Glukosamín: Keď sú kĺby v poriadku

Glukosamín: Keď sú kĺby v poriadku

Glukosamín je jedným z najčastejšie užívaných doplnkov výživy u ľudí, ktorí majú ťažkosti s kĺbami. Ale čo skutočne o ňom vieme? Akú sú jeho najväčšie účinky? A nakoniec, stojí za váš čas a peniaze? Povieme si v tomto článku.

Nemusíte byť práve výživovým expertom na to, aby ste niekedy počuli o glukosamíne. Jeden z najobľúbenejších nevitamínových výživových doplnkov na trhu, ktorý na rozdiel od väčšiny ostatných, je populárny nielen medzi športovou, ale aj ostatnou verejnosťou [1]. Vďačí za to svojim jedinečným vlastnostiam, ktoré napomáhajú udržiavať dobrý stav kĺbov, a to aj v pokročilom veku.

 

Glukosamín je aminomonosacharid prirodzene sa vyskytujúci v ľudskom tele a produkovaný bunkami chrupavky, tzv. chondrocytmi. Jeho úlohou je udržiavať nielen dobrý stav chrupavky, ale tiež ostatných spojivových tkanív. Glukosamín prijatý stravou využívajú chondrocyty na tvorbu ešte väčšieho množstva “stavebného materiálu”, konkrétne glykosaminoglykanov (GAG), tvoriacich hlavnú štruktúru nielen samotného glukosamínu, ale chrupavčitého spojivového tkaniva všeobecne. Jedná sa celkovo o štyri rôzne typy GAG: chondoitínsulfát, kyselina hyalurónová, keratansulfát a dermatansulfát. Stručne zhrnuté a podčiarknuté: chondrocyty sú zodpovedné za tvorbu, udržiavanie aj regenerácia chrupavky, pričom platí jednoduchá priama úmera - čím viac glukosamínu v tele máme, tým dlhšie ostanú naše kĺby zdravé, a tým neskôr budeme odkázaní na podporu liekov proti bolesti, ktorá s opotrebovaním kĺbov úzko súvisí. 

 

Chondrocyty disponujú dvoma rôznymi spôsobmi tvorby GAG:

  • fosforyláciou glukózy: na jednu molekulu glukózy sa naviaže jedna fosfátová skupina, ktorá následne podlieha tzv. epimerizačným reakciám (zmení sa jej výsledná konfigurácia). Takto modifikovaný sacharid obdrží aminoskupinu od aminokyseliny glutamínu. Následnou syntézou vznikne glukosamín-6-fosfát (prirodzenú formu glukosamínu) a z neho GAG
  • z doplnku výživy: doplnky výživy obsahujú už predpripravené molekuly glukosamínu, ktoré po konzumácii ihneď vstúpia do chondrocytov, odkiaľ následne podliehajú reakciám popisovaným v predchádzajúcom odseku. Táto cesta vedie k rýchlejšej produkcii GAG, pretože umožňuje preskočiť až 3 rôzne a zložité chemické reakcie. Navyše, táto cesta vedie aj k hojeniu jednotlivých kĺbov, nakoľko glukóza a aminokyseliny, ktoré by sa za normálnych okolností zúčastnili spomínaných reakcií, sú k dispozícii na iné účely [2].

 

Dlhotrvajúce, randomizované dvojito zaslepené kontrolované štúdie jednoznačne preukázali pozitívny vplyv suplementácie glukosamínov na celkový stav kĺbov, a to ako v rámci prevencie, tak aj v období rekonvalescencie, pokiaľ ide o poškodenie kĺbov [1, 3-5]. Pokiaľ ide o dostupnosť, dnes nájdeme na trhu veľké množstvo rôznych produktov s obsahom glukosamínu. Vyrábajú sa z chitínu obsiahnutého v morských plodoch, preto by pred ich kúpou mali spozornieť osoby trpiace alergiou na ne. Jedná sa najmä o:

 

Najväčšie benefity boli v štúdiách deklarované u osôb, ktoré užívali glukosamín aspoň po dobu troch rokov [6]. Jeho bezpečnosť je overená desiatky rokov, rovnako ako priaznivé účinky, ktoré jeho konzumácia so sebou prináša. Žiadne výrazné nežiadúce účinky, s výnimkou spomínanej alergie, neboli zaznamenané. V minulosti sa celkom nesprávne predpokladalo, že dlhodobá konzumácia glukosamínu vedie k vzniku inzulínovej rezistencie stojacej za rozvojom cukrovky (telo potrebuje väčšie množstvo inzulínu na to, aby znížilo hladinu glukózy v krvi po konzumácii stravy), no toto tvrdenie bolo vedcami napokon vyvrátené ako nepravdivé [7, 8]. 

 

Za odporúčané denne prijaté množstvo sa považuje 1500 - 2000 miligramov glukosamínu, ktoré môže byť rozdelené do viacerých menších dávok. Vhodné je tiež kombinované užívanie glukosamínu s chondroitín sulfátom.

 

 

 

ZDROJE

  1. Mehta K, Gala J, Bhasale S, et al. Comparison of glucosamine sulfate and a polyherbal supplement for the relief of osteoarthritis of the knee: a randomized controlled trial [ISRCTN25438351].BMC Complement Altern Med. 2007;7:34.
  2. Bucci L. Nutrition applied to injury rehabilitation and sports medicine. 1997. CRC Press, 196 s.
  3. Pavelká K, Gatterová J, Olejarová M, Machacek S, Giacovelli G, Rovati LC. Glucosamine sulfate use and delay of progression of knee osteoarthritis: a 3-year, randomized, placebo-controlled, double-blind study. Arch Intern Med. 2002;162(18):2113-2123. 
  4. Reginster JY, Deroisy R, Rovati LC, et al. Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet. 2001;357(9252):251-256.
  5. Black C, Clar C, Henderson R, et al. The clinical effectiveness of glucosamine and chondroitin supplements in slowing or arresting progression of osteoarthritis of the knee: a systematic review and economic evaluation. Health Technol Assess. 2009;13(52):1-148.
  6. Hathcock JN, Shao A. Risk assessment for glucosamine and chondroitin sulfate. Regul Toxicol Pharmacol. 2007;47(1):78-83. 
  7. Muniyappa R, Karne RJ, Hall G, et al. Oral glucosamine for 6 weeks at standard doses does not cause or worsen insulin resistance or endothelial dysfunction in lean or obese subjects. Diabetes. 2006;55(11):3142-3150.
  8. Biggee BA, Blinn CM, Nuite M, Silbert JE, McAlindon TE. Effects of oral glucosamine sulphate on serum glucose and insulin during an oral glucose tolerance test of subjects with osteoarthritis. Ann Rheum Dis. 2007;66(2):260-262. 
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…