: http://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/15563650.2013.802797?scroll=top&needAccess=true

2. LORI A. KNACKSTEDT, STEVEN LAROWE, PASCALE MARDIKIAN, ROBERT MALCOLM, HIMANSHU UPADHYAYA, SARRA HEDDEN, ATHINA MARKOU, PETER W. KALIVAS, The Role of Cystine-Glutamate Exchange in Nicotine Dependence in Rats and Humans, Biological Psychiatry, Volume 65, Issue 10, 2009 Dostupné na internete: https://doi.org/10.1016/j.biopsych.2008.10.040.

3. GRANT JE, ODLAUG BL, WON KIM S. N-Acetylcysteine, a Glutamate Modulator, in the Treatment of TrichotillomaniaA Double-blind, Placebo-Controlled Study. Arch Gen Psychiatry. 2009;66(7):756–763. Dostupné na internete: doi:10.1001/archgenpsychiatry.2009.60

4. GRAY, K. M., WATSON, N. L., CARPENTER, M. J., & LAROWE, S. D. (2010). N-Acetylcysteine (NAC) in Young Marijuana Users: An Open-Label Pilot Study. The American Journal on Addictions / American Academy of Psychiatrists in Alcoholism and Addictions, 19(2), 187–189. Dostupné na internete: http://doi.org/10.1111/j.1521-0391.2009.00027.x

5. LAROWE, S. D., MARDIKIAN, P., MALCOLM, R., MYRICK, H., KALIVAS, P., MCFARLAND, K., … BRADY, K. (2006). Safety and Tolerability of N-Acetylcysteine in Cocaine-Dependent Individuals. The American Journal on Addictions / American Academy of Psychiatrists in Alcoholism and Addictions, 15(1), 105–110. Dostupné na internete: http://doi.org/10.1080/10550490500419169

6. AN-LIAN WANG, JIAN-PING WANG, HUA WANG, YUAN-HUA CHEN, LEI ZHAO, LONG-SHOU WANG, WEI WEI, DE-XIANG XU, A dual effect of N-acetylcysteine on acute ethanol-induced liver damage in mice, Hepatology Research, Volume 34, Issue 3 2006, Dostupné na internete: https://doi.org/10.1016/j.hepres.2005.12.005.

7. CARO, A. A., BELL, M., EJIOFOR, S., ZURCHER, G., PETERSEN, D. R., & RONIS, M. J. J. (2014). N-acetylcysteine inhibits the upregulation of mitochondrial biogenesis genes in livers from rats fed ethanol chronically. Alcoholism, Clinical and Experimental Research, 38(12), 2896–2906. Dostupné na internete: http://doi.org/10.1111/acer.12576

8. MAHESWARI, E., SARASWATHY, G. R. L., & SANTHRANII, T. (2014). Hepatoprotective and antioxidant activity of N-acetyl cysteine in carbamazepine-administered rats. Indian Journal of Pharmacology, 46(2), 211–215. Dostupné na internete: http://doi.org/10.4103/0253-7613.129321

9. SAHIB AS, AL-ANBARI HH, SALIH M, ABDULLAH F (2012) Effects of Oral Antioxidants on Lesion Counts Associated with Oxidative Stress and Inflammation in Patients with Papulopustular Acne. J Clin Exp Dermatol Res 3:163. Dostupné na internete: doi: 10.4172/2155-9554.1000163

10. KARBASI A. , HOSSEIN HOSSEINI S. , SHOHRATI M. , AMINI M. , NAJAFIAN B, Effect of oral N-acetyl cysteine on eradication of Helicobacter pylori in patients with dyspepsia., Minerva Gastroenterol Dietol. 2013 Mar;59(1):107-12. Dostupné na internete: https://www.minervamedica.it/en/journals/gastroenterologica-dietologica/article.php?cod=R08Y2013N01A0107#

← Späť na zoznam článkov