Vitamín K2: účinky, kombinácie, dávkovanie

Vitamín K2: účinky, kombinácie, dávkovanie

Väčšina z vás pravdepodobne nikdy nepočula o vitamíne K2. Tento vitamín je v západnom spôsobe stravovania sa zriedkavým javom a aj z tohto dôvodu sa mu nedostáva dostatok potrebnej pozornosti. Avšak, jeho úloha je rozhodne nezanedbateľná, a to vo viacerých aspektoch života. V tomto článku si preto o ňom povieme niečo viac - o jeho účinkoch, s čím ho možno kombinovať a ako často je ho vhodné užívať.

 

ČO JE VITAMÍN K2?

Vitamín K2 je súčasťou rodiny vitamínov skupiny K, ktorá bola objavená v roku 1929 ako dôležitá súčasť zložitého systému zrážania krvi. Svoj názov dostala z pomenovania Koagulationsvitamin, uverejneného v pilotnom vedeckom článku uverejnenom v nemeckom odbornom periodiku [1]. Nezávisle od objavu nemeckých výskumníkov si približne v rovnakom období americký zubár Weston Price všimol, že zdravotné problémy v rôznych populáciách sú úzko späté so zložením ich stravy. Spozoroval, že v rozvojových krajinách je prítomný častejší výskyt krvácania z ďasien. Túto skutočnosť pripisoval absencii neznámej látky, ktorú pomenoval “aktivátor X” - s odstupom času sa predpokladá, že išlo o dnes už známy vitamín K2. 

 

Poznáme dve formy vitamínu K:

  • vitamín K1 (fylochinón) - prítomný v rastlinných zdrojoch potravy
  • vitamín K2 (menachinón) - prítomný v živočíšnych zdrojoch potravy; môžeme ho rozdeliť do viacerých podtypov, z ktorých najdôležitejšie sú MK-4 a MK-7  [2]

 

Vitamín K zohráva dôležitú úlohu v zrážaní krvi, metabolizme vápnika a správnom fungovaní kardiovaskulárneho systému. Niektorí vedci predpokladajú, že vitamíny K1 a K2 sú odlišné molekuly s rozdielnymi funkciami, a preto by mali byť klasifikované samostatne. Túto myšlienku podporuje jedna z realizovaných štúdií na zvieratách, ktorá poukázala na to, že vitamín K2 (MK-4) viedol k zníženej kalcifikácii výstelky krvných ciev, v porovnaní s vitamínom K1, u ktorého tento jav pozorovaný nebol. Štúdie na ľuďoch navyše naznačujú, že kým vitamín K2 podporuje zdravý stav kostí a srdca, vitamín K1 tieto benefity nemá. Avšak na to, aby sme tieto závery mohli brať vážnejšie, je potrebné uskutočniť podrobnejšie výskumy.  

 

ÚČINKY

  • udržiava zdravý stav kostí a zubov - kostná hmota je z prevažnej časti tvorená zlúčeninami na báze vápnika. Zrejme neexistuje nikto z nás, komu by nebolo vštepované, aby sme pili mlieko, jedli mliečne výrobky a vo všeobecnosti dbali na príjem vápnika, ak chceme, aby naše kosti a zuby boli zdravé. Na druhej strane, koľkým z nás bolo vštepované nezanedbávať príjem vitamínu K2 aby sa naša krv zrážala správne a naše svaly dostávali adekvátne nervové podnety? Metabolizmus vápnika je kľúčový v týchto a v mnohých ďalších oblastiach. Obzvlášť u detí a dospievajúcich, u ľudí po úrazoch a u starších osôb so zvýšeným rizikom úrazov a iných zdravotných problémov. Vitamín K2 udržiava metabolizmus vápnika, aby všetky uvedené procesy prebiehali podľa očakávaní. Tiež pomáha osteokalcínu (markeru formovania kostí) viazať sa na vápnik a stimuluje rast dentínu, ktorý tvorí značnú časť zubov [3, 4]


  • podporuje správnu činnosť srdca - sčasti sme to načrtli už v predchádzajúcom odstavci. Ak má človek ťažkosti so srdcom, veľmi často je prvotnou príčinou zlý stav ciev, ktoré podliehajú zvýšenému vápenateniu (pre porovnanie, pre cievy je to podobný proces ako pre železnú trubku proces korózie - usadzovania hrdze). Pravidelný prísun vitamínu K2 chráni cievy pred týmto nežiaducim javom, a tým prispieva k tomu, že si neustále činná pumpa nášho tela môže robiť to, čo potrebuje [5]

 

  • je prospešný pre mozgovú činnosť - vitamín K2 tvorí viac ako 98% z celkového množstva vitamínu K, ktorý sa v mozgu nachádza [7]

 

ZDROJE

Vzhľadom k skladbe našej potravy je jednoduchšie si zabezpečiť dostatočný prísun vitamínu K1, v porovnaní s K2 (približne desaťnásobný obsah).  Naše telo sa s touto skutočnosťou vysporiadalo po svojom - baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve, produkujú vitamín K2 v esenciálnych množstvách. Okrem toho si telo dokáže premeniť časť skonzumovaného vitamínu K1 na K2, no výsledný produkt nie je natoľko funkčný a účinný ako jeho priama konzumácia. Nič to ale nemení na skutočnosti, že priemerný obyvateľ planéty prijíma žalostne málo prirodzeného vitamínu K2. Medzi najvýznamnejšie potravinové zdroje vitamínu K2 patria mäso, plnotučné mliečne produkty, vaječné žĺtky a fermentované potraviny [8]. 

 

ODPORÚČANÝ PRÍJEM

Odporúčaná denná dávka vitamínu K je približne 75 μg, no toto odporúčanie nerozlišuje separátny príjem vitamínov K1 a K2. Výsledky uskutočnených štúdií naznačujú, že optimálnou dávkou vitamínu K2 je 150 až 180 μg. Dosiahnuť toto množstvo z bežnej stravy, ako už vyplýva z predchádzajúceho textu, je pomerne náročné. Pre ukážku, ak by ste chceli toto množstvo prijať iba z bežnej stravy, museli by ste konzumovať, napríklad, 300 g vaječných žĺtkov, prípadne 100 g fermentovaných sójových bôbov denne. Oveľa výhodnejšie je využívať bohatú dostupnosť doplnkov výživy, ktoré uvedené množstvo obsiahnu už v jedinej kapsule, v ktorej sa často nachádza aj vitamín D, pretože sa ukázalo, že ich spoločná konzumácia má vo výsledku synergický (posilňujúci) účinok [9]. Podobnú synergiu má vitamín K2 aj v kombinácii s vitamínom A [10]. Ešte vyššiu účinok má príjem (nielen) vitamínu K v lipozomálnej forme.

 



ZDROJE

  1. Newman P., Shearer M.J. (1998) Vitamin K Metabolism. In: Quinn P.J., Kagan V.E. (eds) Fat-Soluble Vitamins. Subcellular Biochemistry, vol 30. Springer, Boston, MA.
  2. Schurgers LJ, Teunissen KJ, Hamulyák K, Knapen MH, Vik H, Vermeer C. Vitamin K-containing dietary supplements: comparison of synthetic vitamin K1 and natto-derived menaquinone-7. Blood. 2007;109(8):3279-3283.
  3. Hauschka PV. Osteocalcin: the vitamin K-dependent Ca2+-binding protein of bone matrix. Haemostasis. 1986;16(3-4):258-272.
  4. Thaweboon S, Thaweboon B, Choonharuangdej S, Chunhabundit P, Suppakpatana P. Induction of type I collagen and osteocalcin in human dental pulp cells by retinoic acid. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 2005;36(4):1066-1069.
  5. Kramer CK, Zinman B, Gross JL, et al. Coronary artery calcium score prediction of all cause mortality and cardiovascular events in people with type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis. BMJ. 2013;346:f1654.
  6. Vos M, Esposito G, Edirisinghe JN, et al. Vitamin K2 is a mitochondrial electron carrier that rescues pink1 deficiency. Science. 2012;336(6086):1306-1310.
  7. Ferland G. Vitamin K and the nervous system: an overview of its actions. Adv Nutr. 2012;3(2):204-212.
  8. Booth SL. Vitamin K: food composition and dietary intakes. Food Nutr Res. 2012;56:10.3402/fnr.v56i0.5505.
  9. Kidd PM. Vitamins D and K as pleiotropic nutrients: clinical importance to the skeletal and cardiovascular systems and preliminary evidence for synergy. Altern Med Rev. 2010;15(3):199-222.
  10. Oliva A, Della Ragione F, Fratta M, Marrone G, Palumbo R, Zappia V. Effect of retinoic acid on osteocalcin gene expression in human osteoblasts. Biochem Biophys Res Commun. 1993;191(3):908-914.

 

Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…