Čo je to lyzín a ako pomôže Vášmu zdraviu?

Čo je to lyzín a ako pomôže Vášmu zdraviu?

Na to, aby Vaše telo správne fungovalo, potrebuje aj esenciálne aminokyseliny, medzi ktoré patrí aj lyzín. Aké účinky pre telo človeka lyzín má? Ako ho správne užívať? A aké problémy Vám môže pomôcť vyriešiť? Prezradíme v tomto článku.

Lyzín patrí medzi esenciálne aminokyseliny, a teda si ho telo nedokáže vytvoriť samé - je potrebné ho prijímať z potravy. Je dôležitý pre normálny rast, budovanie svalovej hmoty a tvorbu karnitínu - substancie nájdenej vo väčšine buniek tela, podieľajúcej sa na rýchlejšom spaľovaní tukov a ich premene na využiteľnú energiu. Jeho objav datujeme do roku 1889, keď sa ho nemeckému biochemikovi Ferdinandovi Drechselovi podarilo úspešne izolovať z kazeínu kravského mlieka. V roku 1902 bol po prvýkrát úspešne umelo nasyntetizovaný, vďaka čomu mohla byť podrobnejšie popísaná jeho chemická štruktúra. Aké najvýznamnejšie benefity pre ľudské zdravie lyzín ponúka?

Vtedy, keď má človek oslabenú imunitu, je jeho zdravie oveľa viac ohrozené. Jedným z faktorom, ktoré rozhodujú o aktuálnom stave imunitného systému, je počet bielych krviniek (leukocytov). Najmä ľudia staršieho veku sú náchylnejší k ich nižšiemu počtu. Súčasné vedecké poznatky poukazujú na to, že dostatočná suplementácia lyzínom v kombinácii so zinkom dokáže nabudiť imunitný systém a udržiavať počet leukocytov v normálnom rozmedzí. V jednej zo štúdii realizovanej na seniorskej populácii bolo jednej skupine denne a po dobu 2 mesiacov podávaných 500 miligramov lyzínu a 20 miligramov zinku, druhej bolo podávané placebo. Skupina užívajúca lyzín so zinkom mala signifikantne vyšší počet bielych krviniek v porovnaní s kontrolnou skupinou [1]. Štúdia tiež poukázala na skutočnosť, že suplementácia zinkom má zmysel iba vtedy, ak sa užíva spoločne s lyzínom, pretože len takéto kombinované užívanie vedie k zvyšovaniu hladiny zinku v krvi. 

Vzájomný vzťah medzi lyzínom a pocitom úzkosti? Áno, aj ten bol načrtnutý v niekoľkých štúdiách, a to ako na zvieratách, tak aj na ľuďoch. Kým u potkanov bolo podanie lyzínu spojené s redukciou stresom vyvolaných mimovoľných pohybov čriev [2], v prípade ľudí došlo k zníženiu hladiny stresového hormónu kortizolu v krvi, a to ako v krátkodobom [3], tak aj v dlhodobom horizonte [4]. Aby toho nebolo málo, vo vedeckých kruhoch sa tiež udomácnil poznatok, že lyzín zvyšuje vstrebávanie vápnika v črevách a znižuje jeho vylučovanie močom [5]. Aj toto tvrdenie je podložené viacerými štúdiami, a to, napríklad, aj na populácii so zníženou hustotou kostnej hmoty, pre ktorú je dostatočné množstvo vápnika o to kľúčovejšie [6]. 

Z ďalších benefitov lyzínu vyberáme:

  • podporuje tvorbu kolagénu [7]
  • podieľa sa na tvorbe bielkovín 
  • prispieva k znižovaniu hladiny krvného cukru [8]
  • podporuje udržiavanie fyziologických hodnôt krvného tlaku [9]

Medzi najvýznamnejšie zdroje lyzínu patria:

  • mäso: kuracie, hovädzie, jahňacie
  • morské plody: mušle, krevety, ustrice
  • ryby: losos, tuniak
  • mlieko a mliečne výrobky: jogurty, syry
  • zelenina: zemiaky, paprika, pór
  • ovocie: avokádo, hrušky, sušené slivky
  • strukoviny: sója, fazuľa, hrach
  • orechy a semená: makadamové, tekvicové, kešu

Ďalším vynikajúcim zdrojom lyzínu sú vybrané doplnky výživy. Ponuka je široká, každý si môže vybrať ten, ktorý najviac vyhovuje jeho preferenciám. Odporúčanou dennou dávkou je 500 až 1000 miligramov lyzínu denne [10].  

 

 

 

 

 

ZDROJE

  1. Sugeng MW, Adryani M, Wirjatmadi B. The Effect of Zinc and Lysine Supplementation on Infection Rate and CD4 Count In Elderly. Biochem Physiol. 2015;S5.002 
  2. Smriga M, Torii K. L-Lysine acts like a partial serotonin receptor 4 antagonist and inhibits serotonin-mediated intestinal pathologies and anxiety in rats. Proc Natl Acad Sci U S A. 2003;100(26):15370-15375. 
  3. Smriga M, Ando T, Akutsu M, Furukawa Y, Miwa K, Morinaga Y. Oral treatment with L-lysine and L-arginine reduces anxiety and basal cortisol levels in healthy humans. Biomed Res. 2007;28(2):85-90.
  4. Smriga M, Ghosh S, Mouneimne Y, Pellett PL, Scrimshaw NS. Lysine fortification reduces anxiety and lessens stress in family members in economically weak communities in Northwest Syria. Proc Natl Acad Sci U S A. 2004;101(22):8285-8288.
  5. Civitelli R, Fedde KN, Harter J, Halstead LR, Gennari C, Avioli LV. Effect of L-lysine on cytosolic calcium homeostasis in cultured human normal fibroblasts. Calcif Tissue Int. 1989;45(3):193-197.
  6. Civitelli R, Villareal DT, Agnusdei D, Nardi P, Avioli LV, Gennari C. Dietary L-lysine and calcium metabolism in humans. Nutrition. 1992;8(6):400-405.
  7. Yamauchi M, Sricholpech M. Lysine post-translational modifications of collagen. Essays Biochem. 2012;52:113-133.
  8. Kalogeropoulou D, LaFave L, Schweim K, Gannon MC, Nuttall FQ. Lysine ingestion markedly attenuates the glucose response to ingested glucose without a change in insulin response. Am J Clin Nutr. 2009;90(2):314-320.
  9. Vuvor F, Mohammed H, Ndanu T, Harrison O. Effect of lysine supplementation on hypertensive men and women in selected peri-urban community in Ghana. BMC Nutr. 2017;3:67. 
  10. Chi CC, Wang SH, Delamere FM, Wojnarowska F, Peters MC, Kanjirath PP. Interventions for prevention of herpes simplex labialis (cold sores on the lips). Cochrane Database Syst Rev. 2015;2015(8):CD010095.

 

Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…