Wim Hof

Wim Hof

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou vo svete sa čoraz viac kladie dôraz na tému imunity a spôsobov, ako si ju môžeme posilniť. Samozrejmosťou je propagácia zdravého životného štýlu, ktorý s ňou svojím spôsobom veľmi úzko súvisí. A tak sa stalo, že kým v prvej vlne bolo trendom číslo jeden kváskovanie, dnes je novým kváskovaním otužovanie. V našej krátkej sérií troch článkov si postupne rozoberieme všetko podstatné, čo so sebou otužovanie prináša. V druhej časti série sa budeme venovať osobnosti Wim Hofa. 

KTO JE WIM HOF?

Wim Hof (*20. apríla 1959), tiež známy ako Ľadový muž (The Iceman), je holandský extrémny športovec známe pre svoju odolnosť voči silnému chladu. V tejto oblasti je aj držiteľom niekoľkých rekordov (vrátane Guinnessovho), no celosvetovú slávu dosiahol najmä vďaka metóde nesúcej jeho meno, akejsi kombinácii dychových cvičení a meditácie, ktorú si podrobnejšie rozoberieme už onedlho v nami pripravovanom článku. Hof sa narodil v meste Sittard ako jedno z deviatich detí. On sám je otcom šiestich potomkov - štyroch s manželkou, ktorá spáchala samovraždu ešte v roku 1995 a ďalších dvoch, ktoré má so svojou aktuálnou priateľkou. Práve strata jeho manželky a smútok s ňou spojený bol podľa Hofových slov vedúcim impulzom k tomu, že sa postupne, takpovediac, zblížil s chladom a vyvinul svoju vlastnú techniku odolnosti voči nemu. 

 

REKORDY A ÚSPECHY

 

  • 2000: Guinessov rekord za najdlhšie súvislé plávanie pod ľadom. Písal sa 16. marec 2000, keď v jazere neďaleko od fínskej obce Pello, sa Wim Hof pod dohľadom televíznych kamier rozhodol plávať pod jeho zamrznutou hladinou. Konečný výsledok 57.5 metra znie fenomenálne už sám o sebe, avšak v kontexte toho, že deň predtým počas testovania trate mu zmrzli očné rohovky natoľko, že dočasne oslepol a musel byť zachránený potápačom. Tento rekord sa podarilo prekonať o 13 rokoch neskôr dánskemu freediverovi Stigovi Severinsenovi (76.2 metra). 
  • 2007: svetový rekord v najrýchlejšom polmaratóne naboso v ľade a snehu. Výsledný čas 2:16:34 mu iste závidia aj mnohí amatérski bežci za štandardných podmienok. 
  • 16 svetových rekordov v nepretržitom priamom celotelovom kontakte s ľadom. V rokoch 2009 až 2013 sa postupne vypracoval na čas 01:53:02. Jeho výsledky boli prekonané len dvakrát: v roku 2014 Číňanom Songhao Jinom (01:53:10) a v roku 2019 Rakúšanom Josefom Köberlom (02:08:47).
  • 2009: Kilimandžáro iba v šortkách a v topánkach. Vrchol hory sa mu v tejto “výbave” podarilo dosiahnuť za dva dni. Už dva roky predtým sa pritom pokúsil rovnakým spôsobom dosiahnuť vrchol Mount Everestu, no vo výške 7 200 metrov musel svoj pokus ukončiť pre pretrvávajúce zranenie chodidla. 
  • 2016: Maratón v Namíbijskej púštibez jedinej kvapky vody. Ďalší komentár nie je potrebný. 

 

WIM HOFOVA METÓDA

Metóda pozostáva z troch pilierov: terapie chladom, dýchania a meditácie. Obsahuje prvky tibetských meditačných techník Tummo a Pranayama. Samotná metóda má niekoľko variácií, tú pôvodnú tvoria tri fázy opakované v troch po sebe nasledujúcich cykloch:

 

  1. Riadená hyperventilácia. Maximálny nádych nasledovaný prirodzeným výdychom celkovo 30-krát.
  2. Maximálny výdych. Nádych do maximálnej možnej miery nasleduje čo najsilnejší výdych, následne ešte potrebné zadržanie dychu tak ako dlho ako je to len možné.
  3. Maximálny nádych. Telo si po ukončení druhého kroku bude prirodzene vyžadovať nádych. Ten by mal byť čo najsilnejší, nasledovaný 15 až 20-sekundovým zadržaním dychu a následným pokojným výdychom. 

 

ČO NA TO HOVORÍ VEDA?

Princíp Wim Hofovej metódy spočíva v tom, že hyperventilácia, teda zvýšené dýchanie, dokáže dočasne oslabiť reakciu tela na nízku teplotu (zvýšenie tepovej frekvencie, uvoľňovanie adrenalínu do krvi). Avšak, Wim Hof vo svojich tvrdeniach zašiel ešte ďalej, keď sa nechal počuť, že metóda môže slúžiť aj na liečbu nádorových či autoimunitných ochorení. Tu je ale potrebné zdôrazniť, že žiadna štúdia tieto závery nepotvrdila. 

 

Na druhej strane, vedci z Radboundovho univerzitného medicínskeho centra v holandskom Nijmegene skúmali vzorky Hofovej krvi pred a po jeho dychovom cvičením, za ktorým nasledoval 80-minútový kúpeľ v ľadovej vode. Zistili, že hladina proteínov, ktoré sa v tele za týchto podmienok štandardne uvoľňujú do krvi, boli u neho znížené. Navyše, po tom, ako mu do krvi vpichli endotoxín, ktorý by mal vyvolať veľmi skorú a silnú imunitnú odpoveď v podobe chrípke podobných príznakov (horúčka, bolesti hlavy), sa u Hofa nijakým spôsobom neprejavil. To, aký mechanizmus za tým stojí, sa zatiaľ objasniť nepodarilo. 

 

KONTROVERZIE

Prvým problémom je fakt, že mnoho potenciálnych nasledovníkov Ľadového muža v snahe napodobniť jeho kroky si buď vážne poškodili zdravie, alebo rovno zomreli. Presnejšie, v rokoch 2015 a 2016 celkovo štyria. Ďalej, Hofovi kritici poukazujú na to, že jeho tvrdenia dávajú ľuďom falošnú nádej vyliečenia sa zo závažných zdravotných ťažkostí, nehovoriac o ich nekritickom a ničím nepodloženom šírení do médií. Wouter van Marken Lichtenbelt, jeden z vedcov, ktorí metódu študujú, sa o Hofovom slovníku vyjadril ako o “galimatiáši”.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…