Kolostrum: Dostaňte svoju imunitu na nový level

Kolostrum: Dostaňte svoju imunitu na nový level

Raz za nejaké obdobie sa v oblasti zdravia a fitness objaví látka, ktorú sprevádza veľké množstvo pozitívnych názorov a ktorá sľubuje nárast svalov, prípadne zvyšuje vytrvalosť, rýchlosť či silu. V dnešnej preinformatizovanej dobe je niekedy veľmi ťažké rozlíšiť, čo je pravda a čo absolútny nezmysel. My v NaMaximum pozorne sledujeme dianie vo svete a prinášame vám len to, o čom sme sami presvedčení, že z toho môžete vyťažiť. Samozrejme, nedávame hneď na prvý dojem, ale kriticky hodnotíme to, čo hovorí veda, pretože iba tzv. evidence based poznatky majú pre nás výpovednú hodnotu. Jedným z najnovších suplementov, na ktorý sa sústredí pozornosť amatérskej a profesionálnej verejnosti je aj kolostrum.    


Kolostrum je produkt samičích mamárnych žliaz, ktorý sa začína tvoriť na konci tehotenstva, resp. v prvých dňoch po pôrode. Napríklad, u kráv sa začína tvoriť štyri dni od pôrodu teliatka a jeho hlavnou úlohou je dokončiť správny vývin jeho čriev. U človeka sa kolostrum tvorí v mliečnych žľazách prsníka u žien v prvých dňoch po pôrode a predstavuje prvú formu materského mlieka, ktorého zloženie sa niekoľkokrát mení. Ľudské kolostrum je bohaté na imunoglobulíny (bielkoviny zohrávajúce významnú úlohu v rámci imunity) a má nižší obsah mliečneho cukru (laktózy) a tuku. Taktiež obsahuje viacero druhov bielych krviniek. Má nižšiu energetickú hodnotu (cca 56 kCal na 100 ml) a je dokonale prispôsobené potrebe čerstvého novorodenca, ktorého obličky nie sú schopné vylúčiť dostatočné množstvo tekutín a črevá vyprodukovať dostatočné množstvo enzýmu laktázy, zodpovedného za trávenie mliečneho cukru. Vitamíny A a E ho chránia pred oxidačným stresom, vitamín K zase znižuje riziko krvácania [1, 2].  

Pred vyrobením prvým antibiotík sa ako hlavný zdroj protilátok na boj proti baktériám využívalo hovädzie kolostrum. Dôvod? Množstvo protilátok v kolostre je až stonásobne vyššie ako v klasickom mlieku. V posledných rokoch pokročila veda natoľko, že dnes existujú aj špeciálne hyperimúnne hovädzie kolostrá. Profesionálni športovci využívajú kolostrum za účelom udržania vytrvalosti v priebehu cvičenia s vysokou intenzitou [4, 5, 6, 7, 8]. 

Kľúčovou zložkou, ktorá z kolostra robí to, čím je, je vysoký obsah IGF-1 (insulin-like growth factor), rastového faktoru podobného inzulínu, ktorý v ľudskom organizme plní niekoľko dôležitých úloh. Stimuluje rast a diferenciáciu svalových buniek, krvotvorbu, vývin očnej šošovky, podieľa sa na tvorbe steroidných hormónov produkovaných vaječníkmi, zvyšuje zabudovávanie sulfátu do chrupaviek, a tým stimuluje ich rast. Keď to zhrnieme, rast a vývin dieťaťa, obzvlášť v ranom veku, je, okrem iného, veľmi závislý aj od dostatočnej hladiny IGF-1 v jeho tele, no jeho účinky nie sú rozhodne zanedbateľné ani v neskorších fázach života. 

Ak by sme chceli zovšeobecniť názor vedeckej komunity na význam kolostra ako výživového doplnku, bola by to veľmi náročná úloha, pretože vyvodiť jeden ucelený záver je v tomto prípade veľmi komplikované. Napríklad, kým na jednej strane sa kolostru pripisuje význam v podpore tvorby IGF-1 v tele [1], na strane druhej sa tento názor popiera a vyzdvihuje sa význam kolostra ako stimulátora anaeróbnej sily [2]. Iná štúdia zase porovnávala výkonnosť profesionálnych cyklistov užívajúcich 10 gramov srvátkového proteínu denne po dobu 8 týždňov v porovnaní so skupinou, ktorá rovnako dlhý čas užívala 10 gramov kolostra. Cyklisti užívajúci kolostrum zaznamenali na 40 kilometrovej vzdialenosti zvýšený výkon a kratší čas potrebný na rekonvalescenciu po realizovanej fyzickej aktivite [9]. 

Odporúčaná denná dávka kolostra sa v súčasnosti pohybuje na úrovni od 3 do 6 gramov denne, hoci v štúdiách sa pracuje s minimálnou dávkou 10 gramov a najlepšie výsledky sa dosahujú pri konzumácii 20 gramov, pričom tento názor podporujú výsledky viacerých štúdií realizovaných nezávislé od seba u rôznych sledovaných skupín [8, 11]. Avšak, vzhľadom k skutočnosti, že výskum kolostra naďalej pokračuje, tak sa nedá vylúčiť, že sa odporúčania s pribúdajúcimi výsledkami ďalších realizovaných štúdií môžu zmeniť. Preto sa orientujte výhradne odporúčaniami uvedenými na príslušnom produkte a nezabúdajte na dookola opakovanú mantru, že výživový doplnok je iba doplnkom, ktorý nenahradí zdravý životný štýl a telu prospešné látky obsiahnuté v pestrej strave, no môže pomôcť vás o niečo viac posunúť k vytúženému cieľu.   


 

ZDROJE

    1. Dort J, et al. Neonatologie: vybrané kapitoly pro studenty LF. 1. vydanie. Praha: Karolinum, 2005. ISBN 80-246-0790-5.
    2. Lebl J, et al. Klinická pediatrie. 1. vydanie. Galén, 2012. 698 s. s. 115-120. ISBN 978-80-7262-772-1.
    3. Sponseller JK, Steele JA, Schmidt DJ, et al. Hyperimmune bovine colostrum as a novel therapy to combat Clostridium difficile infection. J Infect Dis. 2015;211(8):1334–1341.
    4. Mero A, et al. (2002) IGF-I, IgA, and IgG responses to bovine colostrum supplementation during training. Journal of Applied Physiology 93(2):732-9.
    5. Buckley JD, Abbott MJ, Brinkworth GD, et al. Bovine colostrum supplementation during endurance running training improves recovery, but not performance. J Sci Med Sport. 2002;5:65-79.
    6. Buckley JD. Bovine colostrum: Does it improve athletic performance? Nutrition. 2002;18:776-777.
    7. Brinkworth GD, Buckley JD, Bourdon PC, et al. Oral bovine colostrum supplementation enhances buffer capacity but not rowing performance in elite female rowers. Int J Sport Nutr Exerc Metab . 2002;12:349-365.
    8. Hofman Z, et al. (2002) The effect of bovine colostrum supplementation on exercise performance in elite field hockey players. International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism 12(4):461-469.
    9. Coombs JS, et al. (2002) Dose effects of oral bovine colostrum on physical work capacity in cyclists. Med Sci Sports Exercise 34(7): 1184-8.
    10. Brinkworth GO & Buckley JO. (2004) Concentrated bovine colostrum supplementation reduces the incidence of self-reported symptoms of upper respiratory tract infection in adult males. European Journal of Nutrition 42(4):228-32.
    11. Antonio J, et al. (2001) The Effects of Bovine Colostrum Supplementation on Body Composition and Exercise Performance in Active Men and Women. Nutrition 17:243-247.